Te środki możesz dziedziczyć. Tak sprawdzisz, czy zmarły miał OFE i ile odłożył

Otwarty Fundusz Emerytalny to II filar polskiego systemu emerytalnego, o którego istnieniu wielu Polaków nie wie. Jak jednak wynika z informacji publicznych w ramach OFE Polacy, mają odłożone 168 mld zł. Kto należy do Otwartego Funduszu Emerytalnego i jak sprawdzić stan konta OFE?

Na czym polega OFE?

Otwarty Funduszy Emerytalny to jeden ze sposobów gromadzenia oszczędności na starość. Środki w ramach OFE gromadzone są ze składek ubezpieczeniowych pracowników i następnie inwestowane są przez towarzystwa emerytalne w celu pomnożenia ich, tak, by wypłacona kwota po uzyskaniu wieku emerytalnego była jak najwyższa. Ze względu na to, że środki zgromadzone w OFE są inwestowane, to trzeba jednocześnie liczyć się z ryzykiem inwestycyjnym i możliwością pomniejszenia lub utraty kapitału.

W 2020 roku rozpoczęły się pracę nad ustawą, która miałaby zlikwidować OFE, a środki zgromadzone w ich ramach, miałyby zostać przeniesione na konto do ZUS-u lub na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Prace nad tym jednak porzucono. 

Kto należy do OFE?

Na początku wprowadzenia OFE dołączyć musiały do niego osoby urodzone po 1968 roku. Z kolei osoby urodzone w latach 1949-1968 mogły dołączyć do II filaru emerytalnego dobrowolnie. Od 2014 roku zaś zgodnie z reformą, członkostwo w Otwartym Funduszu Emerytalnym stało się dobrowolne dla wszystkich.

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku każdy członek OFE miał możliwość złożenia do ZUS-u oświadczenia o chęci przekazania części swojej składki do OFE. Podobne okienko transferowe miało miejsce dwa lata później, od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 roku. Środki tych osób, które nie złożyły deklaracji o pozostaniu w OFE, zostały natomiast przeniesione do ZUS-u.

Reklama

Obecnie do OFE można przystępować cały czas, w ciągu 4 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy.

Jak sprawdzić stan konta OFE?

Aby sprawdzić wysokość kapitału zgromadzonego w OFE, trzeba wejść na Platformę Usług Elektronicznych i zalogować się przez Profil Zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny lub bankowość internetową. Następnie należy wejść w zakładkę “Ubezpieczony", “Informacje o stanie konta" oraz sprawdzić sekcję OFE. W tym miejscu widnieje informacja na temat daty zawarcia umowy, terminu rejestracji oraz stanu zgromadzonych środków.

Otwarty Fundusz Emerytalny a dziedziczenie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że środki zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym podlegają dziedziczeniu. Aby uzyskać informacje na temat tego, jaka część środków została zgromadzona na koncie OFE po zmarłym, to wówczas trzeba wysłać takie zapytanie do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zmarłej osoby.

Jeżeli natomiast chcemy wypłacić środki z OFE po zmarłym, to w pierwszej kolejności należy skontaktować się z funduszem, do którego należała zmarła osoba i złożyć wniosek o wypłatę środków. Do wniosku dodatkowo należy dołączyć dokumenty, takie jak:

  • skrócony odpis aktu zgonu,
  • potwierdzenie o byciu spadkobierca, np. akt małżeństwa,
  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • testament, jeżeli został sporządzony.

Następnie OFE ma obowiązek w ciągu 14 dni poinformować ZUS o osobach, na rzecz których podzielił środki zgromadzone na rachunku oraz o ich udziale w tych środkach. Po uzyskaniu zawiadomienia, ZUS ma natomiast 3 miesiące na podzielenie i wypłatę środków zapisanych na subkoncie zmarłej osoby. - czytamy na stronieZUS-u.

WG

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »