Reklama

Kursy walut: Szef FED w centrum uwagi

​Na globalnych nastrojach nadal ciążą negatywne statystyki COVID-19, oraz kolejne restrykcje wprowadzane przez władze. Przy czym obawy dotyczą teraz bardziej USA i Azji, niż Europy, gdzie częściowe lub pełne lockdowny zostały już wprowadzone (premier Francji stwierdził, że wskaźnik reprodukcji wirusa spadł poniżej 1,0).

Reklama

Nowy Jork i Detroit rozważają zamknięcie szkół, a Chicago planuje wprowadzić 30-dniową kwarantannę.

Reklama

Na to nakładają się doniesienia zapowiadające mocne opóźnienia przy wdrożeniu kolejnego pakietu fiskalnego - administracja Trumpa wycofała się z negocjacji nad czwartym pakietem i pozostawiła to w gestii Kongresu, a tu zdaniem przewodniczącego republikańskiego Senatu lepsze byłoby mniejsze (choć zmodyfikowane) instrumentarium wsparcia.

Tymczasem przemawiający wczoraj na forum w Sintrze (organizowanym przez EBC) szef FED, dał do zrozumienia, że gospodarka będzie wymagać dalszego wsparcia zarówno monetarnego, jak i fiskalnego.

Powell przyznał, że ożywienie gospodarki w ostatnich miesiącach było szybsze niż się tego spodziewano, ale teraz sytuacja zaczyna się pogarszać.

Wpływ na rynkowe nastroje mogła mieć też wieczorna informacja o wprowadzeniu przez administrację USA zakazu prowadzenia biznesu, oraz inwestowania w chińskie firmy, które mogą mieć powiązania z tamtejszą armią. 

Korekta na Wall Street jest jednak niewielka w porównaniu ze skalą zwyżek z początku tygodnia - osuwamy sie, ale bardzo wolno.

Dużych zmian nie ma też na dolarze, który nieznacznie zyskuje tylko wobec koron skandynawskich (w grupie G-10), oraz walut naszego regionu CEE3 (CZK,HUF,PLN), co może mieć związek z doniesieniami o planowanym zawetowaniu unijnego budżetu przez Polskę i Węgry.

Co ciekawe informacja ta ma niewielki wpływ na euro - notowania EUR/USD kręcą się wokół 1,18 i nie wracają w stronę dołka z ostatnich dni przy 1,1750. Najmocniejszy jest dzisiaj funt, który koryguje przecenę z ostatnich dni wywołaną obawami, co do szans na kompromis odnośnie nowej umowy handlowej.

OKIEM ANALITYKA - Liczy się tani pieniądz

Obawy związane z rosnącą dynamiką przypadków COVID w USA i przywracaniem restrykcji przez lokalne władze, szybko ustąpiły nadziei na kolejny zalew tanim pieniądzem przez banki centralne. Wczorajsze video-sympozjum w Sintrze teoretycznie było nudne, ale inwestorzy po raz kolejny otrzymali zapewnienia o gotowości bankierów do działania. I to wystarczy.

Wprawdzie nie przedstawiono żadnych obietnic (nie jest to właściwe miejsce i czas), ale rynek kalkuluje, że w obliczu oddalających się szans na rychłe przyjęcie czwartego pakietu fiskalnego w USA, to znów FED będzie musiał pełnić rolę głównego strażaka (zwłaszcza, gdyby sytuacja pandemiczna rzeczywiście wymusiła poważniejsze restrykcje). To sprawia, że rynki akcji mogą powrócić do wzrostów, a dolar znów odda pole bardziej ryzykownym walutom...

Sporządził: Marek Rogalski - główny analityk walutowy DM BOŚ

EUR/USD

1,2159 -0,0009 -0,07% akt.: 10.05.2021, 03:22
  • Kurs kupna 1,2158
  • Kurs sprzedaży 1,2160
  • Max 1,2176
  • Min 1,2160
  • Kurs średni 1,2159
  • Kurs odniesienia 1,2168
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY
Dowiedz się więcej na temat: Fed | spowolnienie gospodarcze | druga fala pandemii

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »