Jak i gdzie ubezpieczyć samochody o niezwykłym przeznaczeniu?
Jeśli używasz auta do celów innych niż „codzienne”, możesz kwalifikować się do ubezpieczenia samochodu o niezwykłym przeznaczeniu. Co to oznacza? Otóż w praktyce może to obejmować jazdę do i z pracy, pojazdy zawodowych kierowców przewożących pasażerów, a także ubezpieczenie w wypożyczalniach samochodowych lub wynajmowane jako rekwizyty. Jak w takiej sytuacji wybrać najlepszą polisę? Gdzie znaleźć korzystne oferty?
Najprościej rzecz ujmując, jest to indywidualny rodzaj ubezpieczenia dla specjalnego pojazdu. Obejmuje np. samochód, który używany jest jako pojazd służbowy. Może dotyczyć też aut przeznaczonych na wynajem, taksówek, pojazdów uprzywilejowanych i służb mundurowych, a nawet motocykli.
Różni się od standardowych polis zakresem ubezpieczenia. Składki również są zazwyczaj wyższe. Dzieje się tak, ponieważ wedle ubezpieczycieli samochód o niezwykłym przeznaczeniu po pierwsze spędza więcej czasu w drodze, po drugie jest częściej narażony na wypadki, kolizje i inne uszkodzenia, a po trzecie, ilość szkód i wysokość kosztów naprawy mogłaby przewyższać standardową kwotę zwykłej polisy. Dlatego takie ubezpieczenie jest droższe i nie każdy agent oferuje je w pełnym wymiarze.
Każdy kierowca i pojazd mają swoje własne potrzeby, dlatego partnerzy ubezpieczeniowi oferują szereg specjalistycznych polis również dla samochodów w nietypowych zastosowaniach. Dobrym rozwiązaniem podczas poszukiwania najlepszej oferty jest kalkulator ubezpieczeń samochodowych. Cały proces wybrania i zakupu polisy odbywa się w zaledwie trzech bardzo prostych krokach.
Krok 1. Wypełnienie formularza i udzielenie odpowiedzi na zamieszczone pytania. Warto przygotować sobie niezbędne dokumenty, czyli prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu.
Krok 2. Porównanie wyświetlonych ofert. Już w tym miejscu można zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), różnymi wariantami oraz dodatkowymi opcjami w polisie np. AC, NNW czy assistance.
Krok 3. Wybranie ubezpieczyciela i zakup polisy (wszelkie potwierdzenia wraz z umową zostaną przesłane listownie pocztą). To ostatni krok na tej drodze.
Takie porównywarki to dziś najszybsza opcja znalezienia najlepszego ubezpieczenia dla samochodów o niezwykłym przeznaczeniu. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że nie każda firma podejmie się zadania świadczenia swoich usług dla takiego pojazdu. Niektórzy ubezpieczyciele proponują tylko polisę OC, inni godzą się na assistance lub AC. Z pełnym zakresem każdej propozycji można zapoznać się właśnie podczas porównywania wszystkich ofert.
Pojazdy o nietypowym przeznaczeniu to nie tylko samochody. Czasami i motocykle bywają wykorzystywane do "niecodziennych" celów. Przykładowo mogą poruszać się na nich policjanci lub kursanci szkół nauki jazdy. Mogą też stanowić rekwizyt na planie filmowym lub być wykorzystywane podczas rajdów, wyścigów, jazd konkursowych i związanych z nimi treningów.
W takich sytuacjach zwykłe ubezpieczenie OC motocyklaa nie wystarczy. Tutaj również potrzebna jest specjalna polisa, najlepiej z dodatkowym pakietem ochrony np. przed kradzieżą. Cena ubezpieczenia motocykla zależy częściowo od wybranego poziomu ochrony. Rzeczy takie jak wiek, miejsce zamieszkania, rozmiar silnika pojazdu i historia wypadków komunikacyjnych właściciela wpłyną również na cenę składek.
Nie wolno zakładać, że kompleksowe ubezpieczenie będzie najdroższe, tylko dlatego, że jest to najwyższy poziom ochrony. Według porównywarek kilkudziesięciu ofert średni koszt z pakietem assistance to ok. 430 zł rocznie. Warto jednak i w tym przypadku rozważyć rozszerzenie polisy np. o ochronę przed ogniem, NNW czy AC.
Podsumowując, zarówno w przypadku samochodów, jak i motocykli o niezwykłym przeznaczeniu, jak najszybciej należy skorzystać z ofert wybranego ubezpieczyciela.