Waluty: Czy Fitch osłabi złotego?
W piątek na koniec dnia agencja Fitch ma przedstawić aktualizację ratingu Polski. Oczekujemy utrzymania długoterminowej oceny kredytowej na poziomie.
A minus ze stabilną perspektywą. Choć podwyżka prognoz gospodarczych przez agencję na początku tygodnia podkreśla pozytywny odbiór tła makroekonomicznego, to czynniki ryzyka wskazane ostatnim razem w lipcu wciąż są obecne.
Fitch utrzymuje ocenę A minus dla Polski niezmiennie od 2007 r. Była to jedyna agencja, która powstrzymała się od zmiany oceny Polski po ostatnich wyborach parlamentarnych.
Ostatnim razem w lipcu podczas rewizji ratingu Fitch stwierdził, że pozytywne i negatywne czynniki ryzyka dla oceny kredytowej są obecnie wyważone. Wówczas wskazano, że po stronie czynników makro negatywnie na ocenę mogłoby wpłynąć pogorszenie popytu zewnętrznego, z kolei na plus podziałać mogłaby poprawa dynamiki inwestycji.
Po zeszłotygodniowym raporcie o PKB za III kw. wiemy, że eksport był ważnym motorem wzrostu gospodarczego, ale inwestycje w sektorze prywatnym rozczarowują. Zatem bilans czynników nie uległ zmianie, choć wyraźne przyspieszenie wzrostu gospodarczego będzie miało odbicie w prognozach dynamiki w tym i przyszłym roku. Fitch z resztą już poinformował o aktualizacji prognoz, podnosząc szacunki dynamiki PKB Polski do 4,4 proc. (z 4,0 proc.) w 2017 r. i do 3,6 proc. (z 3,2 proc.) w 2018 r.
Dla Fitch ważne są też dyscyplina fiskalna oraz odbiór polityki rządu przez otoczenie inwestycyjne. W pierwszym przypadku nie ma powodów do niepokoju, gdyż w tym roku bezproblemowe powinno być utrzymanie deficytu budżetowego wyraźnie poniżej progu 3 proc. PKB.
Fitch może jednak podkreślić niepewność o wpływ reformy sądownictwa na relacje polskiego rządu z UE, które mogą prowadzić do pogorszenia klimatu inwestycyjnego.
Sądzimy, że będzie to czynnik równoważący generalnie pozytywną ocenę warunków makroekonomicznych. Na rynku złotego nie widać, aby inwestorzy oczekiwali niespodzianki po decyzji Fitch. Neutralna decyzja powinna zatem przejść bez echa.