Kiepskie dane o niemieckich emeryturach. "Świadectwo ubóstwa naszego kraju"

Media informują, że ponad 7 milionów emerytów w Niemczech otrzymuje ustawowe emerytury w wysokości poniżej 1250 euro (ok. 5450 zł). Co więcej, mniej niż tysiąc euro trafia do co czwartego seniora. Rząd zapewnia, że ma plan naprawczy, a politycy opozycji mówią o "świadectwie ubóstwa Niemiec".

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie posła partii Lewica Dietmara Bartscha, udostępnionego sieci redakcji Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), wynika, że ponad 42 proc. wszystkich emerytów za naszą zachodnią granicą otrzymuje poniżej 1250 euro "na rękę"

Prawie połowa emerytów w Niemczech dostaje mniej niż 1250 euro

Powołując się na dane niemieckiego atlasu emerytalnego za rok 2023, Deutsche Welle informuje, że w 2022 r. w Niemczech przeciętna emerytura brutto wyniosła 1728 euro dla mężczyzn i 1316 euro dla kobiet.

Odnosząc się do tych danych, polityk Dietmar Bartsch mówi o "świadectwie ubóstwa dla naszego kraju". Poseł stwierdził, że inflacja szczególnie dotkliwie uderzyła w seniorów, którzy są jej "głównymi poszkodowanymi". - Potrzebujemy w tym roku jednorazowej i dodatkowej podwyżki emerytur o 10 procent, aby przynajmniej zrekompensować inflację - stwierdził i wezwał obecną władzę do działań. 

Reklama

Niemcy muszą dorabiać

Kilka miesięcy temu Deutsche Welle informowało, że ponad 1,1 mln Niemców powyżej 67. roku życia pracuje, żeby dorobić do emerytury. - Niskie emerytury i wysokie ceny zmuszają coraz większą liczbę emerytów do kontynuowania pracy. Dla wielu osób nie jest to decyzja dobrowolna, ale konieczna, aby przetrwać kolejny miesiąc - podkreślał poseł Soeren Pellmann.

Sytuacja nie jest tak dramatyczna?

Głos w sprawie zabrało również Niemieckie Ubezpieczenie Emerytalno-Rentowe, które wskazuje, że powyższe statystyki jedynie w ograniczonym stopniu odnoszą się do sytuacji emerytów. Dodano, że seniorzy poza ustawowymi świadczeniami mają wiele źródeł dochodów, jak np. emerytury zakładowe i renty rodzinne, dlatego "sytuację dochodową rencistów i emerytów można określić jedynie w odniesieniu do danego gospodarstwa domowego". 

Przytaczając dane pochodzące z raportu bezpieczeństwa emerytalnego, Niemieckie Ubezpieczenie Emerytalno-Rentowe wskazało, że małżeństwa osiągają średni całkowity dochód netto z tytułu świadczeń emerytalnych i innych źródeł w wysokości 2907 euro miesięcznie. Z kolei wśród osób samotnych w wieku 65 lat i więcej mężczyźni uzyskują średni łączny dochód na poziomie 1816 euro, a kobiety 1607 euro

Niemcy zapewniają, że mają plan naprawczy

Minister pracy Hubertus Heil zapowiedział, że już w przyszłym miesiącu do gabinetu rządowego powinien trafić pakiet emerytalny II. - Projekt ustawy jest już dostępny i powinien zostać wdrożony szybko po uchwale budżetowej - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post". 

W ciągu najbliższych kilkunastu lat niemiecki rząd chce ustabilizować emerytury na poziomie 48 proc. - To kwestia uczciwego obliczenia wydajności pracowników, ponieważ chodzi tu o ludzi, którzy ciężko i pilnie pracują - stwierdził niemiecki minister pracy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | Niemcy | senior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »