Tak źle w Turcji jeszcze nie było. Lira pobiła nowy rekord słabości. "Obywatele wolą euro lub dolary"

Już ponad 25,7 liry należy zapłacić obecnie za jednego dolara. To nowy rekord słabości tureckiej waluty. Pomimo czwartkowego podniesienia stóp procentowych o 650 punktów bazowych nie udało się umocnić liry.

Lira turecka w piątek osłabiła się do nowego, rekordowo niskiego poziomu po południu w piątek za jedno dolara trzeba było zapłacić już 25,7 liry. Tym samym kurs waluty po raz kolejny dowiódł, że polityka makroekonomiczna prezydenta Erdgoana nie spełniła oczekiwań rynku.

- Kurs liry wobec euro i dolara jest na rekordowo niskim poziomie. Waluta w miesiąc straciła około 30 procent, a skalę załamania można powoli porównywać do krachu z 2021 roku - powiedział w rozmowie z Interią Biznes Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. 

Jak wskazuje ekspert, presja ze strony inwestorów na tureckiej walucie pojawiła się ponownie wraz z ogłoszeniem reelekcji Recepa Erdogana w wyborach prezydenckich.

Reklama

Bank centralny słono zapłacił za kroplówkę dla liry

- Ta presja byłaby zauważalna cały czas, ale wcześniej turecki bank centralny nie tylko stale interweniował w obronie waluty, ale także wprowadził liczne ograniczenia w przepływach kapitału. Między innymi przedsiębiorstwa zobligowano do wymiany przychodów eksportowych na liry. Dodatkowymi wymogami zniechęcano również banki komercyjne, by pozwoliły, aby depozyty w walutach obcych stanowiły więcej niż 40 procent środków klientów. Działania władz uniemożliwiły tym samym realizowanie faktycznego popytu na obce waluty. A obywatele nie chcą trzymać swoich oszczędności w lirach, preferując euro lub dolary - tłumaczy analityk walutowy.  

Utrzymywanie liry przed dalszymi spadkami odbywało się kosztem wprowadzonych ograniczeń. Jak jednak zauważa Sawicki, miało to swoją cenę, ponieważ interwencje walutowe banku centralnego w kilkanaście miesięcy pochłonęły 200 mld dolarów. 

Lira mocno traci na wartości

W czwartek bank centralny Turcji zdecydował o dużej podwyżce stóp procentowych - aż o 650 pkt. bazowych. W efekcie główna stopa wynosi aktualnie 15 proc. To pierwszy tego typu zdecydowany ruch w polityce pieniężnej. Mimo wysokiej inflacji CPI, która w maju wyniosła 39,6 proc., Turcja utrzymywała relatywnie niskie stopy procentowe. Jak widać, nawet ostatnia podwyżka nie okazała się wystarczająca, aby wzbudzić zaufanie inwestorów.

Podwyżka stóp procentowych z 8,5 do 15 procent to zdaniem eksperta "nie jest terapia szokowa", na którą część rynku czekało. Niektóre instytucje finansowe prognozowały podwyżkę do nawet 40 procent.  

- Rozczarowanie wśród inwestorów dodatkowo potęguje wypowiedź ministra finansów, który określił, że jest zwolennikiem całkowicie płynnego kursu waluty. To może oznaczać, że stopniowo będą znoszone narzędzia, które w minionych miesiącach były jedynymi czynnikami pozwalającymi hamować spiralę osłabienia liry - podsumowuje ekonomista. 

EUR/TRY

34,8421 0,0668 0,19% akt.: 03.05.2024, 21:57
  • Kurs kupna 34,8386
  • Kurs sprzedaży 34,8456
  • Max 34,9850
  • Min 34,7145
  • Kurs średni 34,8421
  • Kurs odniesienia 34,7753
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

USD/TRY

32,3561 -0,0688 -0,21% akt.: 03.05.2024, 22:56
  • Kurs kupna 32,3531
  • Kurs sprzedaży 32,3591
  • Max 32,4352
  • Min 32,3028
  • Kurs średni 32,3561
  • Kurs odniesienia 32,4249
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Nowa prezes banku centralnego ograniczana przez Erdogana?

- Przed wczorajszą decyzją budowana była narracja, że jest to czas na nowe otwarcie. Powołano nową szefową banku centralnego oraz ministra finansów. Erdogan wskazywał, że zatrudnia byłych bankierów inwestycyjnych z Wall Street, aby ci wdrożyli szereg reform rynkowych i aby porzucić tę szaleńczą politykę obniżania stóp procentowych przy kilkudziesięciu procentowej inflacji. To miało wzbudzić wśród inwestorów poczucie nadziei. Wydaje się jednak, że decyzja banku centralnego o stopach procentowych tę nadzieję wygasiła - tłumaczy Sawicki.

Zgodnie z wynikami ankiety Reutersa analitycy spodziewali się zwiększenia stóp do poziomu powyżej 20 proc. Ich ocena po poznaniu decyzji banku wskazuje, że Hafize Gaye Erkan, nowa prezeska banku centralnego, mająca doświadczenie w amerykańskich bankach, może mieć ograniczone pole do agresywnej walki z inflacją pod okiem Erdogana. 

Podwyżka stóp procentowych jest swego rodzaju odwróceniem polityki, którą Turcja prowadziła od dłuższego czasu. Jesienią ubiegłego roku, gdy poziom inflacji przekroczył 80 proc., zdecydowano o obniżce stóp. Doprowadziło to do znacznego osłabienia tureckiej waluty, a przy okazji do utraty wartości rezerw walutowych. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turecka lira | Turcja | Erdogan...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »