Reklama

Złoty słabnie, ceny obligacji rosną

Poniedziałkowa wypowiedź prezesa NBP oraz niepokoje w rejonie zatoki Wielka Syrta osłabiają zainteresowanie inwestorów podejmowaniem ryzyka, a co za tym idzie także kupowaniem polskiej waluty. Złoty we wtorek może się osłabiać do poziomu 4,00/EUR. Analitycy spodziewają się natomiast wzrostu cen polskich obligacji.

- Ważne z punktu widzenia złotego są oczekiwania co do najbliższej decyzji dotyczącej stóp procentowych, a złotemu zaszkodziła ostatnia gołębia wypowiedź prezesa NBP M.Belki, oraz utrzymana w podobnym tonie wypowiedź A.Glapińskiego. Negatywnie na notowaniach PLN w dniu dzisiejszym może oddziaływać informacja o obniżce perspektywy ratingu Japonii przez Moody's. Kluczowym poziomem oporu dla EUR-PLN jest obecnie poziom 3,96. Jeśli zostanie przełamany, możemy zobaczyć dalsze osłabienie złotego w kierunku 4,00/EUR. Z danych makro publikowanych w trakcie dzisiejszej sesji inwestorzy zwrócą uwagę m.in. na indeks nastrojów konsumentów Conference Board w USA - napisali analitycy Banku BPH w porannym komentarzu.

Reklama

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie prezes NBP Marek Belka powiedział, że "tak długo, jak wzrost cen nie przekłada się na jasne sygnały większej presji na wzrost płac, bank centralny powinien być umiarkowany w swoich reakcjach". Dodał także, że styczniowa podwyżka nie oznacza "kaskadowego podnoszenia stóp w kolejnych miesiącach".

Ceny na azjatyckiej giełdzie spadają (Nikkei225 -1,8 proc.). EUR-PLN otworzył się na poziomie 3,9500.

Dług spodziewa się lekkich spadków rentowności

Poniedziałkowa wypowiedź prezesa NBP nieco umocniła rynek długu, zdaniem dilerów rynek czeka na marcową decyzję RPP.

- Kluczowe z punktu widzenia krajowego rynku długu są obecnie oczekiwania co do najbliższej decyzji RPP dotyczącej stóp procentowych. Po wczorajszej, gołębiej, wypowiedzi prezesa NBP i dzisiejszej wypowiedzi A.Glapińskiego możemy dziś zobaczyć spadki rentowności, w szczególności na krótkim końcu krzywej. Ostatnie przed marcowym posiedzeniem, ważne z punktu widzenia nadchodzącej decyzji Rady dane makro poznamy dopiero w środę - napisano w komentarzu.

RPP ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych w środę 2 marca.

wtorek poniedz. poniedz.

9.25 16.00 9.30

EUR/PLN 3,9620 3,9234 3,9250

USD/PLN 2,9271 2,8714 2,8690

EUR/USD 1,3662 1,3659 1,3680

OK0113 5,08 5,09 5,12

PS0416 5,84 5,81 5,84

DS1020 6,28 6,25 6,28

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »