Jak wyrobić kartę EKUZ? Warto zabrać ją ze sobą na wakacje

Planujesz wyjazd wakacyjny? Nie zapomnij o tym, by zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz zdrowie w trakcie podróży. Przed wakacjami warto wyposażyć się w kartę EKUZ, dzięki której można skorzystać z opieki zdrowotnej za granicą. Czym jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego? Jak ją wyrobić i w jakich krajach obowiązuje?

Czym jest karta EKUZ?

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to dokument, który potwierdza nasze prawo do otrzymywania świadczeń zdrowotnych na terenie innego kraju w takim samym zakresie, w jakim przysługują one osobom ubezpieczonym na terenie tego państwa.

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą wyrobić osoby, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Wówczas jej wyrobienie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Karta EKUZ daje prawo do świadczeń zdrowotnych za granicą:

● w krajach Unii Europejskiej,

Reklama

● na Islandii,

● w Liechtensteinie,

● w Norwegii,

● w Szwajcarii,

● w Wielkiej Brytanii,

● na terytoriach zamorskich - Gwadelupa, Martynika, Reunion, Saint-Pierre i Miquelon, Gujana Francuska, Azory, Madera, Majorka oraz Wyspy Kanaryjskie.

Warto jednak pamiętać, że posiadanie karty EKUZ nie jest jednoznaczne z bezpłatną opieką zdrowotną na terenie danego kraju. Posiadacze karty EKUZ mogą skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w takim samym zakresie, co ubezpieczeni obywatele danego kraju, co oznacza, że jeżeli jakaś usługa w Polsce jest bezpłatna, ale za granicą jest płatna lub wymaga dopłaty, wówczas będziemy musieli za nią zapłacić.

Ponadto w niektórych krajach karta EKUZ może nie obejmować pełnej pomocy, np. w Austrii posiadanie karty EKUZ nie uprawnia do pomocy udzielanej przez ratowników górskich po wypadkach narciarskich. Poza tym EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do Polski w związku z zachorowaniem lub wypadkiem.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ przypada na jedną osobę, w związku z czym, jeżeli wybierasz się na wakacje 4-osobową rodziną, każdy jej członek musi posiadać własną, imienną kartę. Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w wybranym oddziale NFZ, a także drogą pocztową lub online: mailem, poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą lub przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Ile czeka się na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Jeżeli wniosek o kartę EKUZ złożysz osobiście w wybranym oddziale NFZ, wtedy karta zostanie wydana od ręki. W przypadku gdy wniosek składany jest np. drogą mailową, jego rozpatrzenie trwa ok. 5 dni, jednak w okresie od czerwca do września (wzmożony okres wakacyjny) oddział wojewódzki może wydłużyć czas rozpatrzenia wniosku.

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można odebrać osobiście, przez pełnomocnika w wybranej placówce NFZ lub może nam zostać wysłana pocztą, jeżeli podczas składania wniosku zaznaczymy taką opcję. 

Jak długo jest ważna karta EKUZ?

Termin ważności karty EKUZ zależny jest od wielu czynników. Z informacjami na temat poszczególnych terminów ważności można zapoznać się na stronie pacjent.gov.pl. Poniżej przedstawiamy niektóre terminy ważności:

● dla osób, które są zatrudnione, prowadzą działalność pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą lub pobierają zasiłek, lub świadczenie emerytalne - EKUZ jest ważna przez 3 lata,

● dla osób, które są studentami, uczniami i doktorantami - EKUZ jest ważna przez 18 miesięcy,

● dla osób, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny - EKUZ jest ważna do 18. roku życia,

● dla osób, które pobierają świadczenie emerytalne i osiągnęły wiek emerytalny - EKUZ jest ważna przez 20 lat.

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne - co wybrać?

Wyjeżdżając za granicę, warto mieć ze sobą nie tylko kartę EKUZ, ale również zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Sama karta EKUZ daje nam pewną ochronę, jednak niestety nie we wszystkich przypadkach będzie ona działać. Przede wszystkim karta EKUZ obowiązuje wyłącznie w wyżej wymienionych państwach, w związku z czym, podróżując poza kraje UE, koniecznie musimy wykupić ubezpieczenie podróżne.

Poza tym karta EKUZ obowiązuje jedynie w placówkach publicznych, z ubezpieczeniem zaś skorzystamy w pomocy w każdym szpitalu, u każdego lekarza i w każdej przychodni. Co więcej, ubezpieczenie podróżne może pokrywać koszty związane z ewentualnym transportem medycznym do kraju, daje dostęp do akcji ratowniczych oraz świadczenia na wypadek śmierci.

Podsumowując, kartę EKUZ warto wziąć ze sobą na wakacje, ale jednocześnie należy pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym, które daje nam dostęp do większego zakresu opieki zdrowotnej i pomocy w kryzysowych sytuacjach.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: EKUZ | wakacje | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »