ZUS ostrzega seniorów. Emerytura może się spóźnić, a niektórzy mogą nie dostać wcale

Emerytura jest kluczem do utrzymania się dla ponad 6 mln Polaków. W interesie seniorów jest więc, by świadczenie było zawsze na czas. Nie wszystko w kwestii wypłaty pieniędzy z ZUS do emeryta leży po stronie instytucji. Senior sam bowiem wybiera, jak chce by emerytura do niego docierała. Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje właśnie w tej sprawie. Zachęca do pobierania pieniędzy na konta bankowe, gdyż transfer pocztowy może być problematyczny.

Emerytura to świadczenie coraz częściej przekazywane z ZUS na konta bankowe. Dane przedstawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na prośbę redakcji Biznes Interia wskazują wprost - z roku na rok ubankowienie seniorów pobierających emerytury rośnie. Obecnie już 80,7 proc. emerytur trafia na konta bankowe seniorów, a prześledzenie danych z wskazuje, że wartość ta rośnie z miesiąca na miesiąc.

Reklama

Emerytura na konto bankowe czy od listonosza? ZUS ciągle zostawia emerytom wybór

Ponad 80 proc. emerytur przelewanych na konta bankowe - to dużo. Równocześnie jednak oznacza to, że niemal co piąty emeryt swoje świadczenie otrzymuje za pośrednictwem przekazu pocztowego. Co miesiąc tacy emeryci czekają na wizytę listonosza, który w kopercie wręczy im pieniądze. ZUS wciąż pozostawia seniorom wybór w sprawie dostarczenia emerytury. Zakład wyraźnie też zachęca, by był to jednak przelew na konto bankowe.

Ciągle jest możliwość wyboru: poczta lub konto i pomimo także mojej promocji bezpieczeństwa i terminowości wypłat na bankowe konto jest grupa seniorów, którzy wolą gotówkę - komentuje Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

Z czego wynika wybór przekazu pocztowego? Kowalska-Matis wskazuje w tym względzie małe miejscowości i wsie, gdzie utrudniony jest dostęp do bankomatu, z którego można by wypłacić gotówkę z konta bankowego. Ale jest jeszcze jeden powód, przez który seniorzy mogą decydować się na wizytę listonosza.

- Drugim powodem jest być może strona socjalna. Kontakt z listonoszem może być dla samotnych seniorów ważny - wskazuje rzeczniczka ZUS.

Czas na emeryturę minął, a świadczenia wciąż nie ma. Z przekazami pocztą różnie bywa

Niestety, ale niecała 1/5 emerytów, którzy otrzymują emeryturę za pośrednictwem Poczty Polskiej, musi liczyć się z potencjalnymi problemami. Listonosz nie jest tak prędki i dokładny jak błyskawiczny przelew na konto bankowe, a jako że błądzić jest rzeczą ludzką, czasami może zdarzyć się problem przy dostarczaniu świadczenia emerytalnego przez listonosza. Potwierdza to zresztą praktyka rzeczniczki dolnośląskiego ZUS.

Wszystkie interwencje, jakie miałam w związku z brakiem wypłaty lub spóźnieniem, po sprawdzeniu dotyczyły przekazów pocztowych - wskazuje Iwona Kowalska-Matis w komentarzu dla Interia Biznes.

Na konto bankowe emeryturę dostaniesz nawet przed terminem. ZUS zachęca emerytów

Jednak wspomniane ubankowienie emerytów rośnie z miesiąca na miesiąc, a obecnie przy składaniu wniosku o wypłatę emerytury niemal wszystkie pisma zawierają numer konta bankowego. Taka sytuacja szczególnie cieszy ZUS, który nie ukrywa, że taka forma przekazywania świadczenia jest mniej kosztowna. - Koszt przelewów bankowych jest dla ZUS dużo korzystniejszy niż przekazy pocztowe - mówi nam Iwona Kowalska-Matis.

Ci spośród seniorów, którzy swoją emeryturę dostają na konto bankowe, nie tylko wyprzedzają emerytów, którzy dostają pieniądze od listonosza. Zdarza się, że wyprzedzają też termin oficjalnej wypłaty świadczenia. - Pieniądze na koncie bankowym często są przed terminem wypłaty, szczególnie gdy przypada on w święta - podsumowuje Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | ZUS | przelew | konto bankowe | listonosze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »