Pakiet fiskalny, Fed i dolar w centrum uwagi

Rynki finansowe bacznie przyglądają się USA. Prezydent elekt J. Biden ujawnił szczegóły pakietu fiskalnego o wartości 1,9 bn USD. Tymczasem, członkowie FOMC uważają, że zastosowane przez FED instrumenty polityki monetarnej stanowią wystarczające wsparcie dla amerykańskiej gospodarki do czasu, kiedy masowe szczepienia znajdą odzwierciedlenie w ożywieniu aktywności gospodarczej.

Ożywienie rajdu ryzykownych aktywów będzie zależeć od tego, jak skuteczny będzie prezydent-elekt Biden w forsowaniu swojego planu ratunkowego. W walce z pandemią równie ważne jest realizowane tempo szczepień. Jednak bez konkretnego impulsu, mix czynników przynosi huśtawkę cen.

Prezydent elekt USA J. Biden ujawnił szczegóły swojej propozycji pakietu fiskalnego o wartości 1,9 bn USD. Będzie się on składał m.in. z płatności bezpośrednich dla osób fizycznych (465 mld USD), pomocy dla władz stanowych (350 mld USD), wydłużenia okresu pobierania zasiłków dla bezrobotnych (350 mld USD), środków na wznowienie działalności przez szkoły i uczelnie wyższe (170 mld USD) oraz funduszy na walkę z epidemią - testy i szczepienia przeciwko COVID-19 (160 mld USD).

Reklama

Pakiet fiskalny J. Bidena zakłada również zwiększenie płacy minimalnej do 15 USD/h. Uważamy, że ostatecznie skala pakietu fiskalnego, który uda się przeforsować w Kongresie będzie niższa i wyniesie ok. 1bn USD.

Jednocześnie uważamy, że próba przeforsowania wzrostu płacy minimalnej do 15 USD/h może spotkać się ze sprzeciwem ze strony Republikanów i doprowadzić do spowolnienia prac nad pakietem. Jeżeli pakiet fiskalny zostanie uchwalony w oczekiwanej przez nas skali (1 bn USD), zwiększy on tempo wzrostu PKB w USA o ok. 1 pp. w 2021 r. do 4,0% r/r wobec -3,6% w 2020 r. Perspektywa uruchomienia kolejnego dużego pakietu fiskalnego w USA jest pozytywna dla rentowności amerykańskich obligacji.

Zmniejsza bowiem presję na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej przez FED. Jednocześnie zapowiedź pakietu fiskalnego jest pozytywna dla dolara. Niemniej w średnim okresie jego osłabieniu sprzyjać będzie spadek awersji do ryzyka wraz ze stopniowym Tygodnik ekonomiczny 18 - 24 stycznia 2021

Czy COVID-19 obniży inflację w 2021 r.? 5 ustępowaniem pandemii. Prognozujemy, że na koniec 2021 r. kurs EUR/USD wyniesie 1,22, a na koniec 2022 r. zwiększy się do 1,25.

Do tej pory J.Biden nie przedstawił żadnych propozycji zmian w podatkach, który miałyby finansować plan. Oznacza to, że dodatkowe wydatki zwiększą potrzeby pożyczkowe. Na koniec 2020, dług publiczny USA sięgnął 27,8 bln USD, tj. prawie 140 proc. PKB.

EUR/USD

1,0489 -0,0004 -0,05% akt.: 18.12.2024, 19:49
  • Kurs kupna 1,0488
  • Kurs sprzedaży 1,0489
  • Max 1,0513
  • Min 1,0467
  • Kurs średni 1,0489
  • Kurs odniesienia 1,0493
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Z grudniowego posiedzenia FOMC wynika

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami nie dostarczyło ono nowych istotnych informacji z punktu widzenia perspektyw polityki pieniężnej w USA . Zapis dyskusji podczas posiedzenia sugeruje, że członkowie FOMC uznają obecny kształt polityki pieniężnej za właściwy.

Członkowie FOMC uważają, że zastosowane przez FED instrumenty polityki monetarnej stanowią wystarczające wsparcie dla amerykańskiej gospodarki do czasu, kiedy masowe szczepienia znajdą odzwierciedlenie w ożywieniu aktywności gospodarczej.

Zapis dyskusji wskazuje, że wszyscy członkowie FOMC poparli sposób komunikacji perspektyw prowadzonego przez FED programu luzowania ilościowego (tzw. forward guidance). Zgodnie treścią komunikatu po grudniowym posiedzeniu FED Rezerwa Federalna będzie kontynuować skup aktywów w skali 120 mld USD miesięcznie (z czego 80 mld stanowić będą zakupy obligacji, Tygodnik ekonomiczny 11 - 17 stycznia 2021

Jak silny będzie efekt odłożonego popytu w 2021 r. 3 a 40 mld USD zakupy MBS - mortgage-backed securities) "aż do momentu, kiedy nastąpi znaczący, dalszy postęp na drodze do osiągnięcia maksymalnego poziomu zatrudnienia i celu inflacyjnego".

Niemniej treść Minutes nie doprecyzowała, co dokładnie należy rozumieć przez "znaczący, dalszy postęp". Nie stanowi to jednak zaskoczenia w świetle konferencji prasowej po grudniowym posiedzeniu FOMC, podczas której prezes FED J. Powell zwrócił uwagę, że takie niejednoznaczne sformułowanie zostało użyte celowo, aby nie ograniczać swobody działania Rezerwy Federalnej.

Zgodnie z treścią Minutes wszyscy członkowie FOMC są zgodni co do bieżącego tempa skupu aktywów, większość opowiada się za utrzymaniem jego obecnej struktury, podczas gdy kilku członków uważa, że należy zwiększyć udział papierów skarbowych o dłuższych terminach zapadalności.

Uważamy, że zwiększenie udziału papierów o dłuższych terminach zapadalności w strukturze skupowanych przez FED aktywów pozostaje rozważaną przez członków FOMC opcją, szczególnie w kontekście ewentualnego wyhamowania ożywienia gospodarczego i nowych restrykcji administracyjnych związanych z pandemią, niemniej uwzględniając treść Minutes perspektywa jej wprowadzenia jest odległa. Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym stopy procentowe w USA pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do końca 2023 r. Zgodnie z wynikami drugiej tury wyborów do Senatu w USA po 50 miejsc w izbie wyższej mają zarówno Demokraci jak i Republikanie.

Tym samym Demokraci uzyskali przewagę w Senacie, gdyż w warunkach remisu w głosowaniu głos rozstrzygający będzie miała wiceprezydent elekt USA K. Harris. Uważamy, że kontrola Demokratów nad dwiema izbami Kongresu będzie pozytywna dla krótkookresowych perspektyw ożywienia gospodarczego w USA, co wynikać będzie z większej skali stymulacji fiskalnej.

W konsekwencji w reakcji na wyniki wyborów doszło do wzrostu apetytu na ryzykowne aktywa, co sprzyja dalszemu osłabieniu dolara. Jednocześnie oczekiwana przez inwestorów większa skala stymulacji fiskalnej jest pozytywna dla rentowności amerykańskich obligacji, ponieważ łagodniejsza polityka fiskalna zmniejsza potrzebę silniejszego rozluźniania polityki pieniężnej. Ubiegłotygodniowe zamieszki na Kapitolu nie miały istotnego wpływu na rynki finansowe

 
Dowiedz się więcej na temat: pieniądz | Fed | stopy procentowe | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »