Jak wyrobić kartę EKUZ? Warto zabrać ją ze sobą na wakacje
Planujesz wyjazd wakacyjny? Nie zapomnij o tym, by zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz zdrowie w trakcie podróży. Przed wakacjami warto wyposażyć się w kartę EKUZ, dzięki której można skorzystać z opieki zdrowotnej za granicą. Czym jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego? Jak ją wyrobić i w jakich krajach obowiązuje?
Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to dokument, który potwierdza nasze prawo do otrzymywania świadczeń zdrowotnych na terenie innego kraju w takim samym zakresie, w jakim przysługują one osobom ubezpieczonym na terenie tego państwa.
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą wyrobić osoby, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Wówczas jej wyrobienie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.
Karta EKUZ daje prawo do świadczeń zdrowotnych za granicą:
● w krajach Unii Europejskiej,
● na Islandii,
● w Liechtensteinie,
● w Norwegii,
● w Szwajcarii,
● w Wielkiej Brytanii,
● na terytoriach zamorskich - Gwadelupa, Martynika, Reunion, Saint-Pierre i Miquelon, Gujana Francuska, Azory, Madera, Majorka oraz Wyspy Kanaryjskie.
Warto jednak pamiętać, że posiadanie karty EKUZ nie jest jednoznaczne z bezpłatną opieką zdrowotną na terenie danego kraju. Posiadacze karty EKUZ mogą skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w takim samym zakresie, co ubezpieczeni obywatele danego kraju, co oznacza, że jeżeli jakaś usługa w Polsce jest bezpłatna, ale za granicą jest płatna lub wymaga dopłaty, wówczas będziemy musieli za nią zapłacić.
Ponadto w niektórych krajach karta EKUZ może nie obejmować pełnej pomocy, np. w Austrii posiadanie karty EKUZ nie uprawnia do pomocy udzielanej przez ratowników górskich po wypadkach narciarskich. Poza tym EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do Polski w związku z zachorowaniem lub wypadkiem.
Karta EKUZ przypada na jedną osobę, w związku z czym, jeżeli wybierasz się na wakacje 4-osobową rodziną, każdy jej członek musi posiadać własną, imienną kartę. Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w wybranym oddziale NFZ, a także drogą pocztową lub online: mailem, poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą lub przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Jeżeli wniosek o kartę EKUZ złożysz osobiście w wybranym oddziale NFZ, wtedy karta zostanie wydana od ręki. W przypadku gdy wniosek składany jest np. drogą mailową, jego rozpatrzenie trwa ok. 5 dni, jednak w okresie od czerwca do września (wzmożony okres wakacyjny) oddział wojewódzki może wydłużyć czas rozpatrzenia wniosku.
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można odebrać osobiście, przez pełnomocnika w wybranej placówce NFZ lub może nam zostać wysłana pocztą, jeżeli podczas składania wniosku zaznaczymy taką opcję.
Termin ważności karty EKUZ zależny jest od wielu czynników. Z informacjami na temat poszczególnych terminów ważności można zapoznać się na stronie pacjent.gov.pl. Poniżej przedstawiamy niektóre terminy ważności:
● dla osób, które są zatrudnione, prowadzą działalność pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą lub pobierają zasiłek, lub świadczenie emerytalne - EKUZ jest ważna przez 3 lata,
● dla osób, które są studentami, uczniami i doktorantami - EKUZ jest ważna przez 18 miesięcy,
● dla osób, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny - EKUZ jest ważna do 18. roku życia,
● dla osób, które pobierają świadczenie emerytalne i osiągnęły wiek emerytalny - EKUZ jest ważna przez 20 lat.
Wyjeżdżając za granicę, warto mieć ze sobą nie tylko kartę EKUZ, ale również zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Sama karta EKUZ daje nam pewną ochronę, jednak niestety nie we wszystkich przypadkach będzie ona działać. Przede wszystkim karta EKUZ obowiązuje wyłącznie w wyżej wymienionych państwach, w związku z czym, podróżując poza kraje UE, koniecznie musimy wykupić ubezpieczenie podróżne.
Poza tym karta EKUZ obowiązuje jedynie w placówkach publicznych, z ubezpieczeniem zaś skorzystamy w pomocy w każdym szpitalu, u każdego lekarza i w każdej przychodni. Co więcej, ubezpieczenie podróżne może pokrywać koszty związane z ewentualnym transportem medycznym do kraju, daje dostęp do akcji ratowniczych oraz świadczenia na wypadek śmierci.
Podsumowując, kartę EKUZ warto wziąć ze sobą na wakacje, ale jednocześnie należy pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym, które daje nam dostęp do większego zakresu opieki zdrowotnej i pomocy w kryzysowych sytuacjach.
WG