Bankomat wciągnie kartę i wyzeruje ci konto. Wystarczy tylko papierek

Bankomat może wciągnąć kartę płatniczą i jej już nie odda, ale to nie awaria. Złodzieje znaleźli prosty sposób na okradanie z pomocą bankomatu. Wystarczy papierek odpowiednio włożony w maszynę. Proste oszustwo może doprowadzić do wyzerowania naszego konta.

  • Bankomat wciągnie kartę i już jej nie odda. To być zaplanowane działanie złodzieja.
  • W tej sytuacji lepiej zachować zimną krew i uważać, z czyjej pomocy korzystamy.
  • Ta metoda oszustwa wymaga od złodzieja jeszcze odrobiny umiejętności aktorskich.

Bankomat po umieszczeniu karty płatniczej nie może jej oddać? To wcale nie musi być awaria. Połknięta przez bankomat karta może wskazywać na próbą oszustwa. Jego prostota polega na użyciu jedynie papierka blokującego kieszeń na kartę płatniczą. Do tego jeszcze złodziej używa nierzadko naklejki i odrobiny gry aktorskiej.

Reklama

Bankomat się zablokował i karta płatnicza została w środku? Bądź czujny

W momencie gdy karta płatnicza zostanie zablokowana w bankomacie, szukamy pomocy. Na bankomatach nierzadko widoczny jest numer telefonu do serwisu. Powinniśmy jednak być czujni, bo sytuacja mogła zostać wcześniej spreparowana przez oszusta, a wtedy wpadniemy w jego pułapkę.

Oszuści za pomocą odpowiednio złożonego papierka umieszczonego w otworze na kartę są w stanie zablokować mechanizm tak, że karta nie będzie się wysuwać z powrotem. Z kolei wcześniej spreparowana naklejka z numerem telefonu do rzekomego serwisu sprawi, że szukając pomocy wybierzemy połączenie telefoniczne ze złodziejem.

Oszustwo pod bankomatem wyzeruje twoje konto

Zwykle przebieg tego oszustwa jest taki sam: 

  1. karta blokuje się w bankomacie po skorzystaniu z maszyny,
  2. poszukująca pomocy osoba wybiera numer serwisu, który znaleźć można zwykle naklejony na maszynie,
  3. na miejscu zjawia się serwisant-oszust, który oznajmia, że karta płatnicza nie może wydostać się z powodu awarii,
  4. złodziej - rzekomo w celu wyciągnięcia karty i jej zabezpieczenia - prosi o komplet danych osobowych oraz numeru PIN do karty płatniczej.

Na koniec pada zwykle zapewnienie, że karta zostanie wydobyta z bankomatu w najbliższym czasie, a poszkodowany powinien czekać na list. Znając PIN do karty i dane osobowe, oszust może nie tylko skorzystać z karty, ale wyzerować nawet konto ofiary.

Jest sposób na uniknięcie oszustwa. Dzwoń do banku, nie do serwisu

Aby nie stać się ofiarą oszustwa z bankomatem połykającym kartę płatniczą, musimy pamiętać, że w awaryjnej sytuacji najlepiej kontaktować się z bankiem, który obsługuje maszynę. Na infolinię zadzwonić można z aplikacji mobilnej banku lub znaleźć numer na oficjalnej stronie internetowej.

Przede wszystkim w tak emocjonującej sytuacji powinniśmy zachować zimną krew i najlepiej zablokować kartę płatniczą wciągniętą przez bankomat. Możemy to zrobić najszybciej w aplikacji mobilnej banku. Niezależnie od tego, w czyje ręce trafi, jeśli jest zablokowana, będzie bezużyteczna.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bankomat | pieniądze | oszustwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »