Z jakich lat pracy naliczana jest emerytura? Tyle musisz pracować
Prawo do emerytury zależy od spełnienia określonych warunków. To chociażby data urodzenia, płeć czy staż pracy. Wniosek o emeryturę można złożyć na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Warto jednak pamiętać, że moment przejścia na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia. Sprawdzamy więc ile lat trzeba pracować na emeryturę, jak obliczyć jej wysokość oraz kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę.
Prawo do emerytury przysługuje w Polsce ponad 7 milionom osób. Jako państwo, które będzie miało najszybciej starzejące się społeczeństwo w Unii Europejskiej, w 2060 roku będzie więcej emerytów i rencistów niż pracujących i płacących składki. Warto więc wiedzieć już dziś, jak obliczyć wysokość emerytury oraz ile lat trzeba pracować, by ją otrzymać.
Reforma emerytalna, która weszła w życie 1 października 2017 roku sprawiła, że wiek emerytalny został obniżony. Powszechny wiek emerytalny dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku został określony na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. ZUS przyzna emeryturę po ukończeniu tego wieku.
Ile lat trzeba pracować na emeryturę? Wprowadzona jeszcze inna reforma, która weszła w życie znacznie wcześniej, bo w 1999 roku, sprawia, że wystarczy jedna zapłacona składka z tytułu ubezpieczenia społecznego lub emerytalnego i rentowego, żeby zyskać status emeryta. Wystarczy pracować jeden dzień, by dostać emeryturę.
CZYTAJ TAKŻE: Ile można zyskać przechodząc później na emeryturę? Wyliczenia
Reforma emerytalna sprzed ponad 20 lat sprawia, że obecnie najniższa emerytura w Polsce wynosi 2 grosze. To przykład emerytki, która przepracowała w całym życiu jeden dzień, za który opłacono składki. Większość krajów stosuje zasadę, że do świadczenia wymagany jest minimalny staż składkowy lub kwota zgromadzonego kapitału emerytalnego.
Gwarantowana emerytura minimalna zostanie przyznana po udokumentowaniu stażu pracy. Dla kobiet to co najmniej 20 lat, dla mężczyzn minimum 25 lat. Kwota najniższego gwarantowanego świadczenia emerytalnego od 1 marca 2022 roku wynosi 1338,40 zł brutto.
Skomplikowane przepisy i wysoce sformalizowana procedura przyznawania świadczenia sprawia, że nie jest łatwo odpowiedzieć, jak obliczyć wysokość emerytury. Tę ZUS ustala dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia. Skąd ZUS wie, ile dany emeryt będzie żył?
Tablice średniego dalszego trwania życia ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim co roku w komunikacie do 31 marca. Tablice te są podstawą do obliczenia emerytur na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. Jak obliczyć wysokość emerytury?