Dziecko idzie do prywatnego przedszkola? Szykuj się na spore wydatki

Od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie - z czesnym w takiej wysokości liczyć muszą się ci rodzice, którzy chcą (lub muszą) posłać swoje pociechy do prywatnego przedszkola. Sprawdzamy, w których miastach prywatne placówki to koszt poniżej tysiąca złotych miesięcznie, a gdzie trzeba zapłacić znacznie więcej.

Są miasta, gdzie prywatne przedszkole to koszt 400-500 zł miesięcznie. W innych za miesiąc opieki nad dzieckiem zapłacić trzeba 2-4 tys. zł. A ile zapłacisz za prywatne przedszkole w swoim mieście? Sprawdzamy cennik w różnych miastach w Polsce.

Przedszkola prywatne to często konieczność

Przedszkola w Polsce najczęściej otwarte są dla dzieci w wieku 3-6 lat. Choć tylko sześciolatki mają obowiązek do przedszkola uczęszczać, to coraz częściej aktywność zawodowa obojga rodziców sprawia, że już 2,5-latki trafiają do przedszkoli. Zainteresowanie rośnie, a miejsc w publicznych placówkach brakuje. To sprawia, że z roku na rok przybywa w całym kraju przedszkoli prywatnych. 

Reklama

Przewagą prywatnych placówek jest z pewnością całoroczna rekrutacja. Prywatne placówki to także często przedszkola tematyczne. Jedne skupiają się na umiejętnościach językowych, inne oferują profil plastyczny czy sportowy. Kolejne są międzynarodowe, a inne bardzo minimalistyczne. Wszystko to wpływa na cenę prywatnych przedszkoli. Najdroższe są zwykle przedszkola międzynarodowe.

Ile kosztuje prywatne przedszkole?

Najwięcej trzeba zapłacić są prywatne przedszkola w dużych miastach. Zaskoczeniem nie będzie stwierdzenie, że oferty najbardziej obciążające rodzicielską kieszeń znaleźliśmy w Warszawie. W stolicy można tylko pomarzyć o prywatnych przedszkolach w cenie 500 czy 700 zł miesięcznie. Niemal z łatwością znaleźliśmy natomiast prywatne przedszkole w dzielnicy Mokotów, gdzie miesięczna opieka z wyżywieniem kosztuje 4000 zł. 

Tylko nieco tańsze jest przedszkole na Pradze, gdzie bez kosztów wyżywienia zapłacić trzeba 3000 zł miesięcznie. Jednak nie wszystkie prywatne przedszkola w stołecznym mieście są tak drogie. Znaleźliśmy też znaczne tańsze oferty (w każdym poniższym przypadku mowa o miesięcznym czesnym):

 • Warszawa, Ursus: 1590 zł 
 • Warszawa, Bemowo: 1250 zł 
 • Warszawa, Ursynów: 1450 zł
 • Warszawa, Służew: 2500 zł

Większość przedszkoli prywatnych w Warszawie proponuje wyżywienie w cenie 20 zł dziennie, co podnosi miesięczne koszty o kolejne 400 zł. 

Ceny prywatnych przedszkoli w Krakowie

Oferta krakowskich placówek prywatnych wydaje się być zupełnym przeciwieństwem oferty stołecznej. Koszt opieki nad dziećmi w prywatnych przedszkolach to kilkaset złotych, a nierzadko w ramach tej kwoty dzieci mają dostęp do szeregu zajęć dodatkowych: tanecznych, gimnastycznych, językowych czy sportowych. Nietrudno w Krakowie znaleźć prywatne przedszkole z czesnym poniżej 1000 zł:

 • Kraków, Prądnik Biały: 700 zł
 • Kraków, Dąbie: 670 zł
 • Kraków, Bieńczyce: 900 zł
 • Kraków, Prądnik Czerwony: 820 zł

W stolicy Małopolski najczęściej opłata za wyżywienie mieści się obecnie w granicach 16-18 zł za dzień.

Przedszkola we Wrocławiu z dużymi różnicami cen

Wrocław w czasie samorządowej kampanii wyborczej chwalił się, że w czasie ostatniej kadencji powstało w tym mieście 7,5 tys. miejsc żłobkowych i przedszkolnych, w tym 6 tys. to miejsca w przedszkolach publicznych. A ile kosztują tutaj prywatne placówki? Choć rozpiętość cen jest we Wrocławiu bardzo duża, to spokojnie można mówić o średniej cenie na poziomie 700-900 zł. Oczywiście nie brakuje ofert powyżej 2000 zł, jak w przypadku przedszkola językowego na Kuźnikach, jednak generalnie raczej są to kwoty nieprzekraczające 1600 zł:

 • Wrocław, Gądów Mały: 940 zł
 • Wrocław, Maślice: 680 zł
 • Wrocław, Klecina: 1500 zł
 • Wrocław, Ołtaszyn: 1150 zł

Duże rozbieżności widać także w kosztach wyżywienia. We Wrocławiu są placówki, gdzie dzienna dieta kosztuje 22 zł. W innych przedszkolach cena nie przekracza 16 zł. 

Gdańsk z podziałem ofert

Także w Gdańsku prywatne przedszkola są dużo droższe od publicznych. Niepubliczne placówki kosztują tutaj nawet ponad 2000 zł, jednak nie brakuje tańszych ofert:

 • Gdańsk, Wrzeszcz: 895 zł 
 • Gdańsk, Grabówek: 950 zł
 • Gdańsk, Chełm: 700 zł
 • Gdańsk, Wiszące Ogrody: 1350 zł

Gdańskie przedszkola prywatne często dzielą ofertę na godziny opieki nad dziećmi. Zwykle niższa cena obejmuje czas pobytu w przedszkolu do 5 godzin. Droższa jest całodniowa opieka. 

Czy przedszkola publiczne są darmowe?

Przedszkola publiczne finansowane są z budżetu gminy lub miasta. Prawo zobowiązuje samorządy, aby tego typu placówki za darmo świadczyły nauczanie i opiekę w czasie co najmniej 5 godzin dziennie. Opłaty za dodatkowe godziny opieki także regulowane są prawem. Przedszkola mogą pobierać nie więcej niż 1,14 zł za każdą dodatkową godzinę, którą dziecko spędzi w przedszkolu.

Dodatkowo płatne jest także wyżywienie. Te mogą być nieco wyższe w przypadku korzystania z usług cateringu i niższe, gdy przedszkole dysponuje własną kuchnią. Średnio jednak wyżywienie w publicznych placówkach kosztować będzie kilkanaście złotych dziennie

Agnieszka Maciuła-Ziomek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przedszkole | cennik | dzieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »