Czy można dostać emeryturę bez lat pracy? Z tych świadczeń możesz skorzystać

Emerytura bez lat pracy jest możliwa, aczkolwiek nie każdy senior będzie mógł z takiej opcji skorzystać. W Polsce obowiązuje prawo, zgodnie z którym świadczenie otrzymuje ten obywatel, który odkładał składki i osiągnął odpowiedni wiek. Przepracowanie już jednego dnia oznacza, że powstaje prawo do świadczenia, nawet jeśli jest ono bardzo niskie. Co jednak z osobami, które nie mają żadnego stażu zawodowego w swoim życiu? Sprawdzamy, czy można dostać emeryturę bez lat pracy oraz kto może na nią liczyć.

Minimalna emerytura 2024: warunki przyznania

Emerytura minimalna w Polsce od 1 marca 2024 roku wynosi 1780,96 zł. Na świadczenie w tej wysokości mogą liczyć ci seniorzy, którzy mają odpowiednio długie lata pracy, które liczą się do emerytury. Aby otrzymać świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce w minimalnej kwocie, wymagane jest także osiągnięcie wieku emerytalnego. Ten wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. To obecnie obowiązujący próg, który jednak w przyszłości może się zmienić, bo co rusz pojawiają się głosy, także w rządzie, że obecny wiek emerytalny dyskryminuje mężczyzn.

Reklama

Minimalna emerytura zawiera także istotny aspekt jej przyznawania, czyli obowiązkowy wymagany staż pracy. Kobiety, aby ubiegać się o emeryturę w pełnej wysokości, muszą posiadać co najmniej 20 lat udokumentowanego stażu pracy. Natomiast mężczyźni muszą wykazać się minimum 25-letnim okresem zatrudnienia. Oczywiście na emeryturę mogą liczyć także ci seniorzy, którzy przepracowali znacznie mniej. W ich jednak przypadku wiąże się to bardzo niskimi świadczeniami. Co w sytuacji osób, które przez całe swoje dorosłe życie nie przepracowały ani jednego dnia? 

Emerytura bez lat pracy: kto może otrzymać świadczenie?

Emerytura bez lat pracy jest możliwa w tak zwanej drodze wyjątku. Formalnie bowiem nie ma możliwości otrzymania świadczenia bez przepracowania chociażby jednego dnia, co skutkuje odprowadzeniem składek. Dla kogo emerytura bez lat pracy? Ta może trafić na konto tych seniorów, którzy z powodu szczególnych okoliczności nie spełniają standardów i warunków wymaganych do uzyskania prawa do emerytury. W praktyce emerytura bez lat pracy może trafić do osób, które z uwagi na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek, nie mogą podjąć zatrudnienia ubezpieczenia społecznym. W związku z czym nie mają środków do życia

Emerytura bez lat pracy przyznawana jest po pozytywnej opinii Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Najpierw jednak konieczne jest uzyskanie odmownej decyzji ZUS w standardowym postępowaniu dotyczącym prawa do emerytury lub renty. Dopiero na tej podstawie emerytura bez lat pracy może zostać przyznana w drodze wyjątku. Ile wynosi emerytura bez lat pracy? Jest ona równa minimalnemu świadczeniu, które od marca 2024 roku wynosi, jak wspomnieliśmy wcześniej, 1780,96 zł brutto. Kwota ta jest corocznie waloryzowana. 

Emerytura bez lat pracy: renta i świadczenia

Są jeszcze inne możliwości uzyskania świadczenia. Emerytura bez lat pracy jest także możliwa na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów. Szef rządu ma możliwość przyznania emerytury lub renty specjalnej. Kto może skorzystać z tej możliwości? Taka emerytura bez lat pracy przyznawana jest w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Prezes Rady Ministrów może przyznać ją osobom na przykład w uznaniu zasług na rzecz życia społecznego, kulturalnego, obronności kraju lub przyczyniania się do umacniania niepodległego bytu państwa. Wysokość tej emerytury bez lat pracy ustala premier.

Kto jeszcze może liczyć na emeryturę bez stażu pracy? Od 2019 roku dostępne jest także świadczenie uzupełniające "MAMA 4+". To ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Ta emerytura bez lat pracy przyznawana jest w wysokości najniższej emerytury, pod warunkiem, że osoba nie pobiera już emerytury ani renty. Dedykowana jest dla rodziców: dla mam, które ukończyły 60. rok życia i wychowały minimum czworo dzieci lub ojców, którzy ukończyli 65. rok życia i także wychowali co najmniej czworo dzieci. To w przypadku, gdy matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Przeczytaj również:

Kiedy wypłata 13. i 14. emerytury? Tyle seniorzy dostaną "na rękę"

Rząd chce podnieść emerytury groszowe. "To niesprawiedliwe"

Wyższa emerytura gwarantowana. Potrzebujesz tylko jednego dokumentu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | emeryci | emerytura minimalna | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »