Kursy walut: Złoty czeka na wyrok SN

Rozpoczynający się tydzień może przynieść podwyższoną zmienność kursu złotego ze względu na zaplanowane na jutro orzeczenie Sądu Najwyższego w kwestii kredytów frankowych - wskazują ekonomiści. Według nich, rentowności polskich obligacji powinny pozostać stabilne.

- W tym tygodniu możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością kursu złotego w oczekiwaniu na posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych. W kierunku osłabienia złotego może oddziaływać zaplanowana na piątek publikacja wstępnych danych o PKB w Polsce.

Pozostałe krajowe dane (finalna inflacja, bilans płatniczy), a także liczne dane z USA (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, inflacja, wstępny indeks Uniwersytetu Michigan) oraz Niemiec (indeks ZEW) nie będą miały, naszym zdaniem, istotnego wpływu na kurs polskiej waluty- napisali ekonomiści banku Credit Agricole.

Reklama

Orzeczenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotyczące kredytów walutowych jest zaplanowane na wtorek.

Dane o inflacji w kwietniu oraz szacunek PKB Polski w I kw. GUS przedstawi w piątek o godz. 10.00.

Odczyt indeksu instytutu ZEW zostanie opublikowany we wtorek o 11.00. Natomiast dane o inflacji konsumenckiej w USA w środę, a dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w piątek.

Ekonomiści banku Pekao także wskazali, że wyrok SN oraz piątkowy odczyt PKB mogą przyczynić się do podwyższonej zmienności kursu EUR/PLN w rozpoczynającym się tygodniu.

"Najważniejszym wydarzeniem lokalnym tego tygodnia jest zaplanowane na wtorek posiedzenie SN, warto też obserwować piątkowe publikacje z polskiej gospodarki" - napisali.

EUR/PLN

4,2712 0,0069 0,16% akt.: 27.12.2024, 22:58
  • Kurs kupna 4,2682
  • Kurs sprzedaży 4,2741
  • Max 4,2775
  • Min 4,2612
  • Kurs średni 4,2712
  • Kurs odniesienia 4,2643
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

 Rynek długu

"W najbliższym tygodniu oczekiwać można stabilizacji rentowności polskich obligacji 2-letnich blisko 0,10 proc., a 10-letnich w okolicach 1,65 proc.-1,70 proc. Krótkookresowo negatywny wpływ na notowania papierów może mieć seria publikacji danych nt. inflacji w Europie i w Stanach Zjednoczonych, ale też poniedziałkowa aukcja obligacji organizowana przez BGK.

Z drugiej strony krajowy rynek długu wzmocnić może publikacja wstępnych danych nt. PKB za I kw. 2021 r., a także aukcja odkupu planowana na środę przez NBP. Wpływ wspomnianych czynników powinien się jednak równoważyć" - napisał strateg rynku stopy procentowej banku PKO BP Arkadiusz Trzciołek.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,595 proc. (+ 1,6 pb), a niemieckich -0,203 proc. (+1,5 pb).

 Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sąd Najwyższy | frankowicze | kredyty walutowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »