800 plus zastąpi 500 plus. ZUS wydał ważny komunikat o wnioskach, znamy już warunki

800 plus zgodnie z planem w ciągu najbliższych miesięcy zastąpi 500 plus. Jest to pierwsza zmiana kwoty wypłacanej w ramach programu, który nie podlegał waloryzacji od 2016 roku. Nastąpić to ma w końcu na początku 2024 roku, gdy kwota świadczenia wzrośnie o 300 zł do poziomu 800 zł. Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydał ważny komunikat dotyczący sprawy wniosku o 800 plus.

800 plus ma zastąpić słynne już 500 plus. Kwota 500 zł wypłacaną w ramach programu Rodzina 500 plus od kwietnia 2016 roku, czyli od początku obowiązywania programu, nie zmieniała się przez lata. Dla rządzących swoistego rodzaju waloryzacją świadczenia było rozszerzenie 500 plus na każde dziecko od 1 lipca 2019 roku.

800 zł zamiast 500 zł. 800 plus zastąpi 500 plus, beneficjenci rzucili się do składania wniosków

800 plus zostało oficjalnie zapowiedziane w połowie maja przez Jarosława Kaczyńskiego, lidera partii rządzącej. Słowa prezesa podtrzymał później rzecznik PiS, Rafał Bochenek. Ustawa wprowadzająca waloryzację świadczenia do poziomu 800 zł ma zgodnie z planem zostać przegłosowana jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Reklama

Szybko temat 800 plus stał się jednym z najgorętszych w Polsce. Przede wszystkim wśród dotychczasowych świadczeniobiorców 500 plus pojawiły się pytania o wnioski w ramach nowego programu, ludzie masowo wystąpili w poszukiwaniu wniosków o 800 plus. W końcu głos w sprawie zabrał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca świadczenie. ZUS przekazał ważny komunikat w sprawie wniosków o 800 plus.

Wniosek o 800 plus. ZUS wydał ważny komunikat

Wniosków o 800 plus nie należy składać, bo takich po prostu nie ma. Ci, którzy poszukują dokumentów do wystąpienia o zwaloryzowaną kwotę świadczenia 500 plus, powinni powściągnąć konie. - W niektórych mediach pojawiły się informacje, że do ZUS trzeba wysyłać wnioski o 800 plus, ale zapewniam, że u nas się nic nie zmieniło. Nie ma w naszym systemie wniosku o wyższą kwotę niż 500 plus - mówi Iwona Kowalska-Matis rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Jakie warunki otrzymania 800 plus na dziecko?

Jakie są warunki otrzymania świadczenia 800 plus na dziecko od nowego roku? Od 1 czerwca bieżącego roku do 31 maja 2024 roku trwa obecny okres rozliczeniowy programu Rodzina 500 plus. Kwota świadczenia 500 plus ma zostać po prostu zwiększona w jego trakcie.

Zmienia się kwota tego samego świadczenia, a nie świadczenie. Sytuację możemy porównać do waloryzacji emerytur, która przeprowadzana jest na początku marca każdego roku. Po zwiększeniu kwoty emerytury seniorzy nie muszą składać wniosków o kolejną emeryturę, po prostu otrzymują w marcu wyższe świadczenie. Tak samo ma stać się z 800 plus - kwota 800 zł zastąpi po prostu 500 zł od stycznia 2024 roku.

Nie jest więc konieczne składanie żadnych osobnych wniosków o wypłatę 800 plus. Zwaloryzowaną kwotę świadczenia rodzice na swoje dzieci otrzymają od 1 stycznia 2024 roku w przypadku każdej pociechy, na którą dotychczas odbierali 500 zł.

Gdzie złożyć wniosek o 800 plus? Takiego nie ma, możesz jednak złożyć wniosek o 500 plus

Podkreślmy raz jeszcze - jeśli złożyliśmy już wniosek o 500 plus na okres rozliczeniowy od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024, od 1 stycznia 2024 kwota świadczenia automatycznie powinna urosnąć do 800 zł. Żadnych wniosków o ten wzrost składać nie trzeba.

Jeśli jednak nie złożyliśmy jeszcze wniosku o 500 plus, a mamy dziecko kwalifikujące się do tego świadczenia, możemy to łatwo zrobić nawet za pomocą aplikacji na telefonie. - Rodzice chętnie korzystają z aplikacji mZUS, którą można zainstalować na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna w sklepie Google Play lub Apple App Store - wskazuje rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, Iwona Kowalska-Matis.

W sumie rodzice i opiekunowie mogą złożyć wniosek o 500 plus na cztery sposoby:

  • platforma PUE ZUS, gdzie można też znaleźć informacje na temat wniosku i jego obsługi,
  • złożenie dokumentów za pośrednictwem strony internetowej banku lub jego aplikacji,
  • Emp@tia, czyli oficjalny portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • aplikację mZUS do zainstalowania na smartfonie, która zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 500 plus.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | 800 plus | ZUS | wniosek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »