500 plus za granicą. Ile płacą na dzieci w innych krajach?

Wprowadzone w 2016 roku świadczenie miało pozytywnie wpłynąć na poziom dzietności w Polsce. Oprócz skutków programu należy również wyróżnić kilka problemów, z którymi zmagają się rodzice dzieci. Sprawdź, jak wygląda możliwość pobierania świadczenia 500 plus dla rodzin, gdzie jedna osoba pracuje za granicą lub cała familia mieszka poza granicami Polski.

Mąż pracuje za granicą, żona z dziećmi jest w Polsce. Dostaną 500 plus?

Emigracja zarobkowa to niestety rzeczywistość wielu polskich rodzin. Mnóstwo przypadków dotyczy sytuacji, gdy mąż pracuje za granicą, natomiast żona zostaje w kraju z dziećmi. Czy w takim przypadku przysługuje świadczenie z programu rodzina 500 plus? Należy tutaj zastosować art. 8 ust 4 Ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który brzmi:

Pracujący za granicą rodzic musi przede wszystkim okazać zaświadczenie o niepobieraniu świadczeń na dzieci w kraju, w którym pracuje. Właściwy dla wnioskodawcy urząd wojewódzki występuje do instytucji zagranicznej o informację dotyczącą aktywności zawodowej rodziców.

Reklama

Po otrzymaniu informacji podejmowana jest decyzja o przyznaniu lub nieprzyznaniu świadczenia. Warto pamiętać, że świadczeniobiorca nie ma możliwości wyboru kraju, z którego programu chce skorzystać. W tej sytuacji ważne są akty prawa europejskiego, które jasno stanowią, że supremację mają świadczenia przyznawane ze względu na tytuł zatrudnienia lub pracy na własny rachunek.

Rodzina Polaków z dziećmi mieszka za granicą. Czy przysługuje im świadczenie 500 plus?

We wniosku o świadczenie 500 plus konieczne jest wpisanie faktycznego miejsca zamieszkania, które nie musi być tożsame z miejscem zameldowania. Dlatego w przypadkach, gdy rodzina wyjechała poza granice Polski i tam jest jej miejsce pobytu, musi wpisać je w formularzu. Wątpliwości dotyczące możliwości otrzymania świadczenia w przypadku faktycznego miejsca zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wyjaśniła w lipcu 2019 roku ówczesna Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa:

Należy również pamiętać, że podanie w formularzu danych niezgodnych z prawdą może powodować uznanie wypłaconych świadczeń za niezależnie pobrane. W takim przypadku ich zwrot będzie podlegał regulacjom postępowania egzekucyjnego w administracji. Bez wątpienia taką sytuacją jest niewskazanie miejsca zamieszkania poza granicami Polski.

Czytaj również: Jak legalnie wejść do mieszkania, które wynajmujesz innej osobie?

Świadczenia rodzinne w innych krajach. Gdzie jeszcze można liczyć na 500 plus?

W wielu krajach europejskich dostępne są świadczenia wychowawcze podobne kształtem do polskiego 500 plus. Jednym z takich państw jest Austria, gdzie kwota rośnie wraz z wiekiem dzieci. Podstawowa kwota świadczenia (Kinderbetreuungsgeld) na pierwsze dziecko (114 euro) przysługuje do ukończenia trzeciego roku życia, między 3. a 10. rokiem życia wynosi 121,90 euro, między 10. a 19. - 141,50. Po ukończeniu 18. roku życia świadczenie przysługuje dla dzieci kontynuujących naukę (do 26. roku życia) lub poszukujących pracy (do 21. roku życia) w tym okresie wynosi on 165,10 euro.

We Francji rodzice mogą liczyć na pomoc państwa w postaci 171 euro miesięcznie dla rodzin z maksymalnie dwojgiem dzieci. Przy trzecim dziecku kwota wzrasta do 297,72 euro, natomiast czwórka i więcej dzieci to świadczenie w wysokości 464,94 euro. Dodatkowo nad Sekwaną rodzice otrzymują 855 euro w momencie narodzenia dziecka. Jest to odpowiednik polskiego becikowego, jednak bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków zarobkowych.

Holenderskie władze również dbają o obywateli posiadających dzieci. W kraju słynącym z tulipanów i wiatraków na dziecko do 6. roku życia rodzice otrzymują 269,76 euro, między 6. a 12. rokiem życia - 327,56 euro, a między 12. a 18. rokiem życia - 385,37 euro. W Holandii świadczenie wychowawcze wypłacane jest raz na kwartał.

Czytaj również: Abonament RTV nie jest obowiązkiem. Nie wszyscy muszą płacić

Nasi zachodni sąsiedzi — Niemcy — również wspierają rodziny posiadające dzieci. Od 1 stycznia 2023 roku Niemcom przysługuje świadczenie (Kindergeld) w wysokości 250 euro na każde dziecko. Dodatkowo rodzicom przysługuje kwota wolna od podatku związana z wydatkami na dziecko, która wynosi 6024 euro (po 3012 euro na rodzica).

W Szwecji funkcjonuje zasiłek rodzinny pod nazwą Barnbidrag, który wynosi 1250 koron szwedzkich miesięcznie na każde dziecko. Jest to równowartość około 111,58 euro. Wsparcie dla rodzin z dziećmi funkcjonuje również w Irlandii (140 euro na dziecko) oraz na Litwie (70 euro na dziecko). Pieniądze na dzieci dostają również Norwegowie. W tym przypadku jest to kwota 1687 koron norweskich (około 150 euro) dla dziecka poniżej 6. roku życia oraz 1054 korony norweskie (około 94 euro) w przypadku dzieci między 6. a 18. rokiem życia.

Zobacz także:

Czy można sprzedać mieszkanie nabyte w spadku i co z podatkiem?

Kiedy i komu należy się zapomoga na dziecko? Dodatkowe 1000 zł dla rodziców

Aktualne ceny warzyw 2023. Ile kosztuje papryka, a jakie są ceny pomidorów?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | program 500 plus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »