Jak zamknąć konto w banku? Możesz to zrobić bez wyjścia z domu
Chcesz zamknąć konto w banku, ale nie masz czasu, by udać się do placówki? Jak się okazuje, może być to prostsze, niż myślisz. Obecnie wiele instytucji finansowych w Polsce oferuje możliwość zamknięcie konta online, dzięki czemu nie musimy marnować czasu na czekanie w kolejce w placówce bankowej.
Prawie we wszystkich bankach w Polsce, możemy zamknąć konto bez wychodzenia z domu. Umożliwiają to takie banki, jak np.:
- mBank,
- Alior Bank,
- Velo Bank,
- ING Bank Śląski,
- Millennium.
Oprócz nich także inne pozwalają nam na zamknięcie rachunku bankowego za pośrednictwem internetu. Aby wypowiedzieć umowę w banku przez internet, możemy zrobić to na dwa sposoby:
- poprzez stronę internetową banku po zalogowaniu,
- poprzez aplikację internetową banku.
Sama procedura likwidacji rachunku bankowego trwa zaledwie kilka minut, ponieważ wymaga od nas jedynie zaznaczenia odpowiednich pól i wysłania dyspozycji do banku o zamknięciu konta.
Warto jednocześnie pamiętać, że niestety nie we wszystkich instytucjach finansowych możliwe będzie zamknięcie rachunku przez internet. Żeby zamknąć konto w m.in. PKO BP, Pekao, Credit Agricole, BOŚ Banku, Banku BPS czy Banku Pocztowym, musimy udać się do oddziału banku i dopiero tam, złożyć stosowny wniosek o zamknięcie rachunku wraz z okazaniem dowodu osobistego.
Zamykając rachunek bankowy, przede wszystkim musimy pamiętać o okresie wypowiedzenia, który w zależności od banku, może wynosić od 14 do 30 dni od dnia złożenia wniosku. Nie ma natomiast możliwości natychmiastowego zamknięcia konta.
W tym okresie musimy również pamiętać o uregulowaniu wobec banku wszelkich zobowiązań: uregulować debet, kredyt, czy wszelkie inne opłaty, które są związane z prowadzeniem rachunku bankowego. Wówczas warto pozostawić na koncie niewielką ilość środków, w razie gdyby bank, chciał pobrać miesięczną opłatę za prowadzenie konta. W przeciwnym razie, na naszym rachunku pojawi się minusowa kwota, co uniemożliwi zamknięcie rachunku.
Przed wypowiedzeniem umowy możemy także zastanowić się nad wycofaniem zgód marketingowych, które nierzadko akceptujemy przy otwarciu rachunku, po to, by skorzystać z atrakcyjnych promocji oferowanych przez instytucje finansowe.
Zamknięcie konta w banku to formalność, która trwa zaledwie kilka minut. Ostatecznie jednak to, kiedy rachunek bankowy zostanie zamknięty, różni się w zależności od okresu wypowiedzenia. W zależności od banku konto zostanie zamknięte w okresie 14 lub 30 dni od dnia złożenia dyspozycji, lub wniosku.
Co do zasady zamknięcie konta bankowego nie wiąże się z żadnymi opłatami. Tak, jak zostało wspomniane, trzeba jednak pamiętać, by przed zamknięciem rachunku, uregulować wszelkie zaległości w banku.
Bardzo często zdarza się, że po zamknięciu rachunku, dostaniemy na niego jakiś zwrot pieniężny lub ktoś omyłkowo wyśle nam przelew. Co dzieje się w takiej sytuacji? Banki nie przydzielają zamkniętego numeru konta innym klientom, dlatego nie musimy martwić się o to, że nasze pieniądze trafią do kogoś innego.
W niektórych przypadkach, podczas zamykania konta osobistego, klient może wskazać inny rachunek bankowy, na który w powyżej opisanej sytuacji, zostaną przelane środki, które znalazły się na zamkniętym koncie. W innych sytuacjach, gdy na zamknięte konto zostaną przelane środki, klient zostanie o tym poinformowany np. SMS-em wraz z informacją, aby w celu wypłaty pieniędzy, udać się do dowolnej placówki banku, w której zostaną mu wypłacone należne środki.
WG