Z jakich lat pracy naliczana jest emerytura? Tyle trzeba pracować

Aby otrzymać świadczenie emerytalne w najniższej gwarantowanej kwocie, musisz przepracować odpowiednią liczbę lat oraz osiągnąć ustalony wiek emerytalny. Ile trzeba pracować, żeby można było przejść na emeryturę? Co wlicza się do stażu pracy?

Jaki staż pracy potrzebny do emerytury?

Zgodnie z polskim prawem emerytura w najniższej kwocie przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn, oraz posiadają określony staż pracy.

Najniższą emeryturę otrzymają kobiety, które przepracowały 20 lat i ukończyły 60. rok życia oraz mężczyźni, którzy przepracowali 25 lat i ukończyli 65. rok życia. Osoby, które nie spełnią warunku dotyczącego minimalnego stażu pracy, ale osiągną wiek emerytalny, mają prawo otrzymać świadczenie, jednak w wysokości proporcjonalnej do wartości składek zgromadzonych na ich koncie emerytalnym.

Reklama

Jeżeli wyliczona kwota będzie niższa od minimalnej emerytury, to wówczas nie mogą oni liczyć na to, że ZUS podwyższy im świadczenie. Emerytura może zostać podwyższona do kwoty minimalnego świadczenia wyłącznie wtedy, kiedy seniorzy spełnią warunek dotyczący wieku emerytalnego oraz mają co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn, ale zgromadzona przez nich wartość składek nie pozwala im uzyskać emerytury w najniższej wysokości.

Dla przykładu kobieta, która ukończyła 60. rok życia i przepracowała wyłącznie 5 lat, otrzyma świadczenie w wysokości ok. 150 zł. Mężczyzna zaś, który ukończył 65. rok życia i również przepracował jedynie 5 lat, może liczyć na emeryturę w wysokości zaledwie ok. 200 zł.

Jak wyliczyć staż pracy do emerytury?

Do stażu pracy, który jest brany pod uwagę przy przyznawaniu świadczenia emerytalnego, wlicza się:

  • okres składkowy w ramach pracy na podstawie umowy o pracę,
  • okres czynnej i zawodowej służby wojskowej,
  • okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie małżonka,
  • czas pracy za granicą,
  • okres, za który sąd przyznał wynagrodzenie pracownikowi przywróconemu do pracy, jeżeli pracownik podjął pracę,
  • okres, o który skrócono czas wypowiedzenia w razie zwolnienia pracownika z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, za które pracownik otrzymał odszkodowanie,
  • okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych i czas stypendium otrzymywanego w trakcie szkolenia,
  • czas nauki w szkole oraz studiów wyższych (wówczas można wliczyć maksymalnie 8 lat do stażu pracy).

Ponadto do stażu pracy niezbędnego do otrzymania najniższego świadczenia emerytalnego bierze się pod uwagę okres urlopu wychowawczego, macierzyńskiego, wypoczynkowego oraz okres pobierania świadczenia chorobowego, powypadkowego oraz rehabilitacyjnego.

Co nie wlicza się do lat pracy do emerytury?

Do stażu pracy potrzebnego do przyznania emerytury nie wlicza się natomiast pracy na podstawie umowy zlecenie lub innej umowy cywilnoprawnej, urlopu bezpłatnego ani okresu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Od czego zależy wysokość świadczenia emerytalnego?

Wysokość świadczenia emerytalnego zależna jest przede wszystkim od kwoty zgromadzonego kapitału na indywidualnym koncie emerytalnym. Co się wlicza do tego kapitału? Suma zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, suma zwaloryzowanego tzw. kapitału początkowego oraz środki zapisane na subkoncie na członków OFE

Wysokość świadczenia zależna jest również od tzw. tablic średniego dalszego trwania życia. Są to tablice ogłaszane corocznie, końcem marca przez Główny Urząd Statystyczny, które przedstawiają prognozy dotyczące długości życia. Im krótszy prognozowany czas pobierania świadczenia, tym będzie ono wyższe (kapitał zgromadzony dzielony jest przez mniejszą liczbę lat).

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiek emerytalny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »