Emerytura honorowa do zmiany. Rząd niedługo przyjmie nowe przepisy

W najbliższym czasie rząd ma przyjąć projekt ustawy o emeryturze honorowej dla stulatków. Dodatkowa "emerytura" ma być wypłacana bez względu na inne świadczenia otrzymywane z ZUS, będzie więc pokaźnym zastrzykiem finansowym dla seniorów. Specjalna emerytura dla stulatków wypłacana jest już obecnie, jednak dzieje się tak na podstawie decyzji administracyjnej sprzed 50 lat, bo z 1972 roku.

"W obecnych realiach konstytucyjnych zasady i tryb przyznawania świadczenia honorowego powinny być uregulowane w ustawie" - wyjaśniono na rządowych stronach. Celem projektowanej ustawy jest unormowanie prawne wieloletniej tradycji oraz zapewnienie przewidywalności sytuacji prawnej najstarszej części społeczeństwa.

Projekt ustawy przygotowuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na którego czele stoi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Projekt ma zostać ostatecznie przyjęty w II kwartale 2024 roku.

Emerytura honorowa. Ile dostaną seniorzy?

Emerytura honorwa ma być wypłacana w określonej wysokości do końca życia seniora (nie będzie podlegało waloryzacji). Ustalana będzie na podstawie tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu urodzin stulatka. Do końca lutego 2024 roku świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto. W marcu wysokość świadczenia zostanie zwaloryzowana. 

Reklama

Nowe przepisy to generalnie zmiany kosmetyczne, bardziej adaptujące zapisy prawa do obecnych realiów. Dodajmy, że dodatkowa emerytura dla stulatków będzie obciążona podatkiem oraz będzie od niego potrącana składka zdrowotna.

Dla kogo dodatkowa emerytura?


Dodatkowa emerytura z tytułu ukończenia 100 lat życia przysługuje z urzędu osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia (które mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym). Formuła "z urzędu" powoduje, że seniorzy nie musieliby ubiegać się o dodatkowe świadczenie.

Nieco inaczej sprawy się mają w przypadku stulatków, którzy nie pobierają żadnych świadczeń emerytalno-rentowych. Tacy seniorzy muszą składać wniosek o przyznanie świadczenia honorowego.

Może się zdarzyć, że stulatek pobiera emeryturę z różnych tytułów (więcej niż jedno świadczenie emerytalne). W tym przypadku będzie przysługiwało tylko jedno dodatkowe świadczenie honorowe.

Kto wypłaci emeryturę honorową?

Pod koniec ubiegłego roku ZUS informował, że dodatkowa emerytura honorowa wypłacana jest prawie 3 tys. seniorów. Wypłata odbywa się jednak na podstawie wspomnianej decyzji rządu z 1972 roku. Dodatkową emeryturę dla stulatków może wypłacać instytucja, z której senior pobiera podstawową emeryturę (ZUS, KRUS, MON, MSWiA).

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | ZUS | emerytura honorowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »