Waluty. Prezes Fed dmucha na dolara

Prezes Fedu Jerome Powell starał się wczoraj uspokoić inwestorów, mówiąc, że amerykański bank centralny będzie obserwował szeroki zestaw danych z rynku pracy, aby ocenić ożywienie gospodarcze po COVID-19, zamiast spieszyć się z podwyżkami stóp w obawie przed inflacją.

Powell wskazał, że presja inflacyjna w USA będzie przejściowa, nawet po wyraźnym wzroście w ciągu ostatnich miesięcy. Dodał, że chociaż wzrosty cen są większe niż oczekiwano, to prawdopodobnie zmaleją.

"Rynek wciąż trawi wiadomości z Fedu. Myślę, że wiele z tego posunięcia zostało negatywnie odebrane przez nadmierne pozycjonowanie, a teraz obserwujemy być może powrót handlu reflacyjnego i normalizację rynku do pewnego stopnia, zdając sobie sprawę, że na razie jest to tylko subtelna zmiana ze strony Fed" - powiedział Mo Kazmi, menedżer portfela i strateg makro w UBP.

Reklama

"Powell powiedział, że wzrost inflacji wynika z ponownego otwarcia. Zauważył, że popyt jest niezwykle silny, a podaż tymczasowo nie jest w stanie mu sprostać" - powiedział Ed Moya, starszy analityk rynku w Oanda.

Wcześniej we wtorek prezes Fedu z Nowego Jorku John Williams powiedział, że dyskusja w Fedzie o podniesieniu stóp procentowych jest wciąż "odległą przyszłością", a Loretta Mester (prezes Fedu z Cleveland) oceniła, że chce widzieć mocniejszy wzrost zatrudnienia na kilka miesięcy przed oceną, czy amerykańska gospodarka osiągnęła postępy wymagane, aby zmniejszyć zakupy obligacji przez Fed.

Z najnowszych prognoz Fedu wynika, że 7 członków Komitetu spodziewa się podwyżki stóp proc. w 2022 r., a 13 na 18 członków FOMC oczekuje co najmniej jednej podwyżki stóp proc. do 2023 r.

EUR/USD

1,0703 0,0005 0,05% akt.: 25.04.2024, 03:06
  • Kurs kupna 1,0702
  • Kurs sprzedaży 1,0704
  • Max 1,0704
  • Min 1,0695
  • Kurs średni 1,0703
  • Kurs odniesienia 1,0698
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

R.Bostic (z Atlanta Fed) powiedział, że w obliczu zaskoczeń, które przyniosły ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki, zmienił swoje oczekiwania dotyczące momentu rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych.

Jego zdaniem, przy sięgającym 7 proc. wzroście gospodarczym i inflacji, która wyraźnie przekracza cel Fed, stopy procentowe powinny wzrosnąć w 2022.

W jego ocenie seria 3-4 miesięcy wzrostów liczby pracujących będzie mogła zostać zinterpretowana przez Fed jako na tyle silna poprawa sytuacji na rynku pracy, by rozpocząć tapering, który będzie preludium do podwyżek stóp.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Fed | stopy procentowe | inflacja świat | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »