800 plus już w styczniu 2024. Ale część rodzin dostanie aż 1600 zł

800 plus już za mniej niż miesiąc wejdzie w życie. 500 plus zostanie zastąpione kwotą 800 zł na dziecko. Podpis pod ustawą i 800 plus w lipcu złożył prezydent Andrzej Duda. Zmiana władzy na rząd sformowany z obecnych ugrupowań opozycyjnych tego nie zmieni i nie ma zamiaru zmieniać. Nowa Rada Ministrów nie wpłynie także na to, że od początku 2024 roku część rodziców dostanie 800 zł, a inne rodziny aż 1600 zł. Różnica w wysokościach wypłat wynika ze specyfiki działania systemu ZUS odpowiedzialnego za obsługę świadczenia.

 • Zmiana 500 plus w 800 plus to już kwestia dni, zmiana wchodzi w życie z końcem tego miesiąca.
 • 800 plus przysługuje wszystkim, którzy już otrzymują 500 plus. Żadne osobne wnioski nie są konieczne.
 • Ze względu na konieczne zmiany w systemie obsługi programu, część rodzin otrzymać może jednorazowo 1600 zł na dziecko w lutym, w przypadku, gdy świadczenie nie dotrze w styczniu. 

Reklama

800 plus wchodzi w życie 1 stycznia 2024 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zwiększającą wypłaty świadczenia w wakacje, więc prawo zostało zatwierdzone jeszcze przed wyborami.

W zapisach ustawy znalazł się ciekawy fragment, na co w przemowie po podpisaniu ustawy zwrócił uwagę sam prezydent. Część rodzin dostanie w wyniku działania systemu obsługi świadczenia nie 800 zł na dziecko, ale 1600 zł w lutym. Co ciekawe, niektórzy mogą liczyć na wypłatę 800 plus już w grudniu.

800 plus w styczniu 2024 roku. Ale niektórzy mogą dostać już w grudniu

800 plus zastąpi wkrótce popularne 500 plus. To druga wielka zmiana od czasu, gdy 1 kwietnia 2016 roku uruchomiono program Rodzina 500 Plus. Świadczenie zostanie wdrożone w 2024 roku 1 stycznia, jednak kalendarz sprzyja wypłatom pieniędzy wcześniej.

2 stycznia wypada pierwszy z terminów wypłat 500 plus obowiązujących w ZUS (obok 4., 7., 9., 12., 14., 16., 18., 20. i 22. dnia każdego miesiąca), to tuż po Nowym Roku. Dziennik "Rzeczpospolita" donosi, że w minionych latach ZUS wysyłał pieniądze jeszcze w grudniu, by dotrzymać pierwszego, wczesnego terminu.

Wniosek o 800 plus nie obowiązuje, ZUS wyśle 800 plus automatycznie

By otrzymać 800 plus, nie trzeba składać żadnych wniosków. Pieniądze Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wyśle automatycznie do wszystkich, którzy złożyli wniosek o 500 plus w okresie rozliczeniowym 1 czerwca 2023 - 31 maja 2024.

Oczywiście, jeśli nie jesteśmy beneficjentami 500 plus, ale załapiemy się już na 800 plus, bo w rodzinie pojawi się dziecko, wówczas złożenie wniosku o uczestnictwo w programie jest konieczne W takim wypadku wniosek można złożyć za pośrednictwem czterech kanałów, a są to:

 • platforma PUE ZUS, gdzie można też znaleźć informacje na temat wniosku i jego obsługi,
 • złożenie dokumentów za pośrednictwem strony internetowej banku lub jego aplikacji,
 • Emp@tia, czyli oficjalny portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
 • aplikacja mZUS do zainstalowania na smartfonie, która zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 500 plus.

Komu 800 plus? O świadczenie ubiegać się mogą nie tylko rodzice

800 plus dostać mają szansę nie tylko rodzice na swoje dzieci. Świadczenie otrzymać mogą inni opiekunowie dzieci. W zasadach programu można wyczytać, że do grona uprawnionych do ubiegania się o pieniądze zaliczani są:

 • rodzice (matka lub ojciec),
 • opiekun faktyczny dziecka,
 • opiekun prawny dziecka,
 • dyrektor domu pomocy społecznej, w którym przebywa dziecko.

Rodzice nowo narodzonego dziecka mają 3 miesiące na złożenie wniosku o świadczenie, by dostać pieniądze z wyrównaniemCzas na zajęcie się formalnościami i wyrównanie będzie miał także ZUS. Nie wszyscy uprawnieni dostaną pieniądze w styczniu. Część rodziców dostanie 1600 zł na dziecko.

800 plus od stycznia 2024 nie dla wszystkich. Niektórym ZUS da 1600 zł

Waloryzacja programu Rodzina 500 plus ruszy 1 stycznia. Część rodziców dostanie jednak wypłatę 1600 zł na dziecko. Dlaczego? To sytuacja jednorazowa. Zdwojona wypłata w kwocie 1600 zł przyjdzie w lutym, a to ze względu na opóźnienie, ponieważ ZUS musi przeprowadzić regulacje techniczne systemu obsługi.

"Proponuje się wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą wypłata przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysługującego świadczenia wychowawczego w nowej wysokości 800 zł miesięcznie będzie mogła nastąpić nie później niż do dnia 29 lutego 2024 r." - czytamy w zapisie nowelizacji ustawy o 500 plus. Od marca wszyscy beneficjenci będą otrzymywać 800 plus równo co miesiąc.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 800 plus | wypłata | świadczenie | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »