Mocny sygnał płynie z EBC

Rada Prezesów EBC pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC będzie podtrzymywać skup aktywów PEPP i bierze pod uwagę kolejną rekalibrację programu, jeśli uzna to za konieczne.

"Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc.

Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2 proc. oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej" - podano.

Reklama

EBC podtrzymał wielkość programu skupu aktywów PEPP na poziomie 1,85 bln euro i wskazał, że bierze pod uwagę kolejną rekalibrację programu, jeśli uzna to za konieczne.

"Rada Prezesów będzie w dalszym ciągu prowadzić zakupy netto aktywów w ramach nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP), na który przeznaczyła łączną pulę 1850 mld euro, co najmniej do końca marca 2022 roku, a w każdym razie dopóki nie uzna, że kryzysowa faza pandemii dobiegła końca.

Na podstawie wspólnej oceny warunków finansowania i perspektyw inflacji Rada Prezesów oczekuje, że przez następny kwartał zakupy w ramach programu PEPP będą prowadzone w znacznie szybszym tempie niż w pierwszych miesiącach bieżącego roku" - napisano.

"Jeżeli w horyzoncie czasowym zakupów netto w ramach programu PEPP uda się utrzymać korzystne warunki finansowania przy poziomie zakupów niższym od przewidzianej puli środków, nie trzeba będzie tej puli wykorzystywać w całości. Z drugiej strony będzie też możliwa jej rekalibracja, jeżeli okaże się to potrzebne do utrzymania korzystnych warunków finansowania, żeby przeciwdziałać negatywnemu wpływowi szoku spowodowanego pandemią na ścieżkę inflacji" - dodano.

EBC podtrzymał też politykę reinwestycji w ramach PEPP.

"Rada Prezesów będzie w dalszym ciągu reinwestować spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu PEPP co najmniej do końca 2023 roku. Tak czy inaczej, wygaszanie w przyszłości portfela PEPP będzie się odbywać w sposób kontrolowany, żeby nie zaburzać odpowiedniego nastawienia polityki pieniężnej" - napisano w komunikacie.

EBC pozostawił bez zmian zakupy aktywów w ramach programu APP i udzielanie pożyczek w ramach TLTRO-III.

"Nadal będą prowadzone zakupy netto w ramach programu skupu aktywów (APP) na kwotę 20 mld euro miesięcznie. Rada Prezesów w dalszym ciągu przewiduje, że miesięczne zakupy netto aktywów w ramach programu APP będą prowadzone tak długo, jak długo będzie to konieczne do wzmocnienia łagodzącego oddziaływania podstawowych stóp procentowych EBC, i że zakończą się krótko przed tym, jak zacznie ona podnosić te stopy" - podano.

"Rada Prezesów będzie w dalszym ciągu dostarczać znaczną ilość płynności poprzez operacje refinansujące. W szczególności trzecia seria ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (TLTRO III) w dalszym ciągu jest dla banków atrakcyjnym źródłem finansowania, wspierającym akcję kredytową na rzecz przedsiębiorstw i gospodarstw domowych" - dodano.

EBC podtrzymał zapewnienie, że może w razie konieczności po raz kolejny dostosować wszystkie narzędzia polityki monetarnej.

"Rada Prezesów jest gotowa odpowiednio dostosować wszystkie narzędzia, jakimi dysponuje, żeby sprawić - w zgodzie z zadeklarowanym dążeniem do symetrii - że inflacja będzie stabilnie zmierzać do docelowego poziomu" - napisano w komunikacie.

Po ogłoszeniu decyzji kurs euro rośnie o 0,17 proc. wobec dolara do 1,1945. Rentowność 10-letnich bundów spada o 4 pb do -0,35 proc.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 22 kwietnia.

- PKB w strefie euro prawdopodobnie skurczy się w I kw. 2021 r. - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC.

- Napływające dane gospodarcze, ankiety i wskaźniki o wysokiej częstotliwości wskazują na utrzymującą się słabość gospodarczą w pierwszym kwartale 2021 r., wynikającą z utrzymywania się pandemii i związanych z nią restrykcji. W rezultacie realny PKB prawdopodobnie ponownie spadnie w pierwszym kwartale roku - powiedziała Lagarde.

Zdaniem analityków PKO BP, EBC będzie tłumić inflacyjne obawy i próbować hamowania wzrostu rynkowych stóp, uderzając w gołębie tony.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze długotrwałe problemy ze zbyt niską inflacją, ostatni wzrost oczekiwań inflacyjnych (por. wykres poniżej) raczej nie jest w ocenie EBC problemem. Bank z całą pewnością nie jest jednak zadowolony z zacieśnienia warunków finansowych związanego ze wzrostem rentowności w ostatnich tygodniach.

Niemniej, ostatnie wypowiedzi przedstawicieli banku nie sugerują, aby w ramach Rady Prezesów istniała zgodność, czy i jak im przeciwdziałać. Szczególnie, że czynnikiem łagodzącym warunki finansowe jest spadek EUR/USD w ostatnim czasie.

Stąd, nie oczekujemy zmian parametrów polityki pieniężnej EBC. Nowe projekcje dla PKB i inflacji zostaną prawdopodobnie zrewidowane w górę, przynajmniej w krótkim horyzoncie.

"O ile nie spodziewamy się zmian poziomu stóp procentowych, to kluczowe - z rynkowego punktu widzenia - będą wypowiedzi prezes Ch. Lagarde na temat niedawnego agresywnego wzrostu dochodowości obligacji skarbowych na świecie w następstwie tzw. zakładów reflacyjnych, czyli rozbudzonych przez rynek oczekiwań na wzrost globalnej inflacji.

W przypadku, gdyby przedstawiciele EBC uznali je za nadmierny - co patrząc chociażby na indeks warunków finansowych w strefie euro nie jest pewne - możliwe byłoby zwiększenie skupu długu państw unii monetarnej w ramach prowadzonych programów. To z kolei miałoby swoje konsekwencje w postaci spadku rentowności obligacji m.in. niemieckich a pośrednio także i polskich" - napisali w komentarzu analitycy Banku Millennium.

EUR/USD

1,0693 -0,0036 -0,34% akt.: 26.04.2024, 22:58
  • Kurs kupna 1,0692
  • Kurs sprzedaży 1,0694
  • Max 1,0752
  • Min 1,0675
  • Kurs średni 1,0693
  • Kurs odniesienia 1,0729
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

 Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | stopy procentowe | strefa euro | EUR/PLN | inflacja świat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »