Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Wystarczy spełnić jeden wymóg
Darmowa komunikacja miejska to gratka, o którą starać może się każdy emeryt. Samo przejście na emeryturę nie gwarantuje nam jednak bezpłatnych kursów miejskimi tramwajami, autobusami czy metrem. Na drodze do otrzymania przywileju, jakim jest korzystanie za darmowej komunikacji miejskiej stoi jeden warunek. Kto spośród emerytów będzie mógł już niebawem jeździć komunikacją za darmo, a kto już jeździ? Wyjaśniamy.
- Darmowa komunikacja miejska to przywilej, o który starać mogą się wszyscy seniorzy.
- Warunek do zakwalifikowania się jako pasażer nieopłacający przejazdów komunikacją miejską jest tylko jeden.
- Trzy miasta w Polsce wyróżniają się szczególnie pod względem udostępniania emerytom darmowej komunikacji miejskiej.
Z uzyskania przywileju, jakim są darmowe przejazdy pojazdami komunikacji miejskiej, cieszyć się może już część seniorów. Pozostali, aby nabyć to prawo, muszą spełnić jeden prosty warunek.
Aby uzyskać prawo do darmowej komunikacji miejskiej, w większości miast w Polsce należy ukończyć 70 lat. Wiek jest jedyną cezurą uprawniającą do nieodpłatnego korzystania z autobusów, tramwajów i innych środków komunikacji miejskiej.
W wypadku kontroli biletów podczas darmowej podróży, seniorzy, którzy osiągnęli wymagany wiek, mogą potwierdzić prawo do przejazdów darmową komunikacją miejską na dwa sposoby:
- pokazać legitymację emeryta,
- wylegitymować się dowodem osobistym.
Przejazdy komunikacją miejską za darmo są przywilejem emerytalnym zwykle przewidzianym dla 70-latków i starszych emerytów. Jednak emeryci mogą starać się o znacznie tańsze bilety jeszcze przed ukończeniem 70. roku życia.
Warunki przyznania, jak i wymiar ulg, są różne w zależności od miasta informacje na ten temat powinny być dostępne na oficjalnych stronach urzędów lub miejskich spółek przewozowych. Na przykład w Szczecinie z 50-procentowym upustem mogą poruszać się komunikacją miejską 55-letnie panie i 60-letni panowie, zaś w Warszawie osoby, które ukończyły 65. rok życia, mogą wykupić roczny "bilet seniora", który kosztuje 50 zł.
Seniorzy z Wrocławia, Lublina i Bydgoszczy mają zdecydowanie najlepiej. Wedle regulacji obowiązujących w tych miastach, z darmowej komunikacji miejskiej mogą korzystać już 65-latkowie. Oznacza to, że mężczyźni, którzy przekroczą 65 lat, osiągną nie tylko powszechny wiek emerytalny, ale także zyskają darmową komunikację miejską.
Na takie udogodnienie muszą jednak poczekać mieszkające w tych miastach emerytki, których powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat. Mogą one jednak wystąpić o 50 proc. zniżki na przejazdy komunikacją miejską z tytułu bycia emerytem. Otwiera to drogę do jazdy na tańszych biletach aż do osiągnięcia wieku uprawniającego do całkowicie darmowej komunikacji miejskiej.
Przemysław Terlecki