Jak wygląda polski fintech? Rzut oka na branżę

Polska z pewnością jest jednym liderów pod względem innowacji wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Odpowiada za to w dużej mierze branża fintech, która liczy obecnie przeszło 300 podmiotów. Czym dokładnie jest fintech? Jakie rozwiązania oferują tego typu przedsiębiorstwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co oznacza termin fintech? Czym są fintechy?

Fintech to termin który powstał dzięki połączeniu pierwszych sylab wyrażenia financial technology, odnoszącego się do technologi finansowej. Fintechami są więc przedsiębiorstwa, których działalność skupia się wokół rozwoju rozwiązań cyfrowych związanych z obrotem pieniądza. Warto również zaznaczyć, że do branży fintech nie zalicza się banków, mimo iż realnie ją wspierają, finansują, a także konkurują z rozwiązaniami fintechowymi. Wynika to z faktu, że za fintechy uznawane są firmy, które działają w Internecie i nie posiadają fizycznych oddziałów obsługujących klientów.

Reklama

Polska branża fintech - różnorodność i innowacyjność

Jak wspomniano we wstępie polską branżę fintech tworzy obecnie przeszło 300 podmiotów. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim różnorodność, ponieważ wśród znajdują się wśród nich zarówno firmy oferujące usługi niemal powszechne, jak i podmioty oferujące wyspecjalizowane rozwiązania, których odbiorcami są głównie instytucje finansowe, czy inne przedsiębiorstwa. Warto również wspomnieć, że większość z polskich fintechów powstało w ostatnich 3-5 latach, co sprawia, że branża dynamicznie się rozwija. Sukcesywnie pojawiają się nowe firmy, które posiadają innowacyjne pomysły, a na ich podstawie tworzą rozwiązania wzbogacające sektor finansowy.

Rozwiązania fintechowe dla mas

Rozwiązania fintechowe są obecnie na tyle popularne, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że korzystamy właśnie z nich. Co może być przykładem? Przede wszystkim cieszący się dużym uznaniem BLIK, czyli bezpieczny model płatności mobilnych. Jego popularność znacznie wzrosła w okresie pandemii, ponieważ płatność z użyciem smartfona pozwala zachować społeczny dystans. Systematycznie rosną również giganci polskiej branży fintech PayU, czy Blue Media. Są to firmy, które umożliwiają dokonywanie płatności internetowych, a z ich rozwiązania dostępne są również za granicą. Na popularności szybko zyskuje również SkyCasch, czyli aplikacja, która umożliwia dokonywanie płatności za autostrady i parkomaty, a także zakup biletów komunikacji miejskiej. Dynamika jej rozwoju pokazuje, że w najbliższych latach może osiągnąć prawdziwy sukces.

Polskie fintechy - pożyczki online i kantory internetowe

W jakich kategoriach usług prym wiodą polskie fintechy? Przede wszystkim w internetowej wymianie walut, czy pożyczkach online. Doskonałym przykładem może być Cinkciarz, czyli kantor internetowy, który jest znany na całym świecie (również za sprawą reklamy w NBA). Poza nim najbardziej znane polskie fintechy oferujące internetową wymianę walut to Walutomat oraz goniący czołówkę Amronet. Inne rozwiązania proponuje Revolut, czyli dostawca karty wielowalutowej z funkcjonalnością tradycyjnego banku, którego obsługa następuje w aplikacji mobilnej. Ugruntowaną pozycję na polskim rynku finansowym ma również Bancovo, czyli fintech oferujący szybkie pożyczki online. W tym przypadku także potencjał jest ogromny, ponieważ jest to rynek który dynamicznie się rozwija i zyskuje nowych klientów.

Warto również mieć świadomość, że polskie fintechy to również porównywarki internetowe. Najsłynniejszą jest z pewnością Rankomat, który rozpoczynał od porównywania ofert ubezpieczeń, a obecnie w swojej ofercie posiada również produkty finansowe, czy możliwość porównania ofert operatorów GSM. Na podobnej zasadzie działa Comperia, czyli porównywarka internetowa, która oprócz produktów ubezpieczeniowych, finansowych, czy ofert GSM promuje także produkty pozabankowe, takie jak fotowoltaika, czy leasing. Porównywarki, to fintechy, które działają w formie pośredników pomiędzy instytucjami, a klientami. Tym drugim umożliwiają znalezienie najlepszej oferty, otrzymując w zamian prowizję za sprzedaż od danej instytucji.

Rozwiązania fintechowe dla firm

Przedstawione w poprzednim akapicie fintechy oferują rozwiązania dostępne dla mas, co sprawia, że korzystają z nich najczęściej klienci indywidualni. W branży funkcjonują również podmioty, które tworzą rozwiązania fintechowe dla firm, czego przykładem może być crowdfunding. Pionierem jest w tym przypadku platforma Beesfund, która umożliwia sprzedaż akcji firmy przez Internet. Warto podkreślić, że jest to fintech, który jest liderem jeśli chodzi o tego typu rozwiązania w Europie Środkowo - Wschodniej. Rozwiązaniem fintechowym dla firm, z którego mogą skorzystać zarówno małe, jak i duże podmioty jest faktoring online. Tego typu usługi świadczone są między innymi przez polską Finiatę, czy SMEO.

X Open Hub - wyspecjalizowane rozwiązania fintechowe

Wśród polskich fintechów można znaleźć również podmioty, które oferują wyspecjalizowane rozwiązania wyłącznie dla wąskiej grupy odbiorców. Przykładem może być z pewnością X Open Hub, czyli podmiot tworzący rozwiązania dla banków, brokerów, czy start-upów. Firma dostarcza im światowej klasy technologię transakcyjną oraz zapewnia płynność wielu aktywów. X Open Hub to przedsiębiorstwo udostępniające najnowocześniejszą technologię handlową przy zachowaniu w pełni otwartego środowiska. O jakości opracowanych rozwiązań świadczy fakt, że X Open Hub współpracuje obecnie z przeszło stu przedsiębiorstwami z 30 krajów świata.

Międzynarodowy sukces jest dowodem na to, że polski fintech może być uznaną marką na globalnym rynku finansowym. Główna siedziba X Open Hub znajduje się obecnie w Londynie, jednak to w Polsce, a w zasadzie w Warszawie zlokalizowany jest jej hub technologiczny. Warto również wiedzieć, że X Open Hub to XTB Limited, czyli podmiotu, który jest autoryzowany i regulowany przez UK Financial Conduct Authority (FRN 522157).

Podsumowując należy stwierdzić, że polska branża fintech ma przed sobą ogromne perspektywy. Dotyczy to zarówno małych podmiotów, jak i tych, które osiągnęły już znaczący sukces i prowadzą obecnie ekspansję zagraniczną, czego przykładem może być X Open Hub.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »