Ubezpieczenie AC w firmie – czy można je ująć w kosztach?

Większość firm działających na polskim rynku korzysta z pojazdów firmowych. Dla nowych i leasingowanych aut przedsiębiorcy najczęściej nabywają pakiet ubezpieczeń, który składa się z OC, AC, NNW i Assistance. Czy nieobowiązkowe ubezpieczenie AC można zaliczyć do firmowych kosztów? Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć wydatki na ubezpieczenia po zmianach, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r.

Ile kosztuje AC dla samochodu osobowego?

Mimo że ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem komunikacyjnym dobrowolnym, to przedsiębiorcy chętnie z niego korzystają. Firmowe samochody są bardziej narażone na udział w kolizji czy wypadku - w skali roku pokonują więcej kilometrów niż samochody prywatne. Przedsiębiorcy korzystający z leasingu muszą dodatkowo dostosować się do wymagań leasingodawców, którzy najczęściej wymagają pełnego zestawu ubezpieczeń - OC, NNW, Assistance i właśnie autocasco. Ile kosztuje AC i dlaczego warto je zakupić?

Ubezpieczenie AC zapewnia wypłatę odszkodowania po kradzieży pojazdu, jego zniszczeniu w wyniku działania sił natury czy wandali. Każda firma ubezpieczeniowa nieco inaczej wylicza składki - stąd różnice w ich wysokościach. Jak podaje mfind, cena polisy zależy przede wszystkim od:

  • wartości i wieku pojazdu - ponieważ z wiekiem auto traci na wartości, to polisa AC dla starszego (np. powyżej 9 lat) samochodu będzie tańsza niż dla nowego pojazdu,
  • marki i modelu samochodu - ubezpieczyciel bierze pod uwagę, ile kosztują części do auta i jak czasochłonna jest jego naprawa,
  • miejsce parkowania - na niższą składkę mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy parkują firmowe pojazdy na strzeżonym parkingu czy indywidualnych garażach,
  • liczby zabezpieczeń przeciwkradzieżowych - ubezpieczyciele promują tych kierowców, którzy montują dodatkowe zabezpieczenia w swoich pojazdach,
  • zakresu ubezpieczenia - ubezpieczenie OC można rozszerzyć o dodatkowe opcje, a to z kolei przekłada się na cenę polisy.

Ponieważ dla każdego samochodu składka AC jest wyliczana indywidualnie, trudno podać konkretne kwoty. Wspomniany mfind informuje, że np. w październiku 2018 r. średnio za pakiet polis OC/AC w Benefia trzeba było zapłacić 1795,07 zł, w Axa 2272,03 zł, a w Uniqa 4369,40 zł.

AC samochodu osobowego w kosztach

Polisy OC czy AC kupuje się z góry na cały rok. Od stycznia 2019 r. zmieniły się zasady ujmowania tych wydatków w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Warto zapoznać się ze zmianami, aby prawidłowo zaksięgować składki. Wytyczne, które obowiązują przedsiębiorców, zostały zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zaliczenie ubezpieczenia AC do kosztów jest najłatwiejsze dla przedsiębiorcy korzystającego z pojazdu ciężarowego - w odniesieniu do tych aut ustawodawca nie wprowadził żadnych ograniczeń. Oznacza to, że w księdze przychodów i rozchodów można ująć całą kwotę widniejącą na polisie AC. Inaczej jest w przypadku samochodów osobowych. W małych firmach właściciel często wykorzystuje pojazd zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych. Stąd też ograniczenia w zaliczaniu do kosztów nieobowiązkowego ubezpieczenia AC.

W przypadku osobowych samochodów firmowych kluczowa jest ich wartość. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 przywołanej wyżej ustawy, jeżeli wartość firmowego samochodu:

  • nie przekracza kwoty 150000 zł, to wydatek poniesiony w związku z zakupem ubezpieczenia autocasco można w całości ująć w kosztach firmy,
  • jest wyższa niż 150000 zł, to w księdze przychodów i rozchodów należy ująć ubezpieczenie AC jedynie w wartości proporcjonalnej do kwoty 150000 zł.

Aby prawidłowo wyliczyć maksymalną kwotę, która zostanie zaliczona do firmowych kosztów, należy podzielić wskazaną w ustawie kwotę 150000 zł przez wartość początkową pojazdu i następnie pomnożyć przez wartość składki AC. W wyniku tego działania uzyskuje się kwotę, którą można zaliczyć do kosztów.

Powyższe regulacje to spore zmiany w porównaniu z rozwiązaniami, które funkcjonowały do końca 2018 r. - wówczas limit wynosił 20000 euro, a przedsiębiorca musiał dokonać przeliczenia na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłoszonego przez NBP w dniu zakupu polisy.

Jeszcze większe ograniczenia czekają na przedsiębiorców, którzy do celów firmowych wykorzystują swój prywatny samochód. Mimo że zakup polisy AC mogą ująć w kosztach, to górną granicą jest tu 20 proc. kwoty przeznaczonej na ten cel.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie AC dla firmowego samochodu?

Ograniczenia dotyczące ujmowania polis AC w firmowych kosztach powodują, że wielu przedsiębiorców skrupulatnie porównuje propozycje ubezpieczycieli. Jak szybko znaleźć tanie autocasco? Pomocny jest w tym kalkulator OC/AC. To narzędzie stworzone z myślą o kierowcach, którzy nie chcą przepłacać. Działanie kalkulatora OC i AC jest niezwykle proste - wystarczy odpowiedzieć na pytania (dotyczą one kierowcy i pojazdu), aby otrzymać propozycje od firm ubezpieczeniowych.

Kupując ubezpieczenie autocasco dla firmowych aut, nie warto kierować się jednak wyłącznie ceną - warto sprawdzić, co ubezpieczyciel oferuje w zamian za składkę. Do rzadkości nie należą sytuacje, gdy drogie ubezpieczenie AC ma stosunkowo wąski zakres ochrony. To główny powód, dla którego warto wczytać się w ofertę firmy ubezpieczeniowej i dokładnie przeanalizować zapisy znajdujące się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Czas poświęcony na znalezienie najtańszej polisy opłaca się zwłaszcza tym przedsiębiorcom, którzy korzystają z pojazdów prywatnych. Ta grupa właścicieli firm w kosztach firmowych może ująć jedynie niewielką część składki OC - 20 proc. Im tańsze znajdą oni zatem ubezpieczenie AC, tym lepiej. 

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »