Emerytura Tuska i emerytura Kaczyńskiego. Ile dostają byli premierzy, a ile dostanie Andrzej Duda?

Emerytury nie kojarzą nam się z zawrotnymi kwotami, jednak jak się okazuje, od tej reguły są wyjątki. Dużo bardziej opłaca się być emerytowanym premierem czy prezydentem niż, dajmy na to, nauczycielem. A jeśli masz odrobinę szczęścia i zostaniesz eurodeputowanym, to emerytura europejska pozwoli ci spać spokojnie. I to na pieniądzach. Jakie świadczenie dostaje Donald Tusk, a jakie Jarosław Kaczyński? Na jaką kwotę może liczyć w przyszłości Andrzej Duda? Sprawdzamy.

Osoby sprawujące kierownicze stanowiska w państwie też kiedyś przejdą na emeryturę. Już teraz z grubsza możemy oszacować, jakie świadczenia będą wówczas pobierać. Czym różni się emerytura zwykłego posła od emerytury europejskiej? Odpowiedź jest prosta: kwotą. I to niemałą. 

Jaka jest emerytura Donalda Tuska?

Donaldowi Tuskowi przysługują dwa świadczenia - emerytura europejska i emerytura z ZUS. Ta pierwsza wynosi 4600 euro. Daje to około 21 tys. złotych brutto miesięcznie.

Reklama

Wprawdzie wiek emerytalny w Parlamencie Europejskim to 66 lat, jednak Tusk skorzystał z prawa do wcześniejszej emerytury i pobiera ją już od roku. Przypomnijmy, należy mu się ona za to, że w latach 2014 - 2019 przewodniczył Radzie Europejskiej.  

W Polsce wiek emerytalny dla mężczyzn to 65 lat, które Donald Tusk ukończył w kwietniu zeszłego roku. Nie wiadomo, na jakie świadczenie z ZUS może liczyć były premier, ponieważ aktualnie nie składa oświadczenia majątkowego, jednak "Super Express" spekulował, że może to być kwota ok. 10 tys. złotych brutto. Oznaczałoby to, że wraz z emeryturą europejską polityk może liczyć na ok. 30 tys. złotych brutto miesięcznie, co daje ok. 25 tys. złotych "na rękę".  

Uwaga emeryci — świadczenie może się spóźnić

Jak długo żyją Polacy na emeryturze? GUS podał dane

Emerytura Jarosława Kaczyńskiego 

Jarosław Kaczyński już pobiera emeryturę i jest ona niemała, choć blednie przy emeryturze Donalda Tuska. Prezes PiS przeszedł na emeryturę w 2016 roku. W tym roku, po marcowych waloryzacjach jego świadczenie wynosi 8610 zł brutto, co daje nieco ponad 7000 zł "na rękę".  

Warto przy tym dodać, że oprócz emerytury Jarosław Kaczyński dostaje też uposażenie poselskie (przeciętne to 12 826,64 zł brutto), dietę poselską (4008,33 zł brutto) i inne dodatki.  

Na jaką emeryturę może liczyć prezydent Andrzej Duda?

Andrzej Duda prezydentem jest już drugą kadencję, więc do emerytury prezydenckiej w tym wypadku dochodzi również wysługa lat. Wprawdzie do wieku emerytalnego jeszcze trochę mu brakuje, ale świadczenie dla byłych prezydentów wypłacane jest zaraz po upływie prezydentury i wynosi 75 proc. pensji zasadniczej. Ze wstępnych szacunków wynika, że Andrzej Duda może liczyć na emeryturę w wysokości 10,5 tys. złotych. 

Kwota ta wynika z ustawy z 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, a także z ustawy z 1998 roku o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP.

Emerytury polityków i ważnych osób w państwie 

Osoby piastujące ważne stanowiska państwowe mogą liczyć na emerytury wyższe niż standardowe. Co więcej, poseł może przejść na emeryturę i jednocześnie otrzymywać uposażenia i diety poselskie. 

A ile wynoszą same emerytury dla osób piastujących najważniejsze stanowiska w państwie? Poniżej podajemy szacunkowe wyliczenia:  

  • ok. 7 500 zł - przeciętna emerytura szeregowego posła
  • ok. 8 500 zł - przeciętna emerytura premiera, ministrów
  • ok. 10 500 zł - emerytura prezydencka
  • ok. 6 300 zł - emerytura europosła po jednej pięcioletniej kadencji 

ZOBACZ TEŻ:

Polska motoryzacyjną potęgą? Niewielu o tym wie

Będzie pociąg Polska — Chorwacja?

 Jakie korzyści ma Polska z członkostwa w UE — bilans 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura europejska | świadczenia emerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »