Wcześniejsza emerytura w wieku 55 lat. Tylko te roczniki mają szansę

Wcześniejsza emerytura leży w zasięgu wielu emerytów, jednak sprawa dotyczy wyłącznie osób z określonych roczników. Emerytura pomostowa to szansa, by kobieta przeszła na zasłużony odpoczynek w wieku 55 lat, a mężczyzna w 60. urodziny. Kto ma na to szansę i co musi zrobić, by cieszyć się wcześniejszą emeryturą?

  • 55 lat i 60 lat, czyli o 5 lat mniej względem powszechnego wieku emerytalnego - to wiek, w jakim można przejść na wcześniejszą emeryturę.
  • Wcześniejsza emerytura dotyczy roczników 1949 - 1968.
  • Aby móc starać się o emeryturę pomostową, konieczne jest nie tylko urodzenie w określonym roku, ale przede wszystkim wykonywanie zawodu w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura jest szansą części seniorów, którzy mogą przejść na nią już w wieku 55 lat lub 60 lat. Jednak aby pozwolić sobie na tak wczesną emeryturę, konieczne jest spełnienie warunków umożliwiających skorzystanie z tego benefitu.

Reklama

Dla kogo wcześniejsza emerytura?

W przypadku kobiet wcześniejsza emerytura zaczyna się zwykle w wieku 55 lat, ponieważ ta dotyczy zazwyczaj osób, które mają jeszcze 5 lat do powszechnego wieku emerytalnego. Natomiast mężczyźni zwykle mogą przejść na nią już jako 60-latkowie. Obecnie sprawa dotyczy osób urodzonych włącznie od 1 stycznia 1949 roku do 31 grudnia 1968 roku. Przed chętnymi na skorzystanie z emerytury pomostowej postawiony jest szereg warunków.

Aby skorzystać z wcześniejszej emerytury należy:

  1. osiągnąć odpowiedni wiek: 55 lat w przypadku kobiet / 60 lat w przypadku mężczyzn,
  2. wykazać odpowiedni staż pracy: 20 lat w przypadku kobiet / 25 lat w przypadku mężczyzn,
  3. mieć za sobą pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez przynajmniej 15 lat,
  4. staż tej pracy choć po części powinien dotyczyć okresu po 31 grudnia 2008 roku.

Nie każdy zawód jest wykonywany w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zazwyczaj wskazuje się tutaj hutników, górników, pracowników służby zdrowia, sędziów, czy kolejarzy. Pełna lista zawodów zaliczających się do tej kategorii jest do wglądu na stronach ZUS lub rządowych.

Jak przejść na wcześniejszą emeryturę?

Aby otrzymać wcześniejszą emeryturę, konieczne jest złożenie wniosku. Ten można zdobyć w placówce ZUS lub pobrać online i następnie złożyć go osobiście. Wniosek o wcześniejszą emeryturę dla urodzonych między 1948 a 1969 można również złożyć na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Jakie dokumenty są wymagane do wcześniejszej emerytury? Przede wszystkim wnioskodawca musi złożyć:

  • potwierdzenie okresów zatrudnienia w szczególnych warunkach (świadectwa pracy, umowy o pracę, pisma o angażu, przyznaniu nagrody, zaświadczenia wystawione przez pracodawcę czy wpisy do legitymacji ubezpieczeniowej),
  • zaświadczenie o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • jeśli nie został ustalony kapitał początkowy, to konieczne jest złożenie także dokumentów potrzebnych do jego ustalenia.

Zdarza się, że ZUS może wziąć pod uwagę zeznania świadków. Wówczas wymagane jest, by do wniosku o wcześniejszą emeryturę dołożyć dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wcześniejsza emerytura | emerytura | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »