Ile kosztuje kurs na wózek widłowy? Trzeba spełnić kilka warunków
Szkolenie na wózek widłowy może otworzyć wiele nowych możliwości zawodowych. Aby jednak uzyskać uprawnienia na wózek widłowy, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Kto może zrobić kurs na wózek widłowy? Ile to kosztuje i jak wygląda szkolenie na operatora wózka widłowego?
Kurs na wózek widłowy mogą wykonać wyłącznie osoby, które spełniają z góry ustalone warunki. Szkolenie jest przeznaczone dla osób, które ukończyły 18. rok życia oraz mają co najmniej wykształcenie podstawowe. Warunkiem udziału w kursie na wózek widłowy jest również pomyślne przejście badania lekarskiego, podczas którego lekarz bada sprawność psychoruchową oraz sprawdza ogólny stan fizyczny i psychiczny pacjenta.
Po uzyskaniu zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do prowadzenia wózka widłowego, kandydat może przystąpić do kursu. Osoby, które mają trudności z koordynacją ruchową, mają poważne wady wzroku lub słuchu, cierpią na epilepsję lub inne schorzenia, które mogłyby uniemożliwiać lub utrudniać prowadzenie wózków widłowych, nie będą natomiast miały możliwości przystąpienia do szkolenia.
Szkolenie na wózek widłowy składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna trwa około 25-28 godzin i podczas niej uczestnicy zdobywają wiedzę dotyczącą budowy wózków widłowych, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obowiązujących przepisów. Część praktyczna z kolei trwa około 10 godzin i polega na nauce obsługi wózka widłowego.
Po zakończeniu szkolenia kandydat podchodzi do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin składa się z części teoretycznej, która obejmuje 14 pytań jednokrotnego wyboru oraz części praktycznej. Po zdaniu egzaminu uczestnik otrzymuje imienne zaświadczenie kwalifikacyjne, które uprawnia do obsługi wózków widłowych na terenie Polski.
Od 1 czerwca 2019 roku obowiązują dwa poziomy kategorii uprawnień na wózki widłowe. Pierwszy z nich to tzw. kategoria niższa, czyli wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia, z wyłączeniem wózków ze zmiennym wysięgiem i bez możliwości unoszenia osób razem z ładunkiem (stara kategoria II i III WJO).
Drugie to z kolei kategoria wyższa, która obejmuje wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia, ze zmiennym wysięgiem i możliwością unoszenia osób razem z ładunkiem (stara kategoria I WJO).
Uprawnienia na wózki widłowe wydawane są na określony czas, na 10 lub 5 lat. Uprawnienia na 5 lat wydawane są na obsługę:
● wózków jezdniowych unoszących z mechanicznym napędem z wysięgnikiem,
● wózków jezdniowych unoszących z mechanicznym napędem i możliwością unoszenia operatora wraz z ładunkiem,
● podestów ruchomych przejezdnych,
● suwnic,
● wciągników i wciągarek,
● żurawi samojezdnych, wieżowych, szybkomontujących, szynowych, żurawi kolejowych i na pojazdach kolejowych.
Z kolei uprawnienia na okres 10 lat wydane są na obsługę:
● wózków jezdniowych unoszących z napędem ( bez wysięgnika i bez możliwości unoszenia osoby obsługującej),
● podestów ruchomych stacjonarnych,
● podestów ruchomych wiszących,
● podestów ruchomych masztowych,
● podestów na pojazdach kolejowych,
● żurawi stacjonarnych, przewoźnych i przenośnych.
Jeżeli ważność zaświadczenia uprawniającego do obsługi wózków widłowych dobiega końca, to wówczas można je bezpłatnie przedłużyć. W tym celu operator wózka widłowego musi złożyć wniosek o przedłużenie ważności uprawnień do jednostki dozoru technicznego, która wydała takie zaświadczenie. Wniosek musi zostać złożony nie później niż 3 miesiące przed upływem ważności dokumentu.
Do podania o przedłużenie okresu ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego należy również dołączyć oświadczenie o wykonywaniu obsługi urządzeń w sposób czynny, przez co najmniej 3 lata w okresie ostatnich 5 lat.
Ceny kursów na wózek widłowych wahają się w zależności od miejsca, w którym chcemy wykonać szkolenie. Za kurs na kategorię niższą trzeba zapłacić mniej więcej od 600 do 900 zł. Za kurs na wózki widłowe wyspecjalizowane trzeba natomiast wydać mniej więcej 1000-1300 zł.
Na mocy dyrektywy z dnia 7 września 2005 roku w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, uprawnienia na wózki widłowe wydane przez Urząd Nadzoru Technicznego są honorowane w krajach Unii Europejskiej. Niemniej jednak to, czy uprawnienia te będą honorowane w innym kraju, bez konieczności wykonywania dodatkowego egzaminu czy szkolenia, zależeć będzie od przepisów danego państwa.
WG