Jaki jest limit wpłat na IKZE? Od 2024 roku można odłożyć więcej

O oszczędzaniu na emeryturę warto pomyśleć już w młodym wieku, by móc zapewnić sobie spokojną starość. Jedną z możliwości oszczędzania jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, w ramach którego nasze środki inwestowane są przez wyspecjalizowane firmy. Na czym polega IKZE? Kto może z tego skorzystać i jakie są limity wpłat na IKZE w 2024 roku?

Kto może skorzystać z IKZE?

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to III filar polskiego systemu emerytalnego, który jest dobrowolny, co oznacza, że każda osoba spełniające warunki może do niego dołączyć. Jak sama nazwa wskazuje, filar ten jest jednym ze sposobów oszczędzania pieniędzy na czas emerytury.

IKZE można założyć już w wieku 16 lat, niemniej jednak małoletnie osoby mogą wpłacać środki na konto IKZE tylko wtedy, gdy uzyskują przychody z tytułu umowy o pracę. Po osiągnięciu pełnoletności, na konto IKZE można wpłacać dowolne środki, zarówno osiągane z tytułu umowy o pracę, jak i tzw. samozatrudnienia.

Jak działa IKZE? Oszczędności wpłacane na indywidualne konto IKZE są inwestowane na rynku w taki sposób, aby pomnażać nasze oszczędności. To, jak te środki będą inwestowane, częściowo zależy od nas, ponieważ to my sami wybieramy instytucje finansową, w której zakładamy konto IKZE. Zgodnie z ustawą Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego prowadzone są przez fundusze inwestycyjne, towarzystwa ubezpieczeniowe, banki, podmioty prowadzące działalność maklerską oraz fundusze emerytalne.

Reklama

Limity wpłat na IKZE w 2024 roku

Limity wpłat na IKZE ustalane są każdego roku na podstawie miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia brutto. Roczny limit wpłat nie może przekroczyć 1,2-krotności przeciętnego prognozowane wynagrodzenia, z kolei dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, limit wpłat nie może przekroczyć 1,8-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok.

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 4 grudnia 2023 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w 2024 roku, limit wpłat na IKZE wynosi 9 388,80 zł oraz 14 083,20 zł dla osób prowadzących działalność gospodarczą.  Dla przypomnienia w 2023 roku limity wynosiły odpowiednio 8 322 zł oraz 12 483 zł.

Jakie są korzyści oszczędzania w ramach IKZE?

Jedną z największych zalet oszczędzania w ramach IKZE jest zwolnienie z 19 proc. podatku od dochodu zysków kapitałowych nazywanego potocznie podatkiem Belki. Jeżeli środki zgromadzone na koncie IKZE zostaną wypłacone po osiągnięciu 65. roku życia oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych, to wówczas jesteśmy zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku Belki.

Oczywiście środki oszczędzane w ramach IKZE można wypłacić w dowolnym momencie, jednak jeżeli nie spełnimy ww. warunków, to będziemy musieli liczyć się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego.

Ponadto dokonywane wpłaty na IKZE można odliczyć w deklaracji podatkowej PIT od dochodu podlegającego opodatkowaniu, co pozwala zmniejszyć wysokość podatku. Możliwość odliczenia od podatku wpłat na IKZE przysługuje zarówno osobom, które rozliczają się na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego, jak i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ostateczna wysokość ulgi podatkowej zależna zaś będzie od wysokości naszego wynagrodzenia.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | IKZE | oszczędności emerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »