Emerytura z ZUS i KRUS. Czy możesz je łączyć?
Świadczenia emerytalne w Polsce wypłacane są przez dwie instytucje: Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Co jednak w sytuacji, jeśli przez lata łączyliśmy pracę zawodową z prowadzeniem gospodarstwa? Czy świadczenie z KRUS-u można połączyć z emeryturą z ZUS?
W niektórych sytuacjach możliwe jest połączenie emerytury z ZUS-u z emeryturą wypłacaną przez KRUS. Warunkiem otrzymania obu świadczeń jednocześnie jest opłacanie składek w obu systemach emerytalnych, przez z góry określony czas. Mianowicie podwójna emerytura przysługuje osobom, które:
● są urodzone po 31 grudnia 1948 r.,
● osiągnęły powszechny wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet),
● mają udokumentowany co najmniej 25-letni okres podlegania ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
● pracowały poza gospodarstwem rolnym i odprowadzały składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (w tym przypadku nie ma znaczenia, jak długo opłacało się składki ZUS).
Podwójną emeryturę mogą więc otrzymać osoby, które przez lata łączyły pracę zawodową z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Pobieranie obu świadczeń jest natomiast dużym wsparciem finansowym, zwłaszcza dlatego, że emerytura rolnicza często nie wystarcza na pokrycie kosztów podstawowych potrzeb życiowych.
Dla porównania, według danych ZUS, w marcu 2025 r. podstawowa emerytura z KRUS-u wynosiła 1691,02 zł brutto, podczas gdy średnia emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosiła 4100 zł brutto miesięcznie.
Emerytura rolnicza wypłacana przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyznawana jest na innych zasadach niż emerytura z ZUS. Żeby ją otrzymać, rolnik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, który wynosi 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet oraz musi podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS przez co najmniej 25 lat. Okres ten zaś liczony jest od 1 stycznia 1991 r.
O emeryturę rolniczą na starych zasadach mogą natomiast ubiegać się rolnicy, którzy przed końcem 2017 r. spełnili odpowiednie warunki. Emerytura rolnicza przysługuje bowiem rolnikom, którzy do 31 grudnia 2017 roku osiągnęli wiek emerytalny wynoszący wówczas 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, podlegali ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS przez co najmniej 30 lat i zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej.
Najniższa krajowa emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje osobom, które ukończyły ustalony wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz posiadają okresy składkowe i nieskładkowe w wymiarze 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.
Warto jednak podkreślić, że ww. warunki dotyczą jedynie otrzymania najniższej emerytury obowiązującej w Polsce. Oznacza to więc, że nawet jeżeli senior przepracował jeden dzień i przez jeden dzień odprowadzał składki społeczne ZUS, to wówczas emerytura będzie mu przysługiwać, ale w takiej wysokości, jaka odpowiada zgromadzonym składkom. W przypadku KRUS-u zaś takiej możliwości nie ma.
WB