Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. Od ich poziomu zależy oprocentowanie kredytów i lokat w złotych. Dzisiejsza decyzja zaskoczyła ekonomistów i analityków.

Dzisiejsze posiedzenie było wyjątkowe. Tym razem nie będziemy świadkami konferencji po decyzji - rynek wyczekiwał na więcej sygnałów dotyczących projekcji oraz opinii po cięciu stóp 17/03. Rynkowe prognozy zakładają, iż RPP będzie dalej ciąć stopy - najpewniej w maju o 0,25-0,5 proc.

Na dzisiejszym posiedzeniu RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. do poziomu:

- stopa referencyjna 0,50 proc. w skali rocznej;

- stopa lombardowa 1,00 proc. w skali rocznej;

- stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;

- stopa redyskontowa weksli 0,55 proc. w skali rocznej;

- stopa dyskontowa weksli 0,60 proc. w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 9 kwietnia 2020 r.

"Informacja po posiedzeniu RPP zostanie opublikowana dziś, 8 kwietnia 2020 o godz. 16.00 na stronie NBP. pl" - napisano w komunikacie NBP.

Nie odbędzie się zwyczajowa konferencja prasowa po posiedzeniu RPP.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek przewidywała, że po niedawnej obniżce stóp, członkowie Rady na razie nie zdecydują się na kolejną.

Przypomnijmy: 17 marca Rada obniżyła podstawową stopę procentową Narodowego Banku Polskiego z 1,5 procent do poziomu 1 procenta. Członkowie RPP zdecydowali tak podczas jednodniowego posiedzenia, na którym zwyczajowo nie są podejmowane decyzje o wysokości stóp.


Komentarz po posiedzeniu RPP

NBP będzie nadal - oprócz operacji podstawowych - prowadzić operacje zasilające sektor bankowy w płynność poprzez transakcje repo. Jednocześnie NBP będzie prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

Terminy oraz skala prowadzonych operacji będą uzależnione od warunków rynkowych.

NBP będzie także oferować kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

Napływające informacje wskazują, że pandemia COVID-19 oraz wprowadzone działania zapobiegające jej dalszemu rozprzestrzenianiu przyczyniają się do pogłębiającego się szybko spadku aktywności w wielu gospodarkach oraz bardzo silnego pogorszenia nastrojów.Jednocześnie prognozy aktywności gospodarczej na świecie, w tym u głównych partnerów gospodarczych Polski, są znacząco rewidowane w dół. W celu ograniczenia negatywnych gospodarczych skutków pandemii, a także stworzenia warunków do szybkiego ożywienia aktywności po ustąpieniu obecnych zaburzeń,w wielu krajach podejmowane są zakrojone na szeroką skalę działania fiskalne stymulujące koniunkturę.

W Chinach pojawiają się pierwsze sygnały ożywienia aktywności gospodarczej po jej silnym spadku na początku roku. Wiele banków centralnych silnie poluzowało warunki monetarne poprzez obniżenie stóp procentowych, zwiększenie płynności w sektorze bankowym oraz prowadzenie skupu aktywów.

Aktualne prognozy sugerują, że po ustąpieniu obecnych zaburzeń nastąpi poprawa światowej koniunktury,co będzie wspierane przez podejmowane działania fiskalne oraz poluzowanie monetarne. Jednocześnie tempo i skala poprawy koniunktury będą zależały od wpływu zaburzeń na dochody i nastroje podmiotów gospodarczych w dłuższym okresie. Ze względu na pogorszenie globalnych perspektyw gospodarczych utrzymuje się podwyższona awersja do ryzyka na rynkach finansowych, co znajduje odzwierciedlenie w zwiększonej zmiennościcen wielu aktywów, a także zacieśnieniu warunków finansowania. Jednocześnie od początku roku wyraźnie obniżyły się ceny ropy naftowej na rynku światowym, czemu towarzyszył spadek cen części surowców żywnościowych. W Polsce koniunktura w pierwszych miesiącach roku była relatywnie dobra, jednak podejmowane działania mające na celu ograniczenie epidemii przyczyniają się do spadku aktywności gospodarczej, którego skala w krótkim okresie może być bardzo istotna. Towarzyszyć temu będzie pogorszenie sytuacji na rynku pracy i spadek dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych. W dalszej perspektywie powinno jednak nastąpić stopniowe ożywienie aktywności gospodarczej,czemu będą sprzyjać wprowadzane w Polsce i wielu innych krajach pakiety stymulacyjne, a także silne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki związane z niskim poziomem wewnętrznego i zewnętrznego zadłużenia oraz wysoką konkurencyjnością, a także dywersyfikacją geograficzną i sektorową polskiego eksportu.

Oczekiwany spadek globalnej aktywności gospodarczej wraz z niższymi cenami surowców oraz osłabieniem krajowego popytu będą oddziaływały w kierunku istotnego obniżenia dynamiki cen.W efekcie,mimo poluzowania polityki pieniężnej NBP w ostatnim okresie,utrzymuje się ryzykospadku inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej.Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania Rada zdecydowała o poluzowaniu warunków monetarnych. W tym celu Rada ponownie obniżyła stopy procentowe NBP.NBP będzie nadal -oprócz operacji podstawowych -prowadził operacje zasilające sektor bankowy w płynność poprzez transakcje repo. NBP będzie prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa - na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Celem tych operacji będzie zmiana długoterminowej struktury płynności w sektorze bankowym, zapewnienie płynności rynku wtórnego skupowanych papierów wartościowych oraz wzmocnienie oddziaływania obniżenia stóp procentowych NBP na gospodarkę, tj. wzmocnienie mechanizmu transmisji monetarnej.

Terminy oraz skala prowadzonych operacji będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki. Podejmowane przez NBP działania mają na celu poluzowanie warunków finansowych w gospodarce i ograniczenie negatywnych konsekwencji gospodarczych pandemii, wspierając tym samym utrzymanie stabilności makroekonomicznej i finansowej.Będą one także sprzyjać ożywieniu krajowej aktywności gospodarczej po ustąpieniu obecnych zaburzeń. W efekcie, działania te ograniczą ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.

Oczekiwania ekonomistów przed decyzją RPP:

Obecnie rada prawdopodobnie jeszcze nie zdecyduje się na dalsze luzowanie polityki. Jeśli jednak zrewiduje w dół swoje szacunki co do PKB, wzrośnie prawdopodobieństwo cięcia o 50 pb w maju, co jest naszym scenariuszem bazowym. W razie utrwalenia względnie pozytywnych nastrojów złoty ma szansę na umocnienie poniżej 4,55/EUR oraz 4,20/USD w krótkim terminie" - napisali ekonomiści banku Pekao.

Zdaniem analityków Credit Agricole:

Oczekujemy, że RPP zadecyduje na nim o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W czasie konferencji poruszony zostanie temat wpływu epidemii wirusa COVID-19 na aktywność gospodarczą w Polsce i perspektywy polityki pieniężnej. A. Glapiński najprawdopodobniej przestawi, w skróconej formie, zrewidowane w dół prognozy NBP dotyczące kształtowania się dynamiki PKB i inflacji w 2020 r.

Uważamy, że prezes NBP będzie starał się ostudzić oczekiwania rynkowe na dalsze obniżki stóp procentowych w Polsce, wskazując na negatywny wpływ takiego działania na stabilność polskiego sektora finansowego. Jednocześnie poda on dodatkowe informacje nt. prowadzonych obecnie przez NBP niekonwencjonalnych działań w polityce pieniężnej. Oczekujemy, że podczas konferencji prasowej może emy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością kursu złotego i cen polskich obligacji.

Inwestorzy teraz będą chcieli poznać najnowsze prognozy NBP dla krajowej gospodarki. Jeszcze niecały miesiąc temu prezes Glapiński mówił, że używane przez analityków banku modelu nie zakładają recesji w Polsce, a wzrost gospodarczy w tym roku może wynieść nawet 2 proc.

Jak wynika z zebranych przez PAP Biznes prognoz ekonomistów, oczekiwania sektora komercyjnego znajdują się na zupełnie inny poziomie. Średnia prognoz zakłada, że w tym roku krajowa gospodarka skurczy się o 2,7 proc. (prognozy z marca mówiły o 3-proc. wzroście PKB), a II kwartale spadek PKB w ujęciu rdr wyniesie 6,3 proc.

Równie uważnie inwestorzy śledzić będą rozwój epidemii koronawirusa. To najważniejszy czynnik decydujący o tym kiedy można oczekiwania rozpoczęcia stopniowego "odmrażania" krajowej gospodarki. Termin, w którym gospodarka zacznie stopniowo wracać do normalnej aktywności, zdecyduje o ekonomicznych kosztach i w dużym stopniu zdeterminuje dodatkowe potrzeby pożyczkowe budżetu.

Obecnie sygnałów, które sugerowałyby, że niebawem rozpocznie się proces zdejmowania ograniczeń nałożonych w celu powstrzymania rozwoju epidemii, nie ma. Wprawdzie w ostatnim tygodniu dzienne tempo wzrostu nowych zakażeń spadło do 12 proc., wobec 16 proc. w poprzednim tygodniu, ale w ocenie ekspertów to w dalszym ciągu zbyt szybki przyrost.

Jednocześnie zwiększenie odsetka pozytywnych testów na obecność koronawirusa wydaje się wskazywać, że w dalszym ciągu duża liczba zakażonych może być nieprzebadana. Im dłużej taki stan będzie się utrzymywał, tym większe wątpliwości budzić będzie czy uda się utrzymać rynkowy konsensu zakładający, że dodatkowe potrzeby pożyczkowe budżetu wyniosą ok. 100 mld zł.


Rynek będzie czekać

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN testuje lokalne wsparcie w rejonie 4,5 PLN, którego sforsowanie otwierałby drogę do wybicia dołem i testu 4,45 PLN. W świetle problemów z przekroczeniem 1,09 USD wydaje się jednak, iż ten scenariusz został chwilowo odłożony - napisał Konrad Ryczko, analityk DM Banku Ochrony Środowiska. 

EUR/PLN

4,3323 -0,0041 -0,09% akt.: 18.04.2024, 11:25
  • Kurs kupna 4,3305
  • Kurs sprzedaży 4,3340
  • Max 4,3385
  • Min 4,3244
  • Kurs średni 4,3323
  • Kurs odniesienia 4,3364
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

 


PAP/IAR/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej | NBP | stopy procentowe
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »