Dlaczego warto pomyśleć o wspólnym zakupie samochodu?

Argumentów przemawiających za tym, aby przy zakupie nowego auta zastanowić się nad uwzględnieniem współwłaściciela, jest wiele. Zaczynając od tego najbardziej oczywistego, czyli obniżeniu kwoty, jaką jedna osoba będzie musiała wydać, aż po możliwość uzyskania atrakcyjniejszej oferty obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jest to możliwe w przypadku, gdy jeden ze współwłaścicieli ma już swoje prawo jazdy od kilku lat i dzięki bezszkodowej jeździe przysługują mu zniżki.

Różnice w wysokości OC mogą być naprawdę duże i sięgać nawet kilkadziesiąt procent. Dla młodych kierowców, którym nie przysługują żadne zniżki, jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Zamiast przepłacać za ubezpieczenie pojazdu, mogą po prostu wybrać kogoś bliskiego na współwłaściciela i dzięki temu obniżyć wspomniane wydatki. Jeżeli zainteresował cię temat współwłasności pojazdu, poniżej znajdziesz kilka dodatkowych wskazówek.

Na czym polega współwłasność w przypadku samochodów?

O współwłasności pojazdu można mówić w sytuacji, gdy co najmniej dwie osoby decydują się na wspólny zakup samochodu. Trzeba pamiętać, że w takim przypadku każda z nich zostanie uwzględniona nie tylko na umowie kupna-sprzedaży auta, ale również w dowodzie rejestracyjnym. Bez względu na to, czy chodzi o auta z rynku wtórnego, czy o pojazdy prosto z salonu, dane współwłaścicieli znajdą się na obowiązkowej polisie OC.

To natomiast otwiera nowe możliwości w postaci dostępu do dużo lepszych ofert. Co ciekawe wiele firm ubezpieczeniowych może przedstawić korzystniejsze oferty nie tylko na ubezpieczenie OC, ale również na AC. Każda z tych polis zostaje przypisana nie do osoby, która ją wykupuje, ale do pojazdu. Jeżeli więc jednemu ze współwłaścicieli przysługują zniżki, a drugi dopiero od niedawna ma prawo jazdy, to zaproponowana oferta ubezpieczenia będzie o wiele lepsza niż propozycja, na którą mógłby liczyć niedoświadczony kierowca. Nie będzie to niestety aż tak atrakcyjna oferta, jaką mógłby uzyskać doświadczony kierowca w pojedynkę. Nie warto jednak próbować tego obejść i ukryć informację o młodszym współwłaścicielu, bo zakład ubezpieczeniowy może w przyszłości zażądać wyrównania składek.

Dlaczego zakłady ubezpieczeniowe oferują lepsze warunki doświadczonym kierowcom?

Każdy rok bezszkodowej jazdy pozwala uzyskać dodatkowe zniżki w wysokości 10%. Oznacza to, że po sześciu latach bezpiecznej jazdy można liczyć nawet na 60% zniżkę, co przekłada się na duże oszczędności. Co ciekawe, chociaż większość firm oferuje klientom maksymalnie 60% zniżki, to czasami można znaleźć takie, które zaproponują nawet 70 lub 80%! Nic więc dziwnego, że jedną z najlepszych opcji dla początkujących kierowców jest dopisanie współwłaściciela pojazdu, o ile oczywiście będzie to osoba, która ma już zniżki.

Przydatne informacje dla osób przymierzających się do zakupu auta

Więcej informacji na temat korzyści wynikających z uwzględnienia współwłaściciela pojazdu można znaleźć w artykule https://taxinlaw.pl/czy-wspolwlasciciel-moze-sam-ubezpieczyc-samochod/.

Warto również pamiętać, że zakup auta należy przeprowadzić wspólnie z kimś znajomym, kto zna się na motoryzacji i będzie mógł przynajmniej w podstawowym stopniu sprawdzić stan techniczny wybranego pojazdu. Zawsze jednak można skorzysta z usług zaprzyjaźnionego warsztatu lub stacji diagnostycznej, gdzie za niewielką opłatą zostaną sprawdzone najważniejsze rzeczy.

Artykuł sponsorowany

.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »