Szwajcarzy zaskoczyli wszystkich. Kurs franka tąpnął
Szwajcarski Bank Narodowy obniżył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Rynek oczekiwał, że tamtejsza władza monetarna pozostawi koszt pieniądza na dotychczasowym poziomie 1,75 proc. Tak się jednak nie stało, na co inwestorzy zareagowali jednoznacznie - kurs franka tąpnął.
W przeciwieństwie do polskich władz monetarnych, w Szwajcarii decyzje w sprawie stóp procentowych podejmuje się nie w odstępie miesięcznym, a kwartalnym. I to właśnie w marcu Szwajcarski Bank Narodowy postanowił po niespełna 6 miesiącach pauzy na pierwsze poluzowanie polityki pieniężnej.
Stopy procentowej w tym kraju zostały obniżone z 1,75 do 1,50 proc. Korekta o 25 pb. w dół nie była prognozowana przez rynek, który spodziewał się, że pauza w zmianie stóp procentowych potrwa chociaż trzy kwartały. Ostatnia podwyżka bowiem miała miejsce w czerwcu 2023 r., a przez następne pół roku nie podejmowano decyzji o jakichkolwiek zmianach.
Zaskoczony rynek zareagował przewidywalnie. Kurs franka znacząco się obniżył. Jeszcze przed publikacją komunikatu szwajcarska waluta na tle polskiej była wyceniana na 4,45 zł. Już po godzinie 9:30 notowania obniżyły się do 4,41 zł, czyli najniższego od czerwca 2022 roku.
Podobnie zachował się kurs franka do dolara oraz euro. Amerykańska waluta względem szwajcarskiej kosztowała 1,12 dol. rano, a po decyzji 1,13 dol. Natomiast wspólna waluta zyskała z 1,04 do 1,03 euro.
W Szwajcarii szczyt inflacyjny miał miejsce w sierpniu 2023 r. Wówczas dynamika wzrostu cen konsumentów w relacji rocznej wyniosła 3,5 proc. Obecnie analogiczne odczyty spadły do 1,2 proc. Cel inflacyjny tamtejszego banku centralnego mieści się w przedziale od 0 do 2 proc.
- Szybsze opanowanie inflacji niż w innych gospodarkach rozwiniętych sprawiło, że SNB ponownie nie oglądał się na EBC i szybciej niż inne banki centralne rozpoczął obniżki. Wydaje się, że możliwe jest cięcie stóp o 25 pb. na każdym z trzech pozostałych tegorocznych posiedzeń - zauważył w komentarzu nadesłanym do Interii Biznes Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.