Reklama

Rynki walutowe: Fed będzie znowu jastrzębi?

Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.

Ważne dane z rynku pracy

Dane z amerykańskiego rynku pracy w miniony piątek pokazały potężny wzrost zatrudnienia rzędu 528 tys. Stopa bezrobocia zdołała zejść do 3,5% z poziomu 3,6%, a tempo wzrostu płac pozostało na bardzo wysokim poziomie 5,2%. Okazuje się jednak, że ten niewiarygodny wzrost zatrudnienia to efekt dalszego zatrudniania się osób na więcej niż jeden etat! Oczywiście stopa bezrobocia pokazuje spadek, ale jednocześnie zmalała nieco stopa partycypacji. Niemniej widać, że amerykanie szukają sposobów na wszelaką drożyznę.

Amerykanie szukają sposobów na drożyznę

 Dzieje się to nie tylko poprzez szukanie dodatkowej pracy, ale również rekordowe ilości zaciąganego kredytu konsumenckiego. To wszystko pokazuje, że siła konsumentów pozostaje na bardzo wysokim poziomie, co nie pozwala zdławić inflacji. Oczywiście z samego efektu bazy powinniśmy w najbliższym czasie zauważyć zejście o kilka dziesiątych punktu procentowego, ale raczej nie powinniśmy liczyć na rychłe zejście inflacji do celu na poziomie 2%. Tempo wzrostu płac jest na tyle silne, że nawet ostatni mocny spadek cen surowców nie będzie w stanie ściągnąć inflacji do preferowanych przez Fed poziomów. Jak widać, inflacja ma dalsze podstawy do wzrostu i tak jak wskazują członkowie Fed, nie jest jeszcze bliska szczyty.

Reklama

Fed najprawdopodobniej zdecyduje się na kolejną bardzo dużą podwyżkę stóp procentowych, najprawdopodobniej o 75 punktów bazowych. Z drugiej strony należy pamiętać, że nadmierne podwyżki mogą mocno szkodzić społeczeństwu. Wszechobecna drożyzna powoduje, że ludzie nie tylko zatrudniają się na kilka etatów, ale również zaciągają rekordową ilość kredytów konsumenckich. Niektórzy członkowie Fed wskazali nawet ostatnio, że chcą doprowadzić do załamania wzrostu zatrudnienia, co spowoduje mniejszą presję na wzrost płac.

Kluczowy Fed

Najbliższe dane inflacyjne poznamy w środę i oczekuje się niewielkiego spadku. Jednak w celu zwalczenia inflacji potrzeba również działań władz państwa, choć na ten moment trzeba pamiętać, że Biden ze swoją świtą szykują się do wyborów. W takim czasie z pewnością władze nie będą chciały ograniczać siły konsumentów, a jednocześnie nie mają pieniędzy na to, aby stymulować większą produkcję w celu obniżenia cen.

Dolar pozostaje bardzo mocny i para EURUSD znajduje się poniżej poziomu 1,0200. Z kolei za dolara płacimy 4,6270 zł, za euro: 4,7071 zł, za franka: 4,8031 zł, za funta: 5,5851 zł.

Michał Stajniak

Starszy Analityk Rynków Finansowych

XTB

EUR/USD

0,9742 0,0146 1,52% akt.: 28.09.2022, 20:58
  • Kurs kupna 0,9741
  • Kurs sprzedaży 0,9743
  • Max 0,9750
  • Min 0,9537
  • Kurs średni 0,9742
  • Kurs odniesienia 0,9596
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »