Nowoczesne domy modułowe – szybkość, wygoda i ekologia

Współczesna technologia budownictwa domów pozwala nawet w kilka dni wznieść gotowy do zamieszkania budynek. Obiekty powstają z wysokiej jakości prefabrykatów, są trwałe, energooszczędne i bardzo komfortowe.

Wśród popularnych rozwiązań budowlanych w Polsce coraz częściej wybierane są domy modułowe. Powstają z gotowych elementów, które stanowią większe fragmenty budynków. Moduły produkuje się w fabryce. Później, na placu budowy wystarczy je ze sobą połączyć, by powstał finalny budynek. Gdzie je znaleźć? Np. na Erdolhaus.pl - Domy modułowe.

Cechy charakterystyczne nieruchomości modułowych

Domy prefabrykowane powstają z keramzytu lub innego gotowego materiału. Przygotowane elementy konstrukcyjne stanowią większą całość i w przeciwieństwie do klasycznej technologii wznoszenia budynków, nie powstają cegła po cegle. Na placu budowy pojawiają się gotowe ściany, stropy i inne elementy składające się na budowlę, które następnie się ze sobą łączy.

Technologia budowy domów z modułów jest bardziej precyzyjna od tradycyjnego budownictwa. Dzieje się tak dlatego, że elementy konstrukcyjne powstają w fabrykach przy użyciu nowoczesnych maszyn i programów komputerowych. W ten sposób ogranicza się ryzyko błędów i niedoróbek, a to przekłada się np. na poprawę warunków termoizolacyjnych.

Moduły podbijają rynek

Nowoczesne technologie i wysoki stopień prefabrykacji sprawiły, że domy modułowe cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. Jednocześnie przestały być kojarzone z kontenerami, które dotychczas służyły, jako domki letniskowe. Współczesne domy modułowe mogą być bardzo efektowne, a przy tym komfortowe i będą służyć przez cały rok. Co więcej, to konstrukcje ekologiczne i energooszczędne, które świetnie wpisują się w obecne trendy np. w ograniczeniu emisji CO2.

Dużą zaletą konstrukcji modułowych jest także cena. Budynek o podobnych wymiarach i konstrukcji w wersji z prefabrykantów, będzie tańszy od tradycyjnej konstrukcji murowanej. Dla wielu osób to jedyna okazja, aby móc zamieszkać w domu, bez sąsiadów za ścianą. Obecne ceny materiałów są wysokie, a ceny kredytów systematycznie rosną. W przypadku domów modułowych koszty własnej nieruchomości są wyraźnie niższe.

Z jakim materiałów powstają domy modułowe?


Na rynku występują cztery typy konstrukcji, do których używa się: drewna, stali, keramzytobetonu lub paneli SIP. Największe różnice widać w parametrach technicznych.

Domy modułowe z keramzytobetonu prawie w całości powstają w fabryce. Przygotowuje się poszczególne elementy, które następnie łączy się na specjalnie przygotowanych fundamentach. Konstrukcja opiera się na stalowej ramie wypełnionej keramzytobetonu, a ociepleniem jest wełna mineralna. Zewnętrzne ściany pokrywa tynk lub drewniana oblicówka.

Keramzytobeton powstaje z połączenia betonu i keramzytu, czyli kruszywa, które jest wypalane z gliny ilastej. Mieszanka bardzo dobrze sprawdza się w technologii modułowej, bo jest lekka, a jednocześnie wytrzymała i odporna na czynniki zewnętrzne. Domy z keramzytu to energooszczędne i ciepłe konstrukcje, które są tanie w utrzymaniu.

Domy modułowe drewniane są bardzo popularne w Kanadzie i Skandynawii. To właśnie stąd wzięły się określenia domów skandynawskich lub kanadyjskich. Obiekty powstają w fabryce, gdzie buduje się szkielet budynku. Na placu budowy uzupełnia się go o dodatkowe elementy konstrukcyjne. Ściany to wielowarstwowe połączenie płyt drewnopochodnych i warstw izolacyjnych np. wełny mineralnej. Z kolei wewnątrz nieruchomość wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi. Dom modułowy drewniany może powstać w około 3 miesiące.

Jednym ze sposobów budowy stalowych domów modułowych jest technologia szkieletowa. Konstrukcja domu powstaje z profili stalowych. Na placu budowy uzupełnia się je o dodatkowe elementy, podobnie jak w domach drewnianych. 

Istnieje także technologia budowy z kontenerów morskich. Najczęściej tego typu budowle służą za obiekty rekreacyjne. Montuje się je z gotowych modułów, które powstały na bazie kontenerów, ale zostały przerobione na pomieszczenia mieszkalne. Ściany są ocieplone i można je wykończyć np. płytami gipsowo-kartonowymi. Dom modułowy z kontenerów może powstać nawet w jeden dzień.

Domy modułowe z paneli SIP pod względem produkcji, są podobne do drewnianych odpowiedników. W tym wypadku budulcem są płyty strukturalne, które składają się z trzech warstw: dwóch płyt osłonowych zewnętrznych i warstwy izolacyjnej, którą może być styropian, pianka poliuretanowa czy wełna skalna.

Panele SIP trafiają na plac budowy w paczkach. Następnie są rozpakowywane i składane, a ich montaż trwa około 2-3 tygodnie. W kolejnym kroku pracownicy wstawiają okna i drzwi, a następnie wykonują prace wykończeniowe. 

Jak duże są domy modułowe?


Twój wymarzony dom rekreacyjny może mieć 35 m2, ale obiekty całoroczne mają zwykle powierzchnię od 70 m2. Na rynku znajdziesz także nieruchomości większe niż 120 m2. Najczęściej są to domy parterowe z płaskim lub dwuspadowym dachem. Można jednak zamówić konstrukcje z poddaszem użytkowym, co daje większe pole manewru i aranżacji pomieszczeń.

Nowoczesne domy modułowe

Chcesz szybko zamieszkać w swoim nowym domu? Postaw na konstrukcje modułowe. Nawet w kilka tygodni od podjęcia decyzji o budowie możesz zamieszkać na swoim. Budynki są ekologiczne, a więc przyjazne dla środowiska. Jednocześnie są dobrze zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, co wpływa na komfort mieszkańców. Obecnie to także atrakcyjna ekonomicznie alternatywa w porównaniu z klasycznym budownictwem. Marzysz o własnym domu? Postaw na moduły.

Artykuł sponsorowany

 

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »