Przegląd kominiarski a ubezpieczenie domu

Wykupując ubezpieczenie na dom, można liczyć na wypłatę odszkodowania w momencie wystąpienia szkody. Jednak, żeby uzyskanie rekompensaty było możliwe, ubezpieczony musi dopełnić kilku obowiązków. Jednym z nich jest regularne przeprowadzanie przeglądów kominiarskich.

Ubezpieczenie domu a przegląd kominiarski

Czy do zakupu ubezpieczenia na dom jest wymagane wykonanie przeglądu kominiarskiego? Wszystko zależy od zasad, jakie obowiązują w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym. W większości przypadków, wizyta kominiarza jest konieczna, aby można było ubiegać się o ewentualne roszczenie. Ubezpieczyciele w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia najczęściej umieszczają adnotację, która mówi, że w przypadku braku regularnych przeglądów instalacji kominowej, ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za ewentualne szkody pożarowe, które powstaną na terenie nieruchomości (w przypadku, kiedy to zaniedbanie ma wpływ na powstanie pożaru). Tym samym, zaniedbanie obowiązku przeprowadzania regularnych przeglądów kominiarskich, po prostu się nie opłaca.

Ubezpieczenie domu a kominiarz - pamiętaj o potwierdzeniu

Sama wizyta kominiarza nie wystarczy, żeby móc skorzystać z ubezpieczenia domu w przypadku, gdy wybuchnie pożar. Zawsze warto zachować dokument, który będzie potwierdzeniem tego, że przegląd kominiarski został przeprowadzony. Najlepiej, żeby był to protokół z przeprowadzenia przeglądu. Jednak jeśli nie mamy takiego dokumentu, zwykle wystarczający będzie również paragon lub rachunek za wykonaną usługę. To bardzo ważne, bo nawet jeśli ubezpieczony wykona przegląd instalacji kominowej, ale nie będzie dysponował dokumentem, który to potwierdzi, może mieć spory problem z uzyskaniem odszkodowania.

Ubezpieczenie domu - jakie kontrole należy przeprowadzić?

Przegląd kominiarski to jedna z wielu, określonych prawem kontroli, jaką należy regularnie przeprowadzać w nieruchomości, by nie mieć problemów z ewentualną wypłatą odszkodowania. Nieruchomość powinna przechodzić również cykliczną kontrolę:

  • instalacji gazowych i wentylacji - raz na rok,
  • instalacji elektrycznej - raz na pięć lat,
  • stanu technicznego budynku - raz na pięć lat,
  • stanu technicznego kotłów - raz na dwa lub cztery lata (w zależności od technologii, w jakiej pracuje kocioł).

Przyjęło się również, żeby zlecać przegląd techniczny zawsze po wystąpieniu dużej awarii lub zniszczenia, takiego jak pożar, podtopienie czy wybuch. To bardzo ważne, żeby mieć pewność, że przebywanie w domu czy mieszkaniu, nie będzie stanowiło dla mieszkańców zagrożenia.

Artykuł sponsorowany

 

 


.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »