Czy pieniądze z OFE zgromadzone w ZUS są dziedziczone?

Każda ubezpieczona osoba posiada indywidualne konto w ZUS. Nie każdy jednak wie, że gromadzi fundusze na subkoncie w ZUS, a jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że mogą one być dziedziczone przez dowolnie wybraną osobę. Warto zapoznać się z tymi informacjami, by nie tracić zbieranego przez lata kapitału. Kto może otrzymać pieniądze z ZUS po śmierci beneficjenta i o jakich formalnościach musi pamiętać?

Co to jest subkonto ubezpieczonego w ZUS? 

Subkonta w ZUS funkcjonują od 2011 r. Ich celem jest gromadzenie składek z OFE - w 2011 r. rząd zmniejszył  przekazywaną do funduszy emerytalnych składkę z 7,3 proc. do 2,92 proc. Powstała w ten sposób różnica na poziomie 4,38 proc., trafia do subkonta w ZUS. Osoby, które nie zdecydowały się na założenie konta w OFE lub z niego zrezygnowały, automatycznie odkładają na swoim subkoncie całą kwotę na poziomie 7,3 proc.

Subkonta obowiązkowo prowadzone są dla osób, które:

Reklama
  • urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i posiadają ubezpieczenie,
  • urodziły się w okresie od 31 grudnia 1948 r. do  1 stycznia 1969 r. i dobrowolnie przystąpiły do OFE

Ich prowadzenie nie jest natomiast możliwe w przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., a także po 1 stycznia 1969 r., które nie zdecydowały się na członkostwo w OFE. 

Otwarte fundusze emerytalne stanowią tzw. II filar. 

Kto i kiedy dziedziczy subkonto w ZUS?

Pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS - w przeciwieństwie do środków z I filaru - podlegają dziedziczeniu. Po śmierci beneficjenta mogą one zostać przekazane nowemu właścicielowi na takich samych zasadach, jak fundusze z OFE. 

Najważniejsza zasada jest taka, że po śmierci beneficjenta połowa zgromadzonych przez niego na subkoncie środków trafia do współmałżonka. Warto podkreślić, że zazwyczaj pieniądze te nie są wypłacane w postawi gotówki, lecz są przelewane na konto emerytalne prowadzone przez ZUS. 

Natomiast druga połowa pieniędzy przekazywana jest uprawnionej osobie, wyznaczonej za życia przez właściciela subkonta. Co ważne, nie musi być ona członkiem rodziny. 

Co się dzieje ze składkami ZUS po śmierci?

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy beneficjent nie wyznaczył żadnej upoważnionej osoby. Wtedy po jego śmierci połowa środków z subkonta ZUS trafia do masy spadkowej i zostaje rozdysponowana zgodnie z obowiązującymi zasadami dziedziczenia

Co zrobić, by otrzymać środki z subkonta ZUS osoby ubezpieczonej?

Aby dostać pieniądze zgromadzone przez zmarłego na subkoncie, należy skontaktować się z odpowiednią placówką ZUS. Konieczne jest dostarczenie specjalnego wniosku, a także przedstawienie dowodu osobistego i aktu zgonu. 

ZUS przelewa środki w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Czytaj również:

Resort finansów zawiesza prace nad zmianami w OFE

Czy emerytura po mężu należy się każdej wdowie? Podpowiadamy

Najniższa i najwyższa emerytura w Polsce. Ile pieniędzy z ZUS dostają Polacy?

Zobacz także:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »