200 plus dożywotniego dodatku do emerytury. Wnioski można już składać

200 plus to nowy dodatek wypłacany do emerytury. Świadczenie w wysokości 200 zł zaczęto wypłacać, ale nie każdy emeryt może złożyć wniosek o 200 plus. Ustawodawca przewidział bowiem zwiększenie świadczenia emerytalnego tylko tym, którzy pracowali w dwóch zawodach. Wnioski o dodatek do emerytury można już składać, choć trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Kto więc może dostać 200 plus do emerytury?

200 plus do emerytury to nowe świadczenie dla seniorówNiestety, nie wszyscy z nich mogą się o nie ubiegać. 200 plus, zwane tak jest jedynie potocznie, gdyż oficjalnie wypłacany od grudnia 2021 roku dodatek nazywa się świadczeniem ratowniczym.

200 plus do emerytury dla pracowników dwóch zawodów. Kto dostanie pieniądze?

200 plus to świadczenie socjalne przynależne emerytom, którzy pracowali jako ratownicy górscy lub w ochotniczej straży pożarnej. Nie wystarczy jednak samo uczestnictwo w strukturach ratowniczych czy OSP - ubiegający się o dodatek powinni spełnić określone warunki. 

Reklama

200 plus do emerytury możemy otrzymać wyłącznie na wniosek. Musimy jednak pamiętać, że rozpatrujący wnioski zwraca uwagę na odpowiednią wysługę lat w ochotniczej straży pożarnej lub odnotowaną pracę jako ratownik górski.

Jakie są warunki otrzymania świadczenia ratowniczego? Do 200 plus potrzeba wysługi lat

Pod względem stażu mowa o 25 latach czynnego uczestnictwa jako członek w działaniach ratowniczych w wypadku mężczyzn i 20 lat w wypadku kobiet. Ten sam staż dotyczy ratowników górskich i strażaków OSP. Przy obliczaniu czynnej pracy jako ratownik czy strażak ochotnik nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat.

Drugi z warunków dotyczy akcji ratunkowych. Ustawodawca postawił przed emerytami ubiegającymi się o 200 plus wymóg uczestnictwa w akcji ratunkowej przynajmniej raz w roku w trakcie sprawowania funkcji jako ratownik lub strażak OSP.

Kiedy dostanę 200 plus? Świadczenie ratownicze wypłacą po przekroczeniu wieku emerytalnego

Warunkiem koniecznym do wystąpienia o świadczenie ratownicze jest przekroczenie wieku emerytalnego. Oznacza to, że w przypadku kobiet mowa o 60. roku życia, zaś w przypadku mężczyzn o przekroczeniu 65. urodzin. Nie ma więc możliwości wystąpienia o świadczenie przed osiągnięciem wieku emerytalnego, nawet jeśli spełniliśmy warunek wysługi lat i uczestnictwa w akcjach ratowniczych.

Gdzie złożyć wniosek o 200 plus?

Co ciekawe, wniosek o 200 plus dodatku do emerytury powinniśmy złożyć u komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie bierze udziału w przyjmowaniu wniosków czy wypłacaniu 200 plus. Najlepiej więc zgłosić się do komendanta PSP, który urzęduje w jednostce odpowiadającej naszemu miejscu zamieszkania.

Kiedy 200 plus? Świadczenie ratownicze do 15. dnia miesiąca

Wypłatą 200 plus zajmuje się Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, a więc nie ZUS, jak dzieje się to zwykle w przypadku świadczeń dotyczących emerytów. Uprawnieni do uzyskiwania świadczenia ratowniczego powinni otrzymywać pieniądze do 15. dnia każdego miesiąca. Świadczenie ratownicze wypłacane jest bez względu na wysokość podstawowej emerytury wnioskodawcy. Świadczenie ratownicze przyznawane jest dożywotnio.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | świadczenie | dodatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »