Czy można dziedziczyć po byłym małżonku? Przepisy są jasne
W jaki sposób przebiega dziedziczenie spadku po zmarłym byłym małżonku? Czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa? Okazuje się, że dużo zależy od tego, czy spadkodawca pozostawił po sobie testament. W przeciwnym razie podział spadku jest definiowany przez przepisy prawa spadkowego. Czy według nich można dziedziczyć po byłym małżonku? Odpowiadamy.
W przypadku śmierci jednego ze współmałżonków podział spadku może nastąpić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest podział według testamentu pozostawionego przez spadkodawcę. Jednak w sytuacji, gdy osoba zmarła nie sporządziła przed śmiercią rzeczonego dokumentu bądź testament uznano za nieważny, to wówczas spadek jest dzielony zgodnie z dziedziczeniem ustawowym, które jest kształtowane przez przepisy prawa spadkowego.
Dziedziczenie ustawowe ma miejsce również wtedy, gdy testator nie ujął w testamencie całej masy spadkowej. Stosuje się je także w sytuacji, gdy osoby wskazane w testamencie nie chcą lub nie mogą przyjąć spadku. W tym drugim przypadku sąd może uznać ich za niegodnych dziedziczenia. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy dana osoba dopuściła się ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy.
Zgodnie z przepisami prawa spadkowego, dziedziczenie ustawowe obejmuje konkretne grupy spadkobierców uszeregowane w kolejności dziedziczenia spadku. Poniżej lista:
- grupa pierwsza: współmałżonek i zstępni (dzieci) spadkodawcy;
- grupa druga: współmałżonek i rodzice spadkodawcy;
- grupa trzecia: współmałżonek i rodzeństwo spadkodawcy;
- grupa czwarta: dziadkowie spadkodawcy;
- grupa piąta: pasierbowie spadkodawcy;
- grupa szósta: gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy i Skarb Państwa.
Jak wynika z powyższej rozpiski, w pierwszej kolejności spadek jest dziedziczony przez współmałżonka oraz dzieci spadkodawcy. Istnieje zasada, że współmałżonkowi przypada przynajmniej 1/4 spadku. A zatem w sytuacji, gdy małżeństwo miało piątkę dzieci, to wówczas 1/4 otrzymuje współmałżonek, a pozostałe 3/4 jest dzielone po równo pomiędzy piątkę dzieci.
Wiele osób zastanawia się, że można dziedziczyć spadek po byłym małżonku. Okazuje się, że w tej sprawie przepisy są jasne. Jeżeli sąd orzekł rozwód lub separację, to nie można odziedziczyć spadku po zmarłym byłym małżonku. W takiej sytuacji udział w spadku mają jedynie dzieci.
Co więcej, jeżeli śmierć współmałżonka nastąpiła w trakcie rozprawy rozwodowej, którą on sam zainicjował za życia z winy strony pozwanej, to wówczas pozostali spadkobiercy ustawowi mogą wystąpić o wyłączenie strony pozwanej z dziedziczenia. Jedyną możliwością na odziedziczenie spadku po byłym małżonku jest pozostawienie przez niego testamentu i zostanie przez niego wskazanym na spadkobiercę.
Przeczytaj też:
Kto odziedziczy spadek po bezdzietnym? Wątpliwości rozwiewa dziedziczenie ustawowe
Zmiany w przepisach spadkowych. Za miesiąc oni już nie będą mogli dziedziczyć