Kursy walut: Notowania złotego w konsolidacji. Rynkowi długu ciążyć może emisja BGK i budżet na 2021 r.

Środa nie powinna przynieść podwyższonej zmienności notowań polskiej waluty, a rynkowi długu ciążyć może zaplanowana na środę emisja obligacji BGK oraz pierwsze szczegóły budżetu państwa na 2021 r., które mogą zawierać wskazówki dotyczące skali emisji SPW.

"Wzorem poprzednich dni nie spodziewamy się dziś podwyższonej zmienności notowań. Kurs EUR/PLN pozostanie zatem w obowiązującym w ostatnich tygodniach przedziale 4,37 - 4,42 oczekując na nowe impulsy. Zakładamy, w świetle ubogiego kalendarium danych makroekonomicznych, iż środa upłynie spokojnie także na zagranicznych rynkach finansowych" - ocenili w porannej nocie ekonomiści Banki Millennium.

Ekonomiści Santander Banku napisali z kolei, że złoty we wtorek ponownie nie zyskał do euro mimo wzrostu EUR/USD i rosnących indeksów giełdowych na światowych rynkach, co według nich wskazuje, że w najbliższym czasie są większe szanse na osłabienie złotego niż na dalsze umocnienie.

Reklama

Rynek długu

Według strategów rynku długu PKO BP rynkowi długu mogą ciążyć w środę informacje o szczegółach ustawy budżetowej na 2021 r. (projektem zajmie się w środę rząd) oraz emisja długoterminowych papierów przez BGK.

"Podczas środowej sesji, BGK zamierza wyemitować obligacje 10-letnie FPC0630 oraz 13-letnie FPC0733. Wiadomo jedynie, że minimalna podaż ma wynieść 1 mld zł. (...) Zakładać można, że emisja nie przekroczy 5 mld zł. Rentowności papierów powinny być wyznaczone na poziomach odpowiednio 75 pb i 80 pb wyższych od krzywej obligacji skarbowych. Niemniej nowa podaż może nieco ciążyć krajowemu rynkowi rynku" - napisali w porannym raporcie.

"Dodatkowo w środę rząd ma zajmować się projektem ustawy budżetowej na 2021 r. Szczegóły założeń będą bardzo istotne dla rynku papierów skarbowych. Po nowelizacji budżetu widać było konieczność zwiększenia emisji papierów skarbowych zarówno denominowanych w PLN jak i walutowych. Podwyższony deficyt w przyszłym roku już w 2020 r. będzie skutkował koniecznością wyemitowania większej ilości papierów w celu prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych" - dodali.

Zdaniem ekspertów PKO BP do końca tygodnia rentowności krajowych 2-letnich obligacji powinny pozostawać w okolicach lub nawet poniżej 0,10 proc. Z kolei rentowności 10-letnich papierów mogą dalej rosnąć w kierunku 1,40 proc.

"Powodem lekkiej przeceny są perspektywy wzrostu podaży papierów skarbowych w kraju, a także rosnący apetyt na ryzyko na świecie (...). Mimo wspomnianych kierunkowych zmian notowań rynek długu wciąż pozostawać będzie w trendzie bocznym budowanym od prawie trzech miesięcy" - napisano.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych rośnie o 3 pb do 0,71 proc., a niemieckich idzie w górę o 1 pb do -0,41 proc.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »