Będą dwa nadzory bankowe

Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym, którą jeszcze w czwartek ma zająć się Senat, jest napisana tak, że po jej wejściu w życie mogłyby działać dwa nadzory bankowe. Wynika to z opinii prawników Senatu, dostępnej na stronach internetowych Izby.

Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym,  którą jeszcze w czwartek ma zająć się Senat, jest napisana tak, że  po jej wejściu w życie mogłyby działać dwa nadzory bankowe. Wynika  to z opinii prawników Senatu, dostępnej na stronach internetowych  Izby.

Art. 33 ustawy o nadzorze zmienia Prawo bankowe tak, że działalność banków, oddziałów i przedstawicielstw banków zagranicznych, oddziałów i przedstawicielstw instytucji kredytowych będzie podlegać nadzorowi bankowemu sprawowanemu przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Komisja zacznie działać 14 dni od wejścia w życie ustawy.

Tymczasem art. 81 tej samej ustawy o nadzorze stanowi, że przepisy określające zakres działania KNF w odniesieniu do nadzoru bankowego "stosuje się od dnia 1 stycznia 2008".

Prawnik senacki wskazywał, że art. 81 ustawy powinien zostać skreślony jako wprowadzający w błąd. Zamiast tego artykułu proponował zidentyfikowanie tych artykułów ustawy, które mają wejść w życie dopiero 1 stycznia 2008.

Reklama

Przepisy uchwalonej przez Sejm w lipcu ustawy mogłyby więc oznaczać - czytane dosłownie - że banki będą miały do wyboru, czy w sprawach ich dotyczących zwracać się do wciąż działającego (do 1 stycznia 2008 r.) nadzoru bankowego w ramach NBP, czy też - do KNF.

Kwestia wątpliwości w odniesieniu do podwójnego nadzoru była poruszana już podczas jednego z lipcowych posiedzeń sejmowej Komisji Finansów Publicznych, zajmującej się projektem ustawy. Wówczas uznano jednak, że czytanie łączne odpowiednich artykułów ustawy wyklucza wątpliwości co do terminu ich stosowania.

Uchwalona przez Sejm 21 lipca br. ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym tworzy nowy urząd nadzoru - Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Po wejściu w życie ustawy, Komisja przejmie kompetencje Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, a od 1 stycznia 2008 - przejmie kompetencje Komisji Nadzoru Bankowego.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: nadzór bankowy | KNF | bankowe | NAD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »