Waluty CEE tracą. Węgrzy ratują forinta
Waluty CEE tracą przez obawy o koniunkturę w Europie i dopóki ogólny sentyment dla regionu się nie poprawi nawet RPP może mieć problemy z zahamowaniem przeceny złotego. Narodowy Bank Węgier (MNB) mocno podwyższy w czwartek 1-tygodniową depozytową stopę procentową w związku z dynamicznym osłabieniem forinta - poinformował w komunikacie wiceprezes banku Barnabas Virag.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc
Narodowy Bank Węgier (MNB) mocno podwyższy w czwartek 1-tygodniową depozytową stopę procentową w związku z dynamicznym osłabieniem forinta - poinformował w komunikacie wiceprezes banku Barnabas Virag.
"Rozwój sytuacji na rynkach finansowych w ostatnich dniach zwiększa ryzyka inflacyjne i jednoznacznie zagraża stabilności cen" - dodano. Po komunikacie banku forint odrobił ok. 1 proc. strat do euro, ale i tak zakończył sesję z ok. 1 proc. osłabieniem na poziomie 411,7/EUR.
Węgierska waluta straciła po rosyjskiej agresji na Ukrainę pod koniec lutego już 11 proc., z czego 4 proc. w samym lipcu, wyznaczając po drodze nowe historyczne minima.
W ubiegłym tygodniu Narodowy Bank Węgier podniósł 1-tygodniową stopę depozytową o 50 pb. i tym samym zrównał jej poziom ze stopą referencyjną na poziomie 7,75 proc
Inflacja w Szwajcarii w czerwcu wyniosła 3,4 proc. - to najwyższy odczyt od 29 lat i pierwsze przebicie psychologicznego poziomu 3 proc. od 2008 r. Dane zwiększają presję na szwajcarski bank centralny w kierunku dalszych podwyżek stóp procentowych.
"SNB podwyższył w czerwcu stopę procentową do -0,25 proc. z -0,75 proc. i widzimy szansę, że wzrośnie ona powyżej zera jeszcze przed najbliższym planowym posiedzeniem we wrześniu - prawdopodobnie zaraz po podwyżce stóp przez EBC 21 lipca" - ocenia David Oxley, analityk Capital Economics.
Notowania CHF/PLN nadal rosną do ponad 4,82 zł. Za franka trzeba zapłacić najwięcej od 9 marca.