553,30 zł dodatku z ZUS bez względu na wiek. Ale konieczne prawo do jeszcze jednego świadczenia

Dodatek dla sierot zupełnych wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a świadczenie podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2023 roku wysokość dodatku dla sieroty zupełnej wynosi 553,30 zł. O wypłatę dodatku można starać się bez względu na wiek, a warunkiem jest utrata rodziców i prawo do renty rodzinnej. ZUS zapewnia, że decyzję w sprawie przyznania dodatku dla sierot zupełnych wyda w ciągu 30 dni, najpóźniej liczonych od ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Dodatek dla sierot zupełnych jest obowiązującą formą wsparcia dla tych, którzy utracili swoich rodziców. Dodatek jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 76 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie to nie jest szeroko znane. Jednak dodatek dla sierot zupełnych realnie obowiązuje od wielu lat i jest pomocą świadczoną przez ZUS osobom, które straciły rodziców.

Reklama

Dodatek dla sierot zupełnych. Dla kogo 553,30 zł świadczenia?

Sama nazwa wskazuje, że dodatek dla sierot zupełnych jest pomocą finansową dla osób, które nie posiadają rodziców. Jednak wypłata dodatku może mieć także miejsce, gdy matka wnioskodawcy zmarła, a sytuacja ojca jest nam nieznana - potencjalnie wciąż może żyć. W tym wypadku ojciec wnioskodawcy musi być osobą nieznaną już w momencie narodzin.

Dodatek dla sierot zupełnych nie jest wypłacany jednak każdej osobie, która nie ma rodziców. Aby starać się o świadczenie, trzeba spełnić bowiem dwa warunki jednocześnie. Pierwszy zakłada kompletne sieroctwo lub choć częściowe, drugie odnosi się natomiast do konieczności posiadania prawa do drugiego świadczenia. W tym wypadku chodzi o rentę rodzinną.

Tak więc dwa warunki przyznania dodatku dla sierot zupełnych to:

  • pozostawanie sierotą bez matki i ojca lub w sytuacji gdy nie żyje matka, a stan ojca jest nieznany, a przy dziecku nie ma go od narodzin,
  • uprawnienie do pobierania drugiego świadczenia - renty rodzinnej.

Waloryzacja dodatku dla sieroty zupełnej. Świadczenie wzrasta co roku od 1 marca

Podobnie jak emerytury i inne świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wysokość dodatku dla sieroty zupełnej zwiększa się co roku 1 marca. Świadczenie to jest waloryzowane wraz z rentą rodzinną. W okresie od 1 marca 2022 do 28 lutego 2023 wysokość dodatku wynosiła 481,97 zł. Od 1 marca po waloryzacji 1 marca 2023 wysokość dodatku dla sierot zupełnych to już 553,30 zł, a ta kwota będzie obowiązywać do 29 lutego 2024 roku.

Co warto zaznaczyć, w wypadku dodatku dla sieroty zupełnej świadczenie trafia do każdej sieroty w rodzinie. Nie ma tutaj znaczenia, jak wiele jest do świadczenia osób uprawnionych. Nie ma więc znaczenia, czy małżeństwo miało dziecko, parę pociech czy siedmioro. Jeśli rodzice umrą, a ich dzieci zyskają prawo do renty rodzinnej, każde z nich będzie mogło wystąpić do ZUS i uzyskać dodatek dla sieroty zupełnej.

Dodatek dla sierot zupełnych. Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania świadczenia?

Aby zawnioskować o dodatek dla sierot zupełnych w ZUS, należy przedstawić odpowiedni wniosek wraz z kompletem właściwych sprawie dokumentów. Wykaz pism, jakie należy złożyć do ZUS, podany jest na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są to:

  • wniosek o dodatek dla sierot zupełnych - druk ERRD, 
  • dokumenty potwierdzające datę zgonu rodziców,
  • dokument poświadczający datę zgonu matki wraz z aktem urodzenia wskazującym na to, że ojciec jest nieznany.

Dokumenty powinniśmy złożyć w dowolnym czasie po spełnieniu warunków koniecznych do przyznania dodatku. ZUS tłumaczy, że odpowiednią dokumentację należy dostarczyć do wybranej jednostki Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychCo ważne, wniosku nie musimy składać osobiście - możemy skorzystać z pomocy pośrednika, ale równie dobrze możemy wysłać wniosek za pośrednictwem poczty.

Decyzja o dodatku dla sieroty zupełnej w 30 dni. Od postanowienia ZUS możesz się odwołać

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że wnioski o przyznanie dodatku dla sieroty zupełnej rozpatruje w ciągu 30 dni od złożenia kompletu dokumentów. Może się jednak zdarzyć, że ZUS odrzuci wniosek o wypłatę świadczenia. Wnioskodawca może wtedy odwołać się od postanowienia.

Odwołanie, które jest w pełni wolne od opłat, trzeba złożyć pisemnie lub ustnie w tej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która decydowała w sprawie wypłaty dodatku dla sieroty zupełnej. Musimy jednak pamiętać, że okres na odwołanie jest ściśle określony - mamy tylko miesiąc na odwołanie się od decyzji ZUS. Jeśli nie wniesiemy sprzeciwu wobec wyroku w sprawie dodatku dla sieroty zupełnej, świadczenie przepadnie, a droga występowania o nie zostanie zamknięta.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »