Waluty CEE tracą. Węgrzy ratują forinta

Waluty CEE tracą przez obawy o koniunkturę w Europie i dopóki ogólny sentyment dla regionu się nie poprawi nawet RPP może mieć problemy z zahamowaniem przeceny złotego. Narodowy Bank Węgier (MNB) mocno podwyższy w czwartek 1-tygodniową depozytową stopę procentową w związku z dynamicznym osłabieniem forinta - poinformował w komunikacie wiceprezes banku Barnabas Virag.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Węgrzy ratują forinta

Narodowy Bank Węgier (MNB) mocno podwyższy w czwartek 1-tygodniową depozytową stopę procentową w związku z dynamicznym osłabieniem forinta - poinformował w komunikacie wiceprezes banku Barnabas Virag.

 "Rozwój sytuacji na rynkach finansowych w ostatnich dniach zwiększa ryzyka inflacyjne i jednoznacznie zagraża stabilności cen" - dodano. Po komunikacie banku forint odrobił ok. 1 proc. strat do euro, ale i tak zakończył sesję z ok. 1 proc. osłabieniem na poziomie 411,7/EUR.

Reklama

Węgierska waluta straciła po rosyjskiej agresji na Ukrainę pod koniec lutego już 11 proc., z czego 4 proc. w samym lipcu, wyznaczając po drodze nowe historyczne minima.

W ubiegłym tygodniu Narodowy Bank Węgier podniósł 1-tygodniową stopę depozytową o 50 pb. i tym samym zrównał jej poziom ze stopą referencyjną na poziomie 7,75 proc

SNB będzie podnosił stopy?

Inflacja w Szwajcarii w czerwcu wyniosła 3,4 proc. - to najwyższy odczyt od 29 lat i pierwsze przebicie psychologicznego poziomu 3 proc. od 2008 r. Dane zwiększają presję na szwajcarski bank centralny w kierunku dalszych podwyżek stóp procentowych.

"SNB podwyższył w czerwcu stopę procentową do -0,25 proc. z -0,75 proc. i widzimy szansę, że wzrośnie ona powyżej zera jeszcze przed najbliższym planowym posiedzeniem we wrześniu - prawdopodobnie zaraz po podwyżce stóp przez EBC 21 lipca" - ocenia David Oxley, analityk Capital Economics.

Notowania CHF/PLN nadal rosną do ponad 4,82 zł. Za franka trzeba zapłacić najwięcej od 9 marca.

Złoty czeka na RPP

Obawy o recesję i globalna awersja do ryzykownych aktywów nie sprzyjają złotemu, w takich warunkach Rada Polityki Pieniężnej może mieć problemy z zahamowaniem przeceny krajowej waluty - uważają analitycy ING banku.

"Zachowanie złotego prawdopodobnie zdeterminuje będzie parą EUR/USD i decyzja RPP. Waluty CEE tracą przez obawy o koniunkturę w Europie i dopóki ogólny sentyment dla regionu się nie poprawi nawet RPP może mieć problemy z zahamowaniem przeceny PLN. Naszym bazowym scenariuszem na decyzję Rady pozostaje 75 pb, czyli zdecydowanie za mało, aby skompensować odpływ kapitału z regionu, zwłaszcza, że Prezes NBP raczej utrzyma łagodną retorykę podczas konferencji" - prognozują ekonomiści ING BSK.

"Obecne osłabienie złotego jest większe niż sugerują to fundamenty krajowej gospodarki, czy poziom stóp NBP. Niestety pogarszają się średnioterminowe perspektywy PLN, przede wszystkim psuje się równowaga zewnętrzna Polski. Rośnie też ryzyko, że środki z KPO nie trafią do kraju w tym roku" - dodają.

Jeżeli RPP podniesie stopy tylko o 0,5 pkt proc., to czeka nas prawdopodobnie osłabienie PLN, natomiast podwyżka o 1 pkt proc. lub więcej byłaby neutralna/pozytywna dla PLN - stwierdzili ekonomiści ING Banku Śląskiego.

CHF/PLN

4,5362 -0,0109 -0,24% akt.: 17.01.2025, 22:58
  • Kurs kupna 4,5339
  • Kurs sprzedaży 4,5385
  • Max 4,5534
  • Min 4,5215
  • Kurs średni 4,5362
  • Kurs odniesienia 4,5471
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

EBC w centrum uwagii

Rynek jak zwykle wsłuchuje się uważnie w sygnały płynące z głównych banków centralnych, a pod nieobecność inwestorów z USA na pierwszy plan wysunął się Europejski Bank Centralny.

EBC powinien trzymać się planu rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej w lipcu od podwyżki stóp tylko o ćwierć punktu procentowego - powiedział w Dubrovniku Madis Muller, decydent z estońskiego banku centralnego.

Podczas gdy inni bankierzy z krajów bałtyckich wskazują, aby EBC rozważył podwyżkę o pół punktu procentowego - w pierwszym ruchu - to Muller wskazuje, że bank strefy euro z większą podwyżką stóp procentowych powinien poczekać do wrześniowego posiedzenia.

"Biorąc pod uwagę perspektywy inflacji, właściwe jest rozpoczęcie podwyższania stóp procentowych przez EBC w lipcu o jedną czwartą punktu" - powiedział Muller. Dodał, że EBC powinien kontynuować podwyżki we wrześniu - o 50 pb.

Prezes banku centralnego Słowenii Bostjan Vasle zasygnalizował, że EBC mógłby po wrześniu kontynuować podwyżki w tempie po 50 pb.

"Oczekuje się, że dynamika podwyżek stóp proc. będzie kontynuowana po wrześniu, w IV kw. i na początku przyszłego roku" - powiedział Vasle.

Rynki wyceniają ok. 140 pb. podwyżek stóp proc. przez EBC w bieżącym roku.

Prezes Bundesbanku Joachim Nagel sprzeciwił się w trakcie ostatniego nadzwyczajnego posiedzenia EBC wprowadzeniu mechanizmu przeciwdziałającego fragmentacji eurolandu (kontrola spreadów), w ramach którego EBC będzie skupował więcej obligacji krajów peryferii eurolandu, m.in. Włoch, Grecji, czy Hiszpanii - podał w poniedziałek Reuters, powołując się na źródła. Według bankiera, EBC powinien najpierw skupić się na walce z inflacją

EBC ogłosił w poniedziałek kolejne instrumenty w ramach "zazielenienia" polityki pieniężnej. Bank chce stopniowo od października br. dekarbonizować portfel obligacji korporacyjnych poprzez reinwestowanie zapadających obligacji według bardziej "zielonego" klucza. Planem objęte będą aktywa o wartości ok. 30 bln euro rocznie.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

EUR/USD

1,0273 -0,0028 -0,28% akt.: 17.01.2025, 22:58
  • Kurs kupna 1,0271
  • Kurs sprzedaży 1,0274
  • Max 1,0330
  • Min 1,0265
  • Kurs średni 1,0273
  • Kurs odniesienia 1,0301
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY
PAP
Dowiedz się więcej na temat: Szwajcaria | inflacja świat | kurs franka szwajcarskiego | waluty | Forint
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »