RPP nie zachęca do złotego

"Jastrzębi" komunikat RPP okazał się niewystarczającym argumentem do kupowania złotego i na rynku pod koniec dnia utrzymywał się raczej negatywny sentyment. Zapowiedź kolejnych podwyżek stóp wystraszyła za to inwestujących w obligacje, co przełożyło się na wzrost rentowności.

W ciągu dnia złoty podążał za euro-dolarem i tak zostało do końca sesji. "Po pierwszych +jastrzębich+ wypowiedziach złoty się umocnił, jednak trwało to dość krótko. Mimo zachowanego restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej - co jest dobrą informacją dla rynku walutowego - rynek złotego nie reaguje. To oznacza, że na rynku są jakieś zlecenia sprzedaży, co jest związane raczej z niechęcią do rynków wschodzących" - powiedział PAP Marek Wołos z TMS Brokers.

"Spore znaczenie dla rynku ma też kondycja dolara na świecie. Dolar zaczął się umacniać. W efekcie złoty traci" - dodał Wołos.

Reklama

Jego zdaniem złoty w najbliższych dniach może się nadal osłabiać. "Euro-złoty zapewne wzrośnie do 3,35-3,36" - powiedział Wołos. Komunikat RPP miał większe znaczenie dla rynku długu. Rentowności wzrosły. "Komentarz rady był raczej negatywny dla obligacji. Jego przekaz jest taki, że inflacja nie będzie tak szybko spadać, a kolejna projekcja może pokazać wyższy przebieg inflacji. Wydźwięk nie był tak optymistyczny i +gołębi+, jak niektórzy oczekiwali" - powiedział PAP Marek Kaczor z PKO BP. Jego zdaniem wzrost rentowności może potrwać do końca tygodnia.

"Głębszej reakcji na to, co zrobiła RPP można spodziewać się w kolejnych dniach. Może nastąpić realizacja zysków na długich pozycjach na obligacjach. To przełoży się na spadek cen i wzrost rentowności" - powiedział Kaczor. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła w środę stóp procentowych. RPP podtrzymała jednak swoją opinię, że prawdopodobieństwo, iż w średnim okresie inflacja będzie kształtować się powyżej celu inflacyjnego jest wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie niższa od celu. Rada nie wyklucza więc, że konieczne będą kolejne podwyżki stóp.

           środa   środa   wtorek
           16.30   9.20    16.20
EUR/PLN    3,3350  3,3303  3,3280
USD/PLN    2,2700  2,2624  2,2700
EUR/USD    1,4690  1,4684  1,4660
OK0710     6,30    6,20    6,24
PS0413     6,13    6,04    6,03
DS1017     6,07    6,01    5,99
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | złoty | Rada Polityki Pieniężnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »