ZUS pozwala na dziedziczenie środków. Wystarczy jeden wniosek
Niewiele osób wie, że w odróżnieniu od środków zgromadzonych na głównym koncie ZUS-u, środki znajdujące się na subkoncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i otwartym funduszu emerytalnym podlegają dziedziczeniu. Kto może dziedziczyć środki z OFE i subkonta ZUS? Jak złożyć wniosek?
- Subkonto w ZUS (II filar emerytalny) prowadzone jest dla osób, które są członkami OFE oraz dla tych, którzy nie przystąpili do OFE, ale urodzili się po 1968 roku - tłumaczy rzeczniczka prasowa ZUS-u na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.
W przypadku drugiej grupy na subkonto w ZUS trafia 7,3 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które są członkami OFE oraz złożyły do ZUS-u oświadczenie o przekazywaniu składek do OFE. Wówczas 2,92 proc. składki emerytalnej przekazywane jest do otwartego funduszu emerytalnego, zaś 4,38 proc. na subkonto w ZUS.
Środki przekazywane na subkonto w ZUS oraz OFE mogą być dziedziczone przez małżonka lub inne osoby wskazane przez zmarłego, które nie muszą być członkami jego rodziny. Osoba, która przystąpiła do OFE, może wskazać jedną lub więcej osób oraz ich udział procentowy, które w przypadku jej śmierci, będą dziedziczyć środki zgromadzone przez nią na w/w kontach. Jeżeli zmarły za życia nie dokonał takiego wskazania, środki zgromadzone na subkoncie i OFE wypłacane są spadkobiercom ustawowym.
Warto jednak pamiętać, że dziedziczeniu podlegają środki zgromadzone na subkoncie ZUS i OFE wyłącznie w przypadku, gdy zmarła osoba pobierała emeryturę nie dłużej niż 3 lata. W przeciwnym przypadku nie ma możliwości odziedziczenia zgromadzonych środków.
Aby uzyskać środki zgromadzone na subkoncie ZUS i OFE po śmierci bliskiej osoby, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku.
Jeżeli zmarły nie osiągnął wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) przed śmiercią, wówczas w pierwszej kolejności należy poinformować otwarty fundusz emerytalny, do którego należał zmarły i złożyć wniosek. Do wniosku należy dodatkowo dołączyć:
- skrócony odpis aktu zgonu,
- potwierdzenie o byciu spadkobiercą,
- w razie potrzeby, dokumenty potwierdzające pokrewieństwo, np. odpis skrócony aktu małżeństwa, odpis skrócony aktu urodzenia osoby małoletniej,
- prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku lub zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia (oryginał lub kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem),
- kopię dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy.
Następnie OFE podzieli środki i w ciągu 14 dni od dokonania ich podziału, poinformuje ZUS o osobach, na rzecz których zostały podzielone środki. Od momentu zawiadomienia o podziale z OFE, ZUS ma następnie 3 miesiące na podział środków zgromadzonych na subkoncie.
Jeżeli natomiast zmarły przed śmiercią osiągnął wiek emerytalny lub nie przystąpił do OFE, wtedy w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek (dostępny na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) do wybranego oddziału ZUS-u. Do wniosku również trzeba dołączyć w/w dokumenty.
Środki zgromadzone na subkoncie ZUS oraz otwartym funduszu emerytalnym nie ulegają przedawnieniu, w związku z czym po śmierci bliskiej osoby można się o nie ubiegać w dowolnym terminie.
WG