ZUS wydał ważny komunikat. Powodem renta wdowia

ZUS wydał ważny komunikat. Od 1 stycznia 2025 r. zmienią się przepisy, a od 1 lipca 2025 r. ruszy wypłata świadczenia. Nowe regulacje zezwalają na to, aby ZUS wypłacał rentę rodzinną razem z emeryturą bądź innym świadczeniem. Trzeba spełnić kilka warunków. Maksymalna wysokość renty wdowiej wynosić będzie 5342,88 zł. Przewidziano dwa warianty pobierania pieniędzy.

Ważny komunikat ZUS w związku ze zbliżającymi się zmianami przepisów dotyczących wypłacanych świadczeń. Od 1 stycznia 2025 r. możliwe będzie łączenie wypłaty emerytury z pobieraniem renty rodzinnej, a dokładniej rentą wdowią

ZUS wydał komunikat, powodem pieniądze z renty wdowiej

ZUS na kilka tygodni przed wejściem w życie nowych przepisów wydał komunikat. Od Nowego Roku renta rodzinna może być wypłacana z innym świadczeniem. Niemniej w przypadku braku przyznania żadnego ze świadczeń i przy jednoczesnym spełnianiu warunków do wypłacania renty wdowiej należy złożyć wniosek. 

Reklama

Wniosek o wypłatę renty rodzinnej musi zostać dostarczony z odpowiednimi dokumentami poświadczających prawo do pobierania pieniędzy. Warunków jest jednak więcej. Jak wyjaśnia ZUS, aby urzędnicy mogli wypłacać m.in. emeryturę z rentą rodzinną należy: 

  • mieć minimum 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn 
  • nie być w związku małżeńskim, 
  • mieć wspólność małżeńską z mężem lub żoną do dnia śmierci współmałżonka, 
  • posiadać prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ale nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyło się 55 lat (w przypadku kobiet) lub 60 lat (w przypadku mężczyzn).

Renta wdowia będzie wynosić maksymalnie 5342,88 zł, może zostać pomniejszona

ZUS w specjalnym komunikacie podkreśla, iż w momencie zawarcia nowego związku małżeńskiego prawo do wypłaty renty wdowiej ustaje i pieniądze nie będą trafiać więcej do seniora

Ile wynosić może suma wypłacanych świadczeń? ZUS wyjaśnia, że nie może ona przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury, a do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez "instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy emerytalnej lub odrębnych przepisów". 

W przypadku przekroczenia wskazanego limitu ZUS pomniejszy należne świadczenie o kwotę znajdującą się powyżej górnego limitu. Do osoby objętej takim mechanizmem trafi specjalny list wyjaśniający pomniejszenie świadczenia. "Jeśli renta rodzinna lub własne świadczenie będzie wyższe od kwoty limitu, nadal będziemy wypłacać jedno ze świadczeń - wyższe lub to, które wybierzesz" - wyjaśnia ZUS. 

Dwa warianty do wyboru, ZUS przygotowuje specjalny kalkulator

O ile nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2025 r., to ZUS ruszy z wypłatami dopiero od 1 lipca 2025 r. Kolejną ważną zmianą jest to, iż po dwóch latach, a więc od 1 lipca 2027 r. uprawnieni do dwóch świadczeń będą mogli pobierać nie 15 proc., a 25 proc. drugiego świadczenia

Nowa opcja związana z rentą wdowią polega na udzieleniu prawa do pobierania pieniędzy w ramach dwóch świadczeń. Konieczne jest posiadanie prawa do wypłaty renty rodzinnej oraz własnego świadczenia (np. emerytury, albo renty z tytułu niezdolności do pracy). Wówczas pojawią się dwa warianty. Można pobierać albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej albo 15 proc. własnego świadczenia i 100 proc. renty rodzinnej. 

Jak ubiegać się o wypłatę renty wdowiej?

Pieniądze z renty wdowiej nie będą wypłacane przez ZUS automatycznie. Konieczne jest złożenie specjalnego dokumentu. Połączone świadczenie wypłacone zostanie dopiero po złożeniu wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD). ZUS wyjaśnia jednak, że dokument będzie dostępny dopiero od Nowego Roku. 

"Jeśli uznamy, że do rozpatrzenia Twojego wniosku niezbędne są dokumenty, których nie mamy, poprosimy Cię o ich dostarczenie" - zaznacza ZUS w komunikacie na temat nadchodzących zmian. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »