Arcybiskup Stanisław Gądecki przypomniał o obowiązkowych daninach. "Wierni reagują alergicznie"
W związku z tym, że w Kościele rozpoczął się Wielki Post, czyli okres specjalnych przygotowań chrześcijan do Wielkanocy, arcybiskup Stanisław Gądecki przypomniał wiernym o zasadach, jakie panują w tym okresie. Wśród wielu wytycznych metropolita poznański wskazał obowiązek uiszczania daniny diecezjalnej. Do słów arcybiskupa odnieśli się inni duchowni, którzy twierdzą, że w ubiegłym roku takiego wsparcia udzieliło niewielu parafian, a statystki z roku na rok wyglądają coraz gorzej.
14 lutego w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Post i to właśnie z tej okazji arcybiskup Stanisław Gądecki przypomniał wiernym o zasadach, jakie obowiązują w tym czasie katolików. Hierarcha zaapelował również o wsparcie materialne diecezji. Odnosząc się do tych słów jeden z kapłanów w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznał, że wierni "reagują alergicznie" na jakiekolwiek prośby o pomoc finansową.
W związku z okresem wielkopostnym, metropolita poznański spisał wskazania dla katolików. Wśród nich wspomniał m.in. o obowiązku poszczenia i wzmożonej modlitwy, jednak to nie te słowa przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski wzbudziły tak duże zainteresowanie opinii publicznej.
Duchowny podkreślił, że "każdy wierny - w miarę swoich możliwości - zobowiązany jest do troski o potrzeby wspólnoty Kościoła". - Jedną z form tej troski jest danina diecezjalna, składana w okresie Wielkiego Postu na potrzeby naszej archidiecezji - stwierdził arcybiskup Gądecki.
Do tych słów odniósł się jeden z kapłanów z parafii pod Poznaniem. - Wierni, jak tylko słyszą, że proszę o wsparcie dla instytucji kościelnych, to reagują alergicznie. Podczas okazyjnych zbiórek zbieramy w jedną niedzielę o wiele więcej - powiedział duchowny w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Dodał, że w ubiegłym roku taką daninę na rzecz diecezji zapłaciło tylko 6,5 proc. parafian.
Proboszczów obowiązuje konkretny taryfikator. - Płacimy od liczby zameldowanych osób na terytorium obejmującym konkretną parafię. Dla kurii nie liczy się, ilu z nich jest wierzących, nie wspominając już o praktykujących. A jak wiadomo, te statystyki są coraz niższe. W październiku 2023 roku u mnie ten odsetek wyniósł 17,35 proc. - powiedział w rozmowie z dziennikiem proboszcz z Wielkopolski. Danina diecezjalna wynosi obecnie 2,65 zł od jednego parafianina.