W marcu rosną emerytury. Jest komunikat ZUS

Od 1 marca nastąpi kolejna waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu – nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną o 12,12 proc. - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w specjalnym komunikacie. Waloryzacja w marcu br. jest niższa od ubiegłorocznej, która wynosiła 14,8 proc. Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur uzależniony jest od inflacji i wzrostu wynagrodzeń.

ZUS wyjaśnia mechanizm waloryzacji: świadczenie w wysokości, która przysługiwała na koniec lutego danego roku, jest mnożone przez wskaźnik waloryzacji. Z kolei sam wskaźnik zależy od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów (tzw. inflacja emerycka) za poprzedni rok powiększonej o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Nie trzeba składać wniosków - waloryzacja następuje z urzędu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie trzeba składać żadnych wniosków w sprawie waloryzacji świadczenia - wszystko odbywa się automatycznie.

Reklama

Każdy emeryt i rencista, który na 29 lutego miał prawo do wypłaty świadczenia z ZUS, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojej emerytury lub renty. Waloryzacja jest od marca, a wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji ZUS wyśle również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastej emerytury.

Można wcześniej poznać waloryzację świadczenia emerytalnego. "Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS" - informuje Zakład.

W tym roku planowana jest druga waloryzacja emerytur. Ma ona nastąpić we wrześniu. Według przewidywań, powinna wynieść 5-6 proc.

O ile wzrosną emerytury w marcu 2024 roku?

Przypomnijmy: marcowa waloryzacja wpłynie na wzrost najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej - z 1588,44 zł do 1780,96 zł.

Emeryci, którzy w 2023 roku otrzymywali świadczenie w wysokości brutto 2000 zł mogą się teraz spodziewać podwyżki do 2242,40 zł.

Emerytura o wysokości 2,5 tys. zł w 2023 roku (brutto) urośnie do przeszło 2,8 tys. zł (również brutto).

Świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto w 2023 roku w marcu br. w wyniku waloryzacji urośnie do 3363 zł i 60 groszy.

ZUS przypomina o wzroście niektórych świadczeń

Waloryzacja wpłynie na wzrost m.in.:

  • najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej - z 1588,44 zł do 1780,96 zł,
  • najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - po waloryzacji wyniesie 1335,72 zł,
  • kwoty granicznej, której przekroczenie odbiera całkowicie prawo do świadczenia uzupełniającego (tzw. 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji) - po waloryzacji zwiększy się do 2419,33 zł,
  • świadczenia honorowego dla stulatków - osoby, które swoje setne urodziny będą obchodzić po 29 lutego tego roku, otrzymają 6246,13 zł miesięcznie,
  • dodatku dla sieroty zupełnej - z 553,30 zł do 620,36 zł,
  • dodatku pielęgnacyjnego i dodatku za tajne nauczenie - z 294,39 zł do 330,07 zł,
  • dodatku pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji - z 441,59 zł do 495,11 zł,
  • ryczałtu energetycznego - z 255,17 zł do 299,82 zł.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: waloryzacja emerytur | emerytura | renty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »