Wariant Nu zagląda w oczy rynkom!

Kiedy rynki finansowe reagują nerwowo? Wtedy, kiedy pojawia się informacja wywracająca wcześniejsze koncepcje. W momencie, kiedy Europa zastanawia się nad tym, czy przywrócić lockdowny, aby ograniczyć żniwo czwartej fali COVID (co byłoby też ostrzeżeniem dla USA na sezon zimowy, gdyż poziom szczepień jest niższy od średniej w UE) pojawia się informacja o nowym wariancie koronawirusa, który jest inny od "oryginału" i tym samym bardziej groźny.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Tym samym to co miało gwarantować "częściową normalność", czyli szczepionki, przestaje być tak pewne. Znów wracamy do początku, ale całym szeregu doświadczeń z ostatnich kilkunastu miesięcy.

Niezależnie od wyobraźni niektórych uczestników rynków finansowych powrót do jakiejś formy globalnego lockdownu wydaje się być mało prawdopodobny i nie powinniśmy tego wyceniać. Niemniej już ograniczenia w transporcie (zwłaszcza lotniczym) są niewykluczone, co zaznacza się już w przecenie notowań ropy naftowej. To co jednak najbardziej interesuje rynki walutowe to perspektywa posunięć banków centralnych w 2022 r. 

Reklama

Wariant Nu może sprawić, że decydenci czasowo zastopują planowane podwyżki stóp procentowych zasłaniając się sporą niepewnością, co do dalszego rozwoju sytuacji.

Skoro tak było przy wariancie Delta, to teraz jest to dość prawdopodobne. Co to może oznaczać dla rynku walut? Obserwowane w ostatnich tygodniach umocnienie dolara może stanąć pod znakiem zapytania, jeżeli FED nie będzie się spieszyć ze swoimi decyzjami. Niemniej pod większą presją mogą znaleźć się rynki wschodzące, zwłaszcza te, które od dłuższego czasu borykają się z własnymi problemami.

EUR/USD

1,0471 -0,0023 -0,22% akt.: 18.12.2024, 18:17
  • Kurs kupna 1,0471
  • Kurs sprzedaży 1,0471
  • Max 1,0513
  • Min 1,0467
  • Kurs średni 1,0471
  • Kurs odniesienia 1,0494
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

 EUR/USD - skąd ten wzrost i czy się utrzyma?

Z technicznego punktu widzenia ruch na EUR/USD jest zasadny - dzienny oscylator RSI9 od kilku dni nie autoryzował spadków, a wybicie ponad opór 1,1225-30 może otwierać drogę do szczytów z zeszłego tygodnia przy 1,1370. A fundamentalnie? Wzrost euro tylko pozornie może dziwić - dzięki "staraniom" EBC wspólna waluta stała się narzędziem do finansowania różnych spekulacji na rynkach finansowych (tak jak przez lata taką rolę pełnił jen).

Tym samym w momencie wyraźnej ucieczki inwestorów od ryzyka, cały proces się odwraca - spekulacyjne aktywa są sprzedawane, a euro trzeba odkupić. Ale i też w analizie EUR/USD nie zapominajmy o pozycji amerykańskiego dolara. Ten dzisiaj wygląda dobrze na szerokim rynku, ale tylko pozornie.

Koszyk dolara FUSD spada, gdyż z kluczowymi walutami w G-10 amerykański dolar przegrywa. I ta tendencja może się pogłębić. Widać ruch w dół na rentownościach amerykańskich obligacji, co można interpretować dwojako - ucieczkę w dług, jako bezpieczne aktywo, albo weryfikację dotychczasowych oczekiwań wobec FED w obliczu pojawienia się nowego, niebezpiecznego wariantu koronawirusa.

 Dolar straciłby, zatem jeden z kluczowych motywów, które ostatnio pchały jego notowania w górę.

Sytuacja na rynkach 26 listopada


Piątek upływa pod znakiem wyraźnego powrotu trybu risk-off na rynki finansowe, po tym jak decydenci uznali wykrytą niedawno w Botswanie mutację COVID (wariant Nu) za jedną z najgroźniejszych - eksperci nie wykluczają, że może być ona odporna na  szczepionki.

To tłumaczy niemal paniczną reakcję polityków, którzy zaczynają zamykać granice ograniczając możliwości komunikacji z państw afrykańskich.

Deja vu z marca ubiegłego roku? Trudno to ocenić, gdyż teraz sytuacja jest inna, a banki centralne (ze względu na podwyższoną inflację) mają ograniczone możliwości działania. Niemniej strach przez globalnym lockdownem wydaje się być mocno przesadzony. Dodatkowo informacje o wariancie Nu pojawiły się w momencie, kiedy rynek amerykański w zasadzie świętuje - wczoraj był Dzień Dziękczynienia, a dzisiaj handel na giełdzie w USA będzie mocno ograniczony.

Dzisiaj na rynkach rządzą waluty zaliczane do tzw. bezpiecznych przystani - najsilniejsze są jen, oraz szwajcarski frank, a także euro (umocnienie wspólnej waluty jest wynikiem pokrywania spekulacyjnych pozycji na innych rynkach, które były finansowane tą walutą).

CHF/PLN

4,5595 0,0003 0,00% akt.: 18.12.2024, 18:17
  • Kurs kupna 4,5589
  • Kurs sprzedaży 4,5600
  • Max 4,5611
  • Min 4,5349
  • Kurs średni 4,5595
  • Kurs odniesienia 4,5592
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

W pozostałych konfiguracjach zwycięża dolar. Pod presją są waluty rynków wschodzących - najbardziej tracą peso, rand i rubel. W przestrzeni G-10 słabość dotyka waluty Antypodów, oraz korony skandynawskie. 

W kalendarzu nie ma dzisiaj istotnych publikacji, tym samym rynek będzie zdominowany przez emocje podsycane przez działania polityków podejmujących szeroko zakrojone środki ostrożności za sprawą nowego wariantu COVID.

Sporządził: Marek Rogalski - główny analityk walutowy DM BOŚ

WIG

80 225,59 +434,72 0,54% akt.: 18.12.2024, 17:15
  • Otwarcie 79 995,88
  • Max (czas) 80 512,74(18.12.2024 14:34)
  • Min (czas) 79 813,47(18.12.2024 09:23)
  • Wartość odniesienia 79 790,87
  • Suma obrotów 1 457 730 610
  • Liczba akt. instr. 314/321
  • Waga akt. instr. % 97,82
  • Poziom indeksu ZAMKNIĘCIE
Zobacz również: WIGind WIG.MS-ECM WIGmed
DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: locdown | koronawirus | Fed | wariant mu | nowy wariant koronawirusa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »